Projekts "Lielā gavēņa laika dziedājumi"

Nodibinājums "Sing Latvia"
Lielā gavēņa laika dziedājumi
Mērķprogramma "Nemateriālā kultūras mantojuma vērtību attīstība un ilgtspēja"
3 000.00 EUR
01.11.2022
05.04.2023

Projekta apraksts

Projekta “Lielā gavēņa laika dziedājumi” koncepcijas pamatā ir iecere radīt jaunus lūgšanu un garīgās mūzikas skaņdarbus, kas atbilstu klusuma, pārdomu un Lielā gavēņa laikam. Projektā ietvaros tiks radīti izcilo komponistu Georga Pelēča un Andreja Selicka jauni lūgšanu un garīgās mūzikas skaņdarbi. Projekta īpašais notikums būs pirmatskaņojums Artura Maskata skaņdarbam ar Borisa Pasternaka dzeju "Pavasaris" solistiem, korim un ērģelēm. Programmas ietvaros izskanēs Pētera Butāna skaņdarba "Sadzirdi, Dievs, vārdus manus" solistiem, korim un sitamiem instrumentiem pirmais atskaņojums Latvijā. Jaunradīto programmu “Lielā gavēņa laika dziedājumi” atskaņos viens no labākajiem Latvijas koriem - Rīgas pareizticīgo kamerkoris “Blagovest”, kurš pārstāv mazākumtautības Dziesmu un deju svētku kustībā, kā arī apliecinājis savu nozīmīgo vietu Latvijas kultūrtelpā. Projekta “Lielā gavēņa laika dziedājumi” programmas pirmatskaņojumi plānoti 2023. gada martā Rēzeknē, Daugavpilī un Rīgā.
Projekta “Lielā gavēņa laika dziedājumi” mērķis ir radīt mākslinieciski augstvērtīgu garīgās mūzikas jaundarbu koncertprogrammu. Projekta mērķis ir izveidot muzikāli interesantu, kvalitatīvu notikumu Latvijas kultūras dzīvē, kas dotu iespēju klausītājam dzirdēt jaunradītus Lielā gavēņa laika dziedājumus. Lielā gavēņa laiks liek aizdomāties par ticību un nodevību, grēku un nožēlu, ciešanām un uzupurēšanos, līdzjūtību un piedošanu. Šī dramatisma caurstrāvotā Bībeles tēma iedvesmo komponistus radīt iespaidīgus un emocionāli piesātinātus skaņdarbus. Komponistu Georga Pelēča un Anderja Selicka jaunradītos lūgšanu un garīgās mūzikas skaņdarbos tiks eksponēti kādi no seniem pareizticīgo baznīcas dziedājumiem – zīmju (znamennij raspev), bulgāru, bizantiešu un grieķu dziedājumi, kā arī Trīsvienības-Sergija Lavras dziedājumi gan jaunticībnieku, gan vecticībnieku tradīcijās. Viens no nozīmīgiem projekta uzdevumiem ir pirmatskaņojums Artura Maskata skaņdarbam "Pavasaris" solistiem, korim un ērģelēm ar Borisa Pasternaka dzeju.
Projekta “Lielā gavēņa laika dziedājumi” jaundarbu pabeigšana saistībā ar vienošanos paredzēta līdz 2022. gada 1. novembrim, kā arī plānotas radošās komandas tikšanās ar komponistiem. Iestudējuma un mēģinājumu process tiks uzsākts 2022. gada 1. novembrī un turpināsies 2023. gada februārī, plānoti regulāri projekta kopmēģinājumi ar komponistu dalību. Projekta realizācijā iesaistīts viens no labākajiem Latvijas koriem - Rīgas pareizticīgo kamerkoris “Blagovest”, kurš ar augstu profesionalitāti apvieno labākās Latvijas kordziedāšanas tradīcijas un spilgtu, izjustu pareizticīgās mūzikas izpildījuma tehniku. Jaundarbu programmas atskaņojums norisināsies 2023. gada martā Rēzeknē, Daugavpilī un Rīgā, projekts tiks popularizēts caur visiem mediju kanāliem, preses relīzes interneta un drukātajos medijos, plānota reklāma un koncerta vizuālie materiāli sociālajos medijos. Pirmatskaņojumam Rēzeknē tiks veikts video un audio ieraksts.
Projekta “Lielā gavēņa laika dziedājumi” ietvaros radītā komponistu Georga Pelēča un Andreja Selicka lūgšanu mūzika ar savu īpašo garīgo strāvojumu, vārda un mūzikas harmoniju raisīs lielu klausītāju interesi. Īpašs notikums Latvijas kultūras dzīvē būs Artura Maskata skaņdarba "Pavasaris" soilstiem, korim un ērģelēm pirmatskaņojums un Pētera Butāna skaņdarba "Sadzirdi, Dievs, vārdus manus" pirmais atskaņojums Latvijā. Projekta ietvaros radītie jaundarbi būs pieejami visai koru un vokālo ansambļu nozarei Latvijā un ārvalstīs. Programmu 2023. gadā plānots atskaņot arī vairākos starptautiskos festivālos ārvalstīs.
Rīgas kultūras iestāžu apvienības Koncertorganizācijas “Ave Sol” kamerkoris "Blagovest" dibināts 1990. gadā, kamerkoris ieguvis Eiropas Koru olimpiādes "Grand Prix", "Nāciju Grand Prix Kolombo" Āzijas un Klusā okeāna koru olimpiādē, ir starptautisku koru konkursu laureāts Polijā, Ziemeļīrijā, Austrijā u,c. Kamerkoris "Blagovest" ir Dziesmu un deju svētku laureāts un savā ilgadējā darbībā koris apliecinājis savu nozīmīgo vietu Latvijas kultūrtelpā. Koris izdevis septiņus ierakstu albumus un ar augstu profesionalitāti apvieno labākās Latvijas kordziedāšanas tradīcijas un spilgtu, izjustu pareizticīgās mūzikas izpildījuma tehniku. Projekta “Lielā gavēņa laika dziedājumi” organizē nodibinājums “Sing Latvia”, tā darbības mērķis ir kultūras un vokālās mūzikas nozares veicināšana, atbalsts Latvijas koru darbībai. Kopš 2013. gada nodibinājums "Sing Latvia" sadarbojas un atbalsta kamerkori "Blagovest" organizējot jaunus kora projektus, ierakstus, koncertus Latvijā un ārvalstīs. Koncerta projekta darba grupu veido Guntis Cimiņš (projekta vadība), Jānis Misiņš (diriģents, vokālais pedagogs), Aleksandrs Brandavs (diriģents), Jānis Kokins (diriģents), Mareks Hofmanis (dizainers), Krista Bērziņa (publicitāte), Māris Prindulis (mārketinga pakalpojumi), Edvīns Inkēns (filmēšanas projekta vadība), Jānis Krēsliņš (koncertu tehniskais nodrošinājums).
Projekta mērķauditorija ir augstvērtīgas un kvalitatīvas garīgās mūzikas cienītāji Latgalē un Rīgā, jaunas garīgās mūzikas interesenti, ārvalstu viesi.