Projekts "NSRD izstādes publiskā programma Radvilu pils mākslas muzejā Viļņā"

"Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs"
NSRD izstādes publiskā programma Radvilu pils mākslas muzejā Viļņā
VIZUĀLĀS MĀKSLAS NOZARE. 2024.gada 2.projektu konkurss
5 000.00 EUR
01.11.2024
28.02.2025

Projekta apraksts

2024. gada novembrī Radvilu pils mākslas muzejā Viļņā tiks atklāta grupai “Nebijušu sajūtu restaurēšanas darbnīca” (NSRD, dalībnieki: Juris Boiko, Hardijs Lediņš, Imants Žodžiks, Inguna Rubene u.c.) veltīta izstāde. Tā sniegs ieskatu grupas unikālajā darbībā laika posmā no 70. gadu beigām līdz 1989. gadam un iezīmēs tās ietekmi un nozīmīgumu laikmetīgās mākslas un mūzikas jomās Latvijā un starptautiski, iepazīstinot ar aktuāliem mākslinieku projektiem, kuri veido dialogu ar NSRD darbiem. Izstādes publiskā programma sniegs iespēju iepazīties tuvāk ar NSRD darbību gan caur izglītības un diskursīvo pasākumu norisi, gan arī performanču un muzikālo priekšnesumu klātbūtni, tādējādi iedzīvinot grupas darbības daudzpusīgo būtību. NSRD izstāde Viļņā ir Lietuvas Nacionālās Mākslas muzeja vadības un Latvijas Laikmetīgās mākslas centra iniciatīva. Izstādes koncepcija paredz atklāt NSRD domubiedru grupas daudzšķautņaino darbību dažādās mākslas jomās – literatūrā, mūzikā, arhitektūrā, akcijās un performances mākslā, kā arī atspoguļot šo jomu mijiedarbību dažādās grupas aktivitātēs, iezīmējot tās multidisciplināro darbības formātu.
Izstādes un publiskās programmas ilgtermiņa mērķis ir veicināt Latvijas eksperimentālās mākslas vēstures un tās aktualitāšu redzamību un atpazīstamību starptautiskā kontekstā, jo izstāde tiek plānota kā pirmā plāšākā NSRD darbībai veltīta mākslas skate ārvalstīs kopš 1989. gada, kas norisināsies vadošā Lietuvas mākslas institūcijā – Lietuvas Nacionālā Mākslas muzeja struktūrvienībā Radvilu pils mākslas muzejā. Izstādes un publiskās programmas mērķis ir iepazīstināt Lietuvas un starptautisko mākslas auditoriju ar Latvijas mākslā nozīmīgām un ietekmīgām parādībām un ar Latvijas kultūras andergrounda un avangarda starpdisciplināro vēsturi. Izstādes un publiskās programmas uzdevums ir veidot radošu un izzinošu atskatu NSRD darbības vēsturē, sniedzot ieskatu grupas ietekmē šodien. Izstāde un publiskā programma veicinās Latvijas laikmetīgo mākslinieku jaunradi un atpazīstamību, iekļaujot izstādes atklāšanā performances, kas sasaucas ar NSRD mūziku, rakstiem, videodarbiem vai performancēm.
2024.g. aprīlis – jūlijs: publiskās programmas plānojums, publiskās programmas dalībnieku (pētnieku, mūziķu, mākslinieku) uzrunāšana; 2024.g. augusts – novembris: pasākumu koordinēšana un producēšana ar Radvilu pils mākslas muzeja komandu, publiskās programmas komunikācijas izstrāde un pasākumu publicitātes nodrošināšana; 2024. g. novembris – 2025. g. februāris: publiskās programmas dalībnieku transporta un naktsmītņu nodrošināšana (rezervāciju veikšana), publiskās programmas pasākumu norise (atklāšanas pasākums 21. novembrī, izglītības pasākumi izstādes norises laikā, diskursīvā pasākuma norise janvārī).
Projekta rezultāts paredz kvalitatīvas, izzinošas un radošas NSRD darbībai un ietekmei veltītas publiskās programmas izveidi Viļņā no 2024. gada novembra līdz 2025. gada februārim. Projekta uzdevums ir veidot saistošu, daudzpusīgu ieskatu grupas radošajā darbībā un tās ietekmē. Publiskās programmas rezultāts būs Latvijas ekperimentālās mākslas mantojuma starptautiskā redzamība, tā popularizēšana, kā arī kaimiņvalsts auditorijas iepazīstināšana ar NSRD oriģinālo praksi, prezentējot un popularizējot Latvijas mūsdienu mākslinieku darbību mākslas, mūzikas un performances jomās.
Izstādi un publisko programmu organizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (www.lcca.lv) sadarbībā ar Lietuvas Nacionālā Mākslas muzeja struktūrvienību Radvilu pils mākslas muzeju (www.lndm.lt/en/rrm). Izstādes kuratores ir Solvita Krese, Māra Traumane un Māra Žeikare. Izstādi paredzēts veidot sadarbībā ar NSRD dalībniekiem Imantu Žodžiku, Leonardu Laganovski un Ingunu Rubeni, Hardija Lediņa un Jura Boiko mantiniekiem, kā arī mākslineikiem Maiju Kurševu, Kasparu Groševu, Evitu Vasiļjevu un tekstgrupu “Orbīta”. Plānotie publiskās programmas dalībnieki ir mūziķe Elizabete Balčus, grupa “alejas”, dzejnieku apvienība "Orbīta", mākslinieks Kaspars Groševs, Ziggy Devrient, Artēmijs Troickis, Kevins Kārnss, Daniels Muzičuks, Arunas Gelunas, kuratore Māra Traumane. Projekta vadītāja ir LLMC pētniecības projektu vadītāja Diāna Anna Kreicberga. LLMC ir Latvijā un starptautiski atpazīstama mākslas institūcija ar vairāk kā 20 gadu pieredzi laikmetīgās mākslas projektu, izstāžu un publisko programmu organizēšanā un kūrēšanā. Līdzās izstāžu darbībai LLMC darbojas arī kā pētnieciskā organizācija. Šobrīd LLMC krājumā atrodas Hardija Lediņa arhīvs, kura materiālos tiks balstīta topošā izstāde. Radvilu pils mākslas muzejs izstāžu darbību ir sācis 1990. gadā. Patreiz viena no muzeja pastāvīgajām ekspozīcijām “Protest Art: The Rebels of the Soviet Era. From the collection of Vladimir Tarasov” ir veltīta mūziķa Vladimira Tarasova kolekcijā–dāvinājumā Lietuvas Nacionālajam mākslas muzejam esošajiem ievērojamu Krievijas un Baltijas neoficiālās mākslas vides mākslinieku darbiem. NSRD izstāde un plānotā publiskā programma veidos dialogu ar esošo muzeja kolekcijas ekspozīciju un papildinās to ar Latvijas padomju perioda neoficiālās mākslas piemēriem.
Izstādei un publiskajai programmai ir plaša mērķauditorija – Lietuvas, Latvijas, Igaunijas un ārvalstu kultūras interesenti, īpaši Baltijas valstu un Autrumeiropas valstu mākslas interesenti; radošo sfēru profesionāļi – mākslinieki, literāti, mūziķi, rakstnieki, fotogrāfi; kultūras aktivitāšu regulārie interesenti, studenti, vecāko klašu skolēni, radošā inteliģence; visplašākās sabiedrības daļas, arī tās, kas tradicionāli nav izstāžu apmeklētāji. Plānotā izglītības programma sniegs iespēju jauniešiem un bērniem iepazīties tuvāk ar izstādes tematiku caur piemērotu publiskās programmas pasākumu formātu klātbūtni. Informācija par izstādes publisko programmu tiks izplatīta LLMC mājaslapā, Radvilu pils mājaslapā un sociālajos tīklos. Izstādes organizētāji sadarbosies ar mākslas portāliem, piemēram, Echo Gone Wrong un Arterritory, izstādes apskatu un kritisku izvērtējumu publicēšanā.