Projekts "Valmiermuižas etnomūzikas festivāls "Sviests" 2022"

Kultūras menedžmenta centrs "Lauska"
Valmiermuižas etnomūzikas festivāls "Sviests" 2022
"VALSTISKI NOZĪMĪGI KULTŪRAS PASĀKUMI"
60 000.00 EUR
28.05.2022
31.12.2024

Projekta apraksts

Etnofestivāls „SVIESTS” ik vasaru tiek rīkots kopš 2013. gada. Pirmos četrus gadus tas notika Cēsu pils dārzā jūlijā, bet kopš 2017. gada tas ir pārcēlies uz Valmiermuižas pils parku. 2020. gadā pandēmijas dēļ festivālu nācās pārcelt, tomēr to izdevās sarīkot ar iecerēto programmu un plānotā apjomā 2021. gada 28. augustā. 2022. gadā Valmiermuižas etnomūzikas festivāls “Sviests” notiks 18. jūnijā. Valmiermuižas etnomūzikas festivāls „Sviests” ir viens no retajiem ikgadējiem sarīkojumiem Latvijā, kura galvenais mērķis ir latviešu tradicionālās kultūras ievietošana gan mūsdienīgā, gan starptautiskā – pasaules mūzikas – kontekstā. Festivāla tendence ir ar katru gadu pilnveidoties un attīstīties, ieņemot stabilu vietu Latvijas kultūras dzīvē. Tāpēc var uzskatīt, ka Valmiermuižas etnomūzikas festivāls „Sviests” ir valstiski nozīmīgs pasākums. Turklāt, atšķirība no citiem nosacīti līdzīga žanra notikumiem Latvijā – pasaules mūzikas festivāls „Porta”, folkloras festivāls „Baltica”, mūzikas festivāls „Komēta”, postfolkloras festivāls “Gaviles”, "Zobens un Lemess" un Labadaba, kuri 2021.gadā izlēma atcelt savus sarīkojumus – etnofestivāls "Sviests" pat sarežģītajos pandēmijas ierobežojumu apstākļos spēja pielāgoties un, ievērojot visus noteikumus, sarīkot pilnvērtīgu festivālu ar pasaules līmeņa starptautiskiem mūziķiem. Saistībā ar Valmieras novada kandidatūru uz Eiropas Kultūras galvaspilsētas statusu 2027. gadā, Valmiermuižas etnomūzikas festivāls “Sviests” ir iekļauts EKG kultūras piedāvājuma programmā, uzsverot Valmiermuižas kā kultūrvietas nozīmi. Jāpiemin, ka Valmiermuižas kultūras biedrība šobrīd veido Vidzemes muižu kā kultūrvietu tīklojumu, un Valmiermuižas etnomūzikas festivāls “Sviests” ir galvenais ikgadējais notikums tieši Valmiermuižas kultūras piedāvājumā.
Festivāla galvenais vēstījums ir par dzīves kvalitāti, kura ir panākama dzīvojot un svinot saskaņā ar savu dabisko un kultūrvidi – uzsvars ir uz vietējo, dabīgo izcelsmi gan ēdienā, dzērienos, sadzīves un skaistuma priekšmetos, apģērbā un cita veida dizainā, kas ir pārstāvēts festivāla tirdziņā "Gardu muti". Tas pat attiecas uz dažādām kultūras izpausmēm un īpaši mūziku, no kuras iespējams smelties iedvesmu mūsdienīgam, atvērtam un gaumīgam dzīvesveidam. Rīkojot Valmiermuižas etnomūzikas festivālu “Sviests” īstermiņa mērķi ir - bagātināt Latvijas reģionālo kultūras dzīvi ar starptautisku pasākumu, kurā ir iespējams iepazīties un baudīt kvalitatīvu, mūsdienīgu, bet saknēs un tradīcijās balstītu mūziku. - tirdziņā un amatnīcās iepazīstināt festivāla apmeklētājus ar gaumīgu, videi draudzīgu un vietējās tradīcijās balstītu amatniecību, dizainu un kulināriju. - Paplašināt festivālu apmeklētāju loku gan skaitliski (2021.gadā bija ap 700 apmeklētāju, 2022.gadā mērķis ir piesaistīt 1500 apmeklētājus), gan teritoriāli - piesaistot vairāk apmeklētājus no citiem Latvijas reģioniem un arī no Igaunijas, Somijas, Lietuvas. Ilgtermiņa mērķi ir - attīstīt festivālu par stabilu, plašākā reģionā atpazīstamu notikumu, kurš pulcē sava žanra pasaules līmeņa starptautiskus un pašmāju mūziķus un māksliniekus. - bagātināt Valmiermuižas kultūras piedāvājumu, popularizējot Latvijas muižu kā kultūrvietu attīstību. - nodrošināt vērienīgu un kvalitatīvu kultūras piedāvājumu Valmieras pilsētas un novada kandidatūrai uz Eiropas Kultūras galvaspilsētas godu 2027.gadā.
2021.gada oktobris – decembris – plānošana, koncepcijas izstrāde, festivāla tēla izstrāde, mākslinieku uzaicināšana, līdzekļu piesaiste, projektu rakstīšana, programmas sastādīšana. 2021.gada decembris – 2022.gada jūnijs - publicitātes materiālu izstrāde, dizains, - biļešu tirdzniecība, - programmas pakāpeniska izziņošana, publicitātes pasākumi ar augošu intensitāti, - līgumu slēgšana ar mūziķiem, loģistikas, izmitināšanas un ēdināšanas organizēšana 2022.gada maijs – jūnijs - uguns skulptūras producēšana un būvniecība - intensīva publicitāte Festivāla norise 2022.gada 18.jūnijā 11.00 – 18.00 – tirdziņš GARDU MUTI 12.00 – 16.00 – Valmiermuižas pils parkā - ugunsskulptūras uzstādīšana meistarnīcas, ģimeņu programma (Trīs Krāsas) - kaņepju šķiedras, linu auklas, virvju vīšana, pīšana no dabiskām šķiedrām Kilema - ģimeņu muzikālā programma ar reciklētiem instrumentiem SVIESTA Skatuve Klēts skatuve 16.00- 16.40 Kārlis Jirgens 16.50 – 17.40 Silver Sepp (Igaunija) 17.50 – 18.30 Jāņoga 18.40 – 19.30 Arcandela 19.40 – 20.20 Laiksne 20.30 – 21.20 Sutari (Polija) 21.30 – 22.00 TKP – Julgī Stalte + Ēriks Zeps 22.00 – 22.40 – Kilema kvartets (Madagaskara) 22.50 – 23.30 UGUNSSKULPTŪRA (Jordi NN - Spānija) ar Silver Sepp muzikālo programmu 23.40 – 00.40 AUĻI – Jāņunakts programma ar viesmāksliniekiem 01.00 – 03.00 – Etno-Disko (Dīvs Reiznieks, Kaspars Zaviļeiskis) 19.jūnijs - teritorijas sakopšana 2022. gada jūnijs - jūlijs - pasākuma izvērtēšana, atskaites
Projekta rezultātā - būs sarīkots augstvērtīgs kultūras pasākums mūsdienu etno mūzikas žanrā, kas iepazīstina publiku ar daudzveidīgiem gan pašmāju, gan starptautiskiem māksliniekiem, kurus šādā veidā Latvijā nav daudz iespēju iepazīt un dzirdēt dzīvajā. - 2022.gadā ir iecerēts piesaistīt vismaz 1500 apmeklētājus - būs nodrošināta šī festivāla nepārtrauktība un atjaunots bijušais pirms-pandēmijas ritms, kad etnofestivāls Valmiermuižā notika regulāri jūnija vidū. - Valmiermuižas etnomūzikas festivāls “Sviests” ierakstīsies Baltijas un Ziemeļu reģiona vasaras festivālu kalendārā kā stabils ikgadējs notikums - sarīkojumam būs piešķirts stabils atbalsts, uz kura bāzes iespējams plānot ilgtermiņa pasākuma attīstību gan programmas, gan apmeklētāju skaita ziņā.
Kultūras menedžmenta centrs „Lauska” kopš 2003.gada īsteno dažādus ar tradicionālo kultūru saistītus projektus – tai skaitā ierakstu izdošanu, radošo darbnīcu un nometņu rīkošanu, koncertu, dažādu muzikālu pasākumu un festivālu rīkošanu un pa šo laiku ir attīstījies par ievērojamu sadarbības partneri gan pašmāju, gan starptautiskā līmenī tradicionālās kultūras lauciņā. Projekta vadītāja Daina Zalāne studējusi Latvijas Kultūras akadēmijā Starptautiskos kultūra sakarus un ieguvusi Maģistra grādu Kultūras menedžmentā City University Londonā, Lielbritānijā. No 2001. līdz 2006. gadam strādājusi Latvijas Nacionālajā operā līdzekļu piesaistes jomā un par operas un baleta izrāžu producenti. Rīkojusi operu brīvdabas viesizrādes Jēkabpilī un Madonā, kā arī bijusi režisora asistente un producente dažādiem starptautiskiem projektiem. Daina Zalāne ir KMC „Lauska” līdzdibinātāja un daudzu kultūras projektu sagatavotāja un ieviesēja. Biedrības ietvaros viņa rīko etnofestivālu "Sviests", kā arī dažādu ārzemju un pašmāju grupu koncertus Latvijā. Piedalās un vada dažādus starptautiskus kultūras projektus. Šobrīd ir European Folk Network valdes locekle. Sadarbojas arī ar citām organizācijām, veicot Eiropas finansētu projektu finanšu administrāciju un grāmatvedības uzskaiti. Festivāla rīkošanā cieši sadarbojamies ar Valmiermuižas kultūras biedrību un projektu vadītāju Sabīni Vandāni, kura veic visus ar pasākuma norisi saistītos administratīvos darbus. Valmiermuižas kultūras biedrība darbojas kopš 2011.gada ar mērķi sekmēt ilgtspējīga kultūras tūrisma attīstību Valmiermuižā un Burtnieku novadā, izmantojot reģiona neizsmeļamo kultūrvēstures mantojumu un jaunradītos kultūras tūrisma un radošās industrijas produktus.
Ja pirmajos etnofestivāla „Sviests” gados Cēsīs festivāla mērķauditorija bija pilsētas svētku viesi, kuri nāca izklaidēties un varbūt tikai garāmejot ieklausījās arī mūzikas grupu koncertos, tad pārceļot festivālu kā atsevišķu sarīkojumu uz Valmiermuižas pils parku un plānojot to vasaras sākumā pirms Jāņiem, jau pirmajā gadā pierādījās, ka festivāla apmeklētāji bija ne tikai vietējie Valmieras un tuvējās apkaimes iedzīvotāji, bet arī šīs mūzikas interesenti no Rīgas un citām Latvijas pilsētām. Starplaikā apmeklētāji regulāri brauc arī no Igaunijas, Lietuvas, un pat Polijas un Somijas. Turpmāk plānojam vēl mērķtiecīgāk uzrunāt iespējamos apmeklētājus no visas Latvijas un tuvējām ārzemēm, piedāvājot viņiem informāciju par iespējamām naktsmājām tuvējos kempingos un viesu mājās, kā arī padomājot par otrās dienas – svētdienas rīta programmu, lai šis pasākums kļūtu par patīkami un vērtīgi pavadītu vasaras sākuma nedēļas nogali. Liels uzsvars tiek likts uz to, ka šis festivāls ir ģimenēm draudzīgs sarīkojums, kurā ir padomāts gan par bērnu izklaidi, gan par dažādām paaudzēm interesantām, izglītojošām un izklaidējošām aktivitātēm.