Projekts "Jēkaba Jančevska dziesmu cikla "Gaišās dziesmas" ierakstīšana audiodiskā"

"Fonds Nāc līdzās!"
Jēkaba Jančevska dziesmu cikla "Gaišās dziesmas" ierakstīšana audiodiskā
Mērķprogramma "Latvijas valsts mežu atbalsts koru un tautas deju tradīcijas attīstībai"
3 969.00 EUR
01.09.2022
30.11.2022

Projekta apraksts

Komponists Jēkabs Jančevskis ir sakomponējis dziesmu ciklu "Gaišās dziesmas", kurām dzejas autors ir mūsu izcilais dzejnieks Ojārs Vācietis. Dziesmas iestudēs jauktais koris, solists un kamerorkestris. Plānotie izpildītāji ir Fonda Nāc līdzās! jauktais koris kopā ar jauniešu kori "Kamēr", solists un 10 cilvēku orķestris. Dziesmu cikls ir jaunradīts un ļoti muzikāli skaists, tādēļ tā ierakstīšana būtu vērtīga, jo tad šis dziesmas būtu iespēja noklausīties daudziem tūkstošiem klausītāju gan Latvijas radio programmās, gan dažādo sociālo mediju portālos. Ierakstot, ciklu saglabātu ne tikai mūziku, bet arī iemūžinātu Ojāra Vācieša dzeju klausāmā formā. Īpaši svarīgi tas ir Latvijas neredzīgajiem cilvēkiem, kuru kopienā ir ap 10000 cilvēku, kuri nevar tik vienkārši dzeju izlasīt. J.Jančevska mūzika būtu jauns pienesums koru repertuāriem.
Projekta mērķis ierakstīt klavlitatīvu kormūziku orķestra pavadījumā. Paralēli primārajam mērķim, ieraksts ilgtermiņā veicinās muzikālo amatierkolektīvu - koru motivāciju jauna repertuāra kvalitatīvai apvuvei,. Iespēja noklausīties J.Jančevska dziesmas ierakstā dos iespēju tās dzirdēt tā, kā autors tās iecerējis, jo autors pats piedalīsies ierakstā un vadīs to. Dziesmu ierakstīšana prasa īpašu precizitāti, tādēļ tās būs sagatavotas augstā kvalitātē.
Kori sāk repertuāra apguvi, Nāc līdzās! koris, kurā dzied jaunieši ar īpašām vajadzībām to sāks darīt jau martā un īpaši pie programmas piestrādās augustā, kad korim būs radošā nometne. Jāpiezīmē, ka kora jauniešiem repertuāra apguve iet lēnām kā parastajiem koriem, ko daļa no kora dalībniekiem ir neredzīgi, tādēl tie neredz ne notis, ne tekstu. Viss ir jāmācās no galvas. Ir daļa dalībnieku, kuriem ir GRT un tādēļ izpratne par dziesmas apgūšanu ir lēnāks process. Taču pateicoties diriģenta Imanta Toča prasmei strādāt ar šādu kori, rezultāts ir sasniedzams, tikai tas prasa ilgāku laika posmu. Nāc līdzās! korim jau vairākus gadus atpakaļ bija sadarbība ar jauniešu kori Kamēr. Taču tā nebija tik cieša kā dziedāšana vienotā korī. Tādēl šis projekts ir īpaši nozīmīgs gan no Nāc līdzās! kora puses, gan kora Kamēr puses, kam būs jāizprot Nāc līdzās! dalībnieku specifiku un darba ritmu. PLānojam, ka vasaras nometnē, daļa no Kamēr kora varētu viesoties nometnē un tur jau notiktu pirmā iepazīšanās un sadziedāšanās. Ierakstu plānojam 2 dienas septembrī kultūrtelpā "Auss". Tika veikta cenu aptauja - apzinātas 2 labākās studijas, kurās var veikt liela kora ierakstu. Tāmē iekļautas izmaksas pēc kultūrtelpas Auss izcenojumiem (atsūtītas epastā), jo tās bija zemākas kā otrai styudijai. Pirmajā dienā ierakstītu orķestri, otrajā koristu un solista dziedājumus.
Īstenojot projektu paredzēts ierakstīt kvalitatīvu latviešu dziesmu ciklu GAIŠĀS DZIESMAS, kuru autori ir mūsu tautas atzītie tatanti - komponists un mūzikas autors Jēkabs Jančevskis un dziesmu vārdu autors dzejnieks Ojārs Vācietis. Ieraksts dos iespēju šīs dziesmas klausāmā formā dzirdēt visiem mūzikas mīļiem, bet jo īpaši kormūzikas pasaulei tas būs kvalitatīvs pienesums. Papildus ierakstam, plānojam ka dziesmu cikls gada nogalē tiks atskaņots arī koncertā vai vairākos koncertos.
Projekta īstenošanā iesaistīti 2 kori - Fonda Nāc līdzās! jaunktais koris un jauniešu koris "Kamēr". Kora Nāc līdzās! diriģents Imants Točs, kam ir ilggadīga un liela, un panākumiem bagāta pieredze ar pašdarbības koriem Valmieras novadā. Jauniešu kora "Kamēr" diriģents Aivis Greters. Projektu koordinēs projekta vadītāja Fonda Nāc līdzās! valdes priekšsēdētāja Sarma Freiberga, kam ir daudzgadīga pieredze dažādu projektu vadīšanā, jo īpaši darbā ar cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.
Plānotā mērķauditorija visupirms ir visi Latvijas kormūzikas mīļi, bet ne tikai. Jo atskaņojot to radio vai televīzijā, to dzirdēs daudzi simti Latvijas klausītāju, atkarībā no raidījuma reitinga. Šaurākai auditorijai ir plānots uzstāties Ziemassvētku koncertos, taču ņemot vērā esošo situāciju, precīzs datums vēl nav noteikts.