Projekts "23. Starptautiskais Baha kamermūzikas festivāls (papildinājums)"

"Baha mūzikas fonds"
23. Starptautiskais Baha kamermūzikas festivāls (papildinājums)
MŪZIKAS NOZARE. 2023.gada 2.projektu konkurss
5 125.00 EUR
04.11.2023
02.12.2023

Projekta apraksts

Starptautiskais Baha kamermūzikas festivāls 2023.gadā notiks jau 23. reizi! 22 gadu laikā festivāls aicinājis un ietvēris savās programmās izcilākos pasaules baroka mūzikas speciālistus ar dažādām programmām, priekšroku dodot J.S.Baha daiļradei. 23. starptautiskajā Baha kamermūzikas festivālā piedalīties aicināti mūziķi no Francijas, Itālijas,Somijas un Latvijas. Turpinot tradīciju, festivālā atvēlēts koncerts jaunajiem mūziķiem, šoreiz - pavisam jaunajiem! Festivāls notiks no 04.novembra līdz 2. decembrim Rīgā. Klausītājiem būs iespēja iepazīt franču baroka mūziku, kā arī ļoti interesantos darbus no somu renesanses laikiem. Protams J.S.Bahs tiks ietverts programmās. Pirmo reizi dzirdēsim arī četrrocīgo ansambli - mūsu pašu izcilie jaunie mūziķi Daumants Liepiņš un Aurēlija Šimkus. Starptautiskais Baha kamermūzikas festivāls 22 gadu laikā sevi apliecinājis kā augsta profesionāla līmeņa pasākums ar augstu atzinību ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā. Festivāls ir divu starptautisku senās mūzikas organizāciju biedrs - REMA (Eiropas Senās mūzikas tīkls) no 2006.gada un NORDEM (Ziemeļvalstu un Baltijas Senās mūzikas tīkls) no 2016.gada. Šajā laikā festivāls veicis aktīvu sadarbību ar citiem senās mūzikas festvāliem un koncertorganizācijām, piem. pasaulē nozīmīgāko Baha festivālu Leipcigā, AKAROA festivālu Jaunzēlandē, Senās mūzikas festivālu Monreālā, Utrehtas senās mūzikas festivālu, popularizējot tos pasākumus kas notiek senajā mūzikā Latvijā. Informācija par Baha kamermūzikas festivālu atainota REMA un NORDEM mājas lapās, arī Aina Kalnciema, piedaloties Asamblejās un konferencēs citās valstiīs , kā arī caur ZOOM tiešsaistē ,sniegusi daudz informācijas, gan par jaunās paaudzes izglītību senās mūzikas jomā Latvijā, gan par koncertdzīvi šajā jomā.
Projekta mērķi un uzdevumi kā katru gadu - 1) sniegt klausītājiem iespēju dzirdēt izcilu baroka un renesanses mūzikas interpretāciju ārzemju mākslinieku priekšnesumā. 2) dot iespēju jauniem, bet jau pazīstamiem pasaulē , mūsu, Latvijas atskaņotājmāksliniekiem uzstāties Rīgā, 3) iesaistīt festivāla programmā Em. Dārziņa mūzikas skolas audzēkņus, no pavisam mazajiem , līdz beidzējiem, lai tie rādītu savu skatījumu un izpratni par J.S.Bahu. Svarīga ir Baha kamermūzikas festivāla kontinuetāte - jau 23.gads un tas turpināsies! Esam sapratuši, ka tas ir nepieciešams daļai Latvijas klausītāju, kas gaida šo festivālu un apmeklē to kuplā skaitā. Festivāla uzdevums ir sniegt jaunajiem , topošajiem mūziķiem plašāku skatījumu un dziļāku izpratni par seno mūziku un tās imterpretāciju. Viens no projekta mērtķiem un uzdevumiem ir sniegt informāciju par senās mūzikas aktivititātēm Latvijā, konkrēti caur REMA , NORDEM un nozīmīgāko Baha festivālu pasaulē - Leipcigas Baha festivālu un Baha Arhīvu, kuri ir Baha kamermūzikas festivāla sadarbības partneri. Vēl viens no uzdevumiem ir - mākslinieku apmaiņa starp festivāliem. Baha kamermūzikas festivāls (konkrēti Aina Kalnciema) ir veicinājis mūsu mākslinieku uzstāšanos citos Eiropas festivālos un konkursos - Latvijas Radio koris, Schola Cantorum Riga, LU koris DE CORO, Rihards Zaļupe, klavesīniste Liene Stradiņa, JVLMA sudenti bijuši ārvalstu festivālu dalībnieki.
3. Darbības programma* 23.Starptautiskais Baha kamermūzikas festivāls šogad sāksies 4. novembrī ar pašiem mazākajiem - VĀRDS JAUNAJIEM, - E.Dārziņa mūzikas skolas audzēkņi no 1. līdz 12.klasei atskaņos J.S.Baha skaņdarbus E.Dārziņa skolas zālē. Pie tam, piedalīsies ne tikai pianisti, bet arī citu nodaļu skolnieki. Īstā Festivāla Atklāšana notiks 12. novembrī Mazajā ģildē. Tur uzstāsies baroka ansamblis no Francijas "Masques". Viņi viesosies Rīgā pirmo reizi! 15. novembrī arī pirmo reizi dzirdēsim ļoti interesantu renesanses ansambli no Somijas - "Per Brahe's travels" - Mats Lillhannuss vadībā - tenors , lauta, teorba, renesanses flauta. 16.decembrī Mats Lillhannuss sniegs meistarklases Mencendorfa namā. 22.novembrī paredzēts koncerts ar Daumantu Liepiņu un Aurēliju Šimkus Mazajā ģildē. Viņi spēlēs gan četrrocīgi, gan katrs solo. Festivāla noslēgumā varēsim atkal dzirdēt izcilo un pasaulē pieprasīto flautistu Massimo Merčelli no Itālijas. Viņš muzicēs kopā ar Ainu Kalnciemu (klavesīns).
23. starptautiskais Baha kamermūzikas festivāls sniegs daudz informācijas klausītājiem un kas svarīgi, jaunajiem speciālistiem, par interpretāciju šodien senajā mūzikā. Būs iespēja dzirdēt renesanses un baroka laika komponistu darbus izcilu mākslinieku izpildījumā. Būs iespēja bērniem, kas mācās mūzikas skolā sevi pierādīt interpretācijas prasmēs un dziļāk izprast dižā J.S.Baha daiļradi. Eiropas apritē caur REMAs (80 festivālu un koncertorganizāciju) un NORDEM ( 22 festivāli) festivāliem, kā arī Leipcigas Baha festivāla organizētājiem, tiks nodota informācija par senās mūzikas aktivitātēm Rīgā. Un visbeidzot - senās mūzikas mīļotājiem Latvijā tiks sniegta iespēja atkal baudīt seno mūziku augstvērtīgā izpildījumā.
E.Dārziņa Mūzikas skolas audzēkņi. Baroka ansamblis no Francijas "Masques", vadītājs Olivjē Fortēns. Renesanses ansamblis - vadītājs Mats Lilhannus; Daumants Liepiņš. Aurēlija Šimkus. Massimo Merčelli. Aina Kalnciema. Francijas Kultūras Centrs Rīgā, Itālijas Vēstniecība, Somijas Vēstniecība, Mazā ģilde, Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejs. E.Dārziņa Mūzikas skola.
2 gadu laikā Starptautiskajam Baha kamermūzikas festivālam izveidojusies sava publika, kas seko katra gada festivāla norisei. Mērķauditorija ir - profesionāli mūziķi, JVLMA studenti, mūzikas skolu audzēkņi, mūzikas kritiķi, senās mūzikas mīļotāji, ārvalstu tūristi, Latvijā dzīvojoši ārvalstnieki, diplomāti, pensionāri. Viss iedzīvotāju spektrs. Informāciju iegūt būs iespējams festivāla galvenajā mājas lapā: www.bachfestriga.com kā arī FB festivāla mājas lapā : International Bach chamber music festival; REMA mājas lapā: www.rema-eemn.net ; NORDEM mājas lapā: www.nordem.org. Informācija tiek sniegta arī ar drukātu afišu un skrejlapām. reklāmu LR3 un LR1, LTV Kultūras ziņās, interneta portālos, kā Diena, NRA avīze, Kultūras avīze, Riga This Week, un žurnālos kā reklāmas laukums. Kā arī LR3 veidotajos sižetos un intervijās.