Projekts "Koklētāju ansambļa CANTATA koncerts "Latvijai""

"Kokļu mūzikas biedrība DZĪTARI"
Koklētāju ansambļa CANTATA koncerts "Latvijai"
Mērķprogramma "Nemateriālā kultūras mantojuma vērtību attīstība un ilgtspēja"
4 000.00 EUR
01.06.2022
17.11.2022

Projekta apraksts

Valsts svētku laiks no Lāčplēša dienas 11. novembrī līdz Latvijas dzimšanas dienai 18. novembrī kļuvušas par skaistu tradīciju un Patriotu nedēļas svētku koncerti ir mūziķu un amatierkolektīvu devums mūsu valsts stiprināšanā. Kokli noteikti var uzskatīt par populārāko, visvairāk apcerēto un apbrīnoto latviešu tautas mūzikas instrumentu. Koklētāju ansamblis “Cantata” 17 . novembra vakarā Kultūras un tautas mākslas centrā “Mazā ģilde” iecerējis piedāvāt klausītājiem Lāčplēša dienai un Latvijas Republikas proklamēšanas dienai veltīta atbilstoša satura un noskaņas mūzikas vakaru, kurā skanēs latviešu komponistu radītas kompozīcijas koklētāju ansambļa “Cantata” un īpašo viesu – čellista Valtera Pūces un sitaminstrumentālista Uģa Upenieka izpildījumā. Īpaši šim notikumam komponists Ēriks Ešenvalds apņēmies radīt jaundarbu koklētāju ansamblim (4 balsis), čellam un sitamiem instrumentiem. Programmā iekļauts vēl viens pirmatskaņojums – Ērika Mieža “Fantāzija par latviešu tautasdziesmu intonācijām”, kā arī Georga Pelēča skaņdarbs “Leģenda”, Emīla Dārziņa “Melanholiskais valsis”, Katrīnas Kalves “Danči”, Imanta Kalniņa “Betas dziesmiņa” un Jēkaba Nīmaņa “Mēģinājums tulkot Friča Bārdas dzeju mūzikas valodā”. Vakaru vadīs un Friča Bārdas dzeju lasīs aktieris Mārtiņš Počs. Savukārt jaunā, Anda Klučnieka veidotā aranžijā izskanēs Jāņa Lūsēna skaņdarbs “Pūt, vējiņi” un Raimonda Tigula “Rīta un vakara dziesma”. Kokle un koklēšana ir iekļauta Latvijas Kultūras kanonā kā tradicionāla kultūras vērtība. Sargājot un kopjot latviešu tradīcijas, kokļu ansambļa Valsts svētkiem veltīts koncerts ne tikai papildinās unikālo kokles spēles redzējumu mūsdienās, bet arī turpinās popularizēt kultūras vērtību izplatīšanu un to pieejamību.
Projekta īstenošana ļautu piedāvāt klausītājiem mākslinieciski augstvērtīgu koncertprogrammu, popularizējot latviešu tautas mūzikas instrumentu – kokli, cildinot šo tautas bagātā kultūras mantojuma sastāvdaļu. Programmā iekļautie skaņdarbi ļaus parādīt kokles instrumenta spēles plašās un daudzveidīgās muzikālās iespējas, atskaņojot augstvērtīgu dažādu stilu mūziku, mūsdienīgus, šim instrumentam it kā neierastus skaņdarbus, ko pieļauj kokles instrumenta mūsdienu tehniskie risinājumi. Šie jauninājumi ievērojami maina gadu gaitā izveidojušos stereotipus par kokli kā instrumentu un tā spēlētāju, parādot instrumenta izpildījuma plašās iespējas. To apliecina arī koklētāju ansambļa “’Cantata” plašais repertuārs, no populārās mūzikas pārlikumiem un pasaules klasikas aranžijām līdz latviešu tautas mūzikai un komponistu oriģinālmūzikai. Tas, savukārt, ļauj piesaistīt jauno paaudzi kokļu mūzikai, kā arī veicināt sabiedrības interesi par šo mūzikas instrumentu. Koklētāju ansambļa “Cantata” iniciētais koncerts nenoliedzami bagātinātu norišu piedāvājumu Valsts svētku nedēļā, kā arī koncertam radītie jaundarbi būtu lielisks materiāls visai Latvijas koklētāju saimei, papildinot instrumentam pieejamo repertuāru un izvirzot jaunus mērķus instrumenta spēles meistarībā.
Aprīlis – projekta sagatavošana (komponista, aranžētāja, izpildītājmākslinieku uzrunāšana, vienošanās, nodomu protokolu noslēgšana) un iesniegšana VKKF projektu konkursā; Jūnijs, jūlijs, augusts – finansiāla atbalsta gadījumā – darba uzsākšana, līgumu noslēgšana ar iesaistītajiem dalībniekiem, komponista darbs, aranžētāja darbs; Septembris – muzikālā materiāla apgūšana, mēģinājumi atsevišķi ansamblim un instrumentālistiem; vizuālās identitātes un reklāmas materiālu gatavošana (soctīklu baneri, relīžu teksti u.c.); Oktobris – kopmēģinājumi, gaismu režijas veidošana saskaņā ar muzikālo materiālu; reklāmas materiālu publicēšana, izplatīšana; Novembris – kopmēģinājumi, koncerts 17.novembrī, radošās un finanšu atskaites sagatavošana.
Ikvienam koncertam ir liela nozīme kolektīva radošās un profesionālās attīstības procesā. Koklētāju ansamblī “Cantata”, mākslinieciskās vadītājs Andas Eglītes vadībā, muzicē Pāvula Jurjāna mūzikas skolas absolventes, kuras kļuvušas par dažādu Latvijas un starptautisku konkursu un festivālu laureātēm gan kā solistes, gan kā ansambļa dalībnieces. Tomēr par visaugstāko virsotni ansambļa pastāvēšanas vēsturē tā dalībnieces uzskata solo priekšnesumu dzīvajā izpildījumā XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku Noslēguma koncertā “Zvaigžņu ceļā” Mežaparka Lielajā estrādē 2018.gadā un Lielās balvas iegūšanu šo Dziesmu svētku ietvaros notikušajā koklētāju ansambļu skatē/konkursā. Gatavojot ikvienu programmu, meitenes aizrautīgi iegulda tajā milzīgu darbu, nemitīgi pilnveidojot un attīstot spēles tehniku un prasmes, tādēļ ir būtiski apzināties, ka viņu neatlaidīgais ikdienas darbs vainagojas ar labu skanējumu, gandarījumu un spēju radīt prieku klausītājiem. Katra uzstāšanās tiek uzskatīta kā neliela iekarota virsotne no kuras virzīties tālāk un augstāk, un atgriezeniskā saikne no klausītājiem dod iedvesmu izvirzīt tālākos mērķus.
Projekta veidotāji un izpildītāji: Koklētāju ansamblis “Cantata” Mākslinieciskā vadītāja Anda Eglīte Komponists Ēriks Ešenvalds Aranžētājs Andis Klučnieks Čellists Valters Pūce Sitaminstrumentālists Uģis Upenieks Aktieris Mārtiņš Počs Kultūras un tautas mākslas centrs “Mazā ģilde” Gaismas, skaņas nodrošinājums
Dažādu sabiedrības grupu kokļu mūzikas un mākslas mīļotāji, īpaši jauniešu auditorija; Koklētāju ansambļa “Cantata” regulārie klausītāji un atbalstītāji; Mūzikas nozares profesionāļi un speciālisti, Rīgas viesi.