Projekts "Klasikas kino vakari"

Sabiedrība ar ierobežotu atbildību "Kinoteātris Bize"
Klasikas kino vakari
FILMU MĀKSLAS NOZARE. 2021.gada 3.projektu konkurss
4 000.00 EUR
21.01.2022
22.05.2022

Projekta apraksts

Globālā kino prakse un tendences uzrāda, ka auglīgas diskusijas industrijā ir iespējamas tad, ja skatītājiem ir pieejams ne vien regulāri atjaunots filmu repertuārs, bet arī kinodarbi, kuri ļauj retrospektīvi atskatīties un reflektēt par norisēm un kino vēsturi kopumā. Klasikas kino programmas kinoteātrim “Kino Bize” ir ilgi lolota ideja, smeļoties iedvesmu no citiem arthouse kinoteātriem pasaulē. Nereti realizēt šādas programmas ir sarežģīti, jo tas pieprasa nesamērīgi lielu finansiālo ieguldījumu gan filmu izrādīšanas tiesību maksā, gan tehniskajā sagatavošanā. Pēc ilgām pārrunām ar filmu izplatītājiem “Kino Bize” ir izdevies atrast ilgtermiņa sadarbības partneri, ar kuru vienoties par kino klasikas izrādīšanu reizi mēnesī. “Klasikas kino vakaru” filmas tiks demonstrētas par to pašu cenu, ko “Kino Bize” apmeklētāji maksā par jebkuru citu regulārā repertuāra seansu vai to iegādi platformā “Mājas kino”. Pēc veiksmīgi realizētajiem pirmajiem trim “Klasikas kino vakari” filmu cikliem ir būtiski turpināt auditorijai piedāvāt pietuvinātu saturu, tāpat arī vairot jaunu skatītāju interesi un zināšanas par kino vēsturē nozīmīgām filmām. “Klasikas kino vakari” pasākumu cikls izstrādāts, mērķtiecīgi iekļaujot ne vien hrestomātiskus kino vēstures piemērus, bet arī pārsteidzošus, izaicinošus un mazliet aizmirstus, taču ne mazāk ievērojamus kinodarbus. Katra programmā iekļautā filma tiks tulkota latviešu valodā, izstrādājot subtitrus, tādējādi to būs iespējams ne tikai demonstrēt plašākam skatītāju lokam, bet arī veidot kino klasikas latviešu valodas subtitru kartotēku.
PROJEKTA MĒRĶI – Rīkot unikālu kino klasikas filmu programmu ar filmu vakariem reizi mēnesī, kas iegūtu savu regulāro auditoriju, kā arī piesaistītu aizvien jaunus apmeklētājus; – Rīkot sarunas un diskusijas starp vakara vadītājiem un skatītājiem ar mērķi reflektēt par izrādītajām filmām un to vēsturisko, māksliniecisko un sociālo pienesumu; – Tulkot filmas latviešu valodā, papildinot pasaules kino klasikas subtitru kartotēku latviešu valodā; – Radīt ilgtermiņa platformu kino klasikas izrādīšanai un veicināt aktīvu tās patēriņu kinoteātrī “Kino Bize”; – Paplašināt kinoteātra “Kino Bize” apmeklētāju loku. PROJEKTA UZDEVUMI – Organizēt un vadīt kino klasikas programmas ciklu “Klasikas kino vakari”; – Organizēt ar filmām saistītās ievadlekcijas un diskusijas; – Sagatavot informatīvus materiālus par gaidāmajiem kino vakariem; – Tulkot filmu subtitrus latviešu valodā; – Izrādīt pasaules kino klasiku ar daudzpusīgu vēstījumu un augstu māksliniecisko kvalitāti; – Iesaistīt sarunās apmeklētājus un veicināt diskusijas par filmu veidotājiem un kino darbos apskatītajām sociālajām tēmām un estētiskajiem risinājumiem.
21. - 23. janvāris. “NOPŪTAS” (Suspiria). Rež.: Dario Argento. Ievadlekciju par dejas mākslas un kino pārsteidzošajām attiecībām sniegs horeogrāfe un laikmetīgās dejas eksperte Ramona Galkina. 18. - 20. februāris. “DŽULJETA UN RĒGI” (Giulietta degli spiriti). Rež.: Federico Fellini. Režisora Pētera Krilova ievadvārdi, kur skaidros Fellīni pienesumu kino vēsturē. 25. - 27. marts. “MANS LABĀKAIS IENAIDNIEKS” (Mein liebster Feind – Klaus Kinski). Rež.: Werner Herzog. Režisora un aktiera stihiskās attiecības skatītājiem atklās režisors Vladislavs Nastavševs un aktrise Marija Linarte. 22. - 24. aprīlis. “FARINELLI” (Farinelli). Rež.: Gérard Corbiau. Farinelli ietekmi operas, bet arī mūzikas vēsturē ar skatītājiem šķetinās operas vēsturnieks Boriss Avramecs. 20. - 22. maijs. “VIENS PLUS VIENS: SYMPATHY FOR THE DEVIL”. Rež.: Jean-Luc Godard. Grupas “The Rolling Stones” spēli dokumentālajā filmā palīdzēs šķetināt radio balss Toms Grēviņš, savukārt par muzikāli piepildītu vakaru pēc kino seansa bārā “Mañana” parūpēsies dīdžeja un kino producente Inga Jerzjukova.
“Klasikas kino vakari” pasākumu cikla veiksmīgas darbības rezultātā tiks radīta kultūrizglītojoša un daudzpusīga platforma, kas sniegs būtisku ieguldījumu Latvijas kinovides pilnveidošanā. Sekojot pasaules piemēriem, programma rosinās kino klasikas skatīšanās tradīciju arī Latvijā un pārliecinās gan kinoteātra regulāros apmeklētājus, gan arī piesaistīs jaunu auditoriju. Ilgtermiņā būs vērojams projekta ieguldījums zinošas un kultūrpieredzes bagātas sabiedrības attīstībā, ko apliecinās arī turpmāks šādu filmu seansu pieprasījums. “Klasikas kino vakaru programma” ir iecerēta kā ilgtermiņa projekts. Nākamajās reizēs plānots pievērsties tematiskai programmai par sievišķo skatienu kinomākslā, rīkot Japānas zinātnisko fantastiku seansus, nelielas dažādu nozīmīgu režisoru retrospektīvas un īstenot citas iniciatīvas.
Paula Bērziņa, “Kino Bize” projektu vadītāja Ar teicamiem sasniegumiem absolvējusi Latvijas Kultūras akadēmiju apakšprogrammā “Audiovizuālā un skatuves māksla un producēšana”, šobrīd studē uzņēmējdarbības vadību. Kinoteātrī “Kino Bize” vada dažāda veida un līmeņa projektus. Nodarbojas ar “Kino Bize” un “Riga IFF” filmu izplatīšanu. Iesaistās “Kino Bize” mārketinga aktivitātēs, rūpējas par kinoteātra programmas papildināšanu, organizējot diskusijas, koncertus un citus pasākumus. “Riga IFF” industrijas pasākumu koordinatore kopš 2018. gada. Agnese Lipska, publicitātes kampaņas izstrādātāja un koordinatore, lekciju un ievadu vadītāja Studējusi Audiovizuālo un skatuves mākslu Latvijas Kultūras akadēmijā un Groningenas Universitātē Nīderlandē. Strādājusi kā projektu vadītāja un kino programmu kuratore un koordinatore Berlīnes bezpeļņas organizācijā “Berlin Film Society”. Kino raidieraksta “Mans draugs – kino cilvēks” līdzautore un līdzproducente. Regulāri publicējas interneta žurnālos “Kino Raksti” un “Satori”. Rakstījusi arī portāliem “Kroders” un “Latvijas Sabiedriskie mediji”. Šopavasar strādājusi par viesredaktori izdevumā “Teātra Vēstnesis”. Ieva Augstkalna, kino un pasākumu programmas koordinatore, lekciju organizatore Absolvējusi Latvijas Kultūras akadēmijas bakalaura apakšprogrammu “Audiovizuālās un skatuves mākslas teorija”. Kopš 2018. gada regulāri publicējusi rakstus un recenzijas internetžurnālā “Kino Raksti”, kā arī sadarbojusies ar kinoteātri “Kino Bize”, veidojot īslekcijas un kino seansu ievadus par konceptuāli atbilstošām tēmām. Starptautiskās kino kritiķu un žurnālistu federācijas “Fipresci” Latvijas nodaļas pārstāve kopš 2019. gada.
Kinoteātra „Kino Bize” darbības programma veidota, lai tā būtu saistoša un pieejama pēc iespējas plašākai auditorijai: Rīgas un Latvijas iedzīvotājiem, kā arī pilsētas viesiem, kurus uzrunā atsevišķi kinoteātra rīkoti pasākumi. Kinoteātrim ir izveidojusies stabila auditorija, kas apmeklē vairumā “Kino Bize” organizētās filmu programmas un retrospektīvas. Plānots, ka skatītāji, kas jau iepriekš iegādājušies klasikas filmas “Mājas kino” turpinās izrādīt interesi par nākamo “Klasikas kino vakaru” filmu ciklu kā kinoteātrī, tā arī tiešsaistē. Līdz šim skatītāji novērtējuši arī pasākumu pievienoto vērtību – ievadlekcijas, diskusijas un citus notikumus –, tāpēc tos iecerēts piedāvāt arī turpmāk. Ne mazāk būtiski ir piesaistīt arī jaunu auditoriju, kas būtu ieinteresēta iepazīt un novērtēt mākslinieciski augstvērtīgu 20.gs. kino. Iespēju šīs filmas noskatīties ar subtitriem latviešu valodā visnotaļ novērtētu arī jaunieši, kas apmeklē “Antuāna Duanela kino skolu”. Lekciju kursa dalībnieki regulāri apgūst dažādus žanrus, režisoru filmogrāfijas un kino virzienus. Filmu pasākumu cikla “Klasikas kino vakari” tematiskā virzība izvēlēta, ņemot vērā nozares aktualitātes un sociāli, politiski un mākslinieciski būtiskas tēmas. To mērķis ir veicināt sociāli atbildīgu un kritiski domājošu skatītāju prasību pret kino repertuāru un kino skatīšanās pieredzi, piesaistot gan nozares profesionāļus un interesentus, gan dažādas vecuma un interešu grupas, tai skaitā, jauniešus un seniorus.