Projekts ""Velsas un Madagaskaras dziesmas". Kameransamblim.lv -10!"

Nodibinājums "vienradzis viens"
"Velsas un Madagaskaras dziesmas". Kameransamblim.lv -10!
MŪZIKAS NOZARE. 2024.gada 1.projektu konkurss
1 500.00 EUR
26.09.2024
30.11.2024

Projekta apraksts

Apvienība "Kameransamblis. lv" šogad atzīmē savas darbības 10. gadadienu. Tam par godu mūziķi Baiba Renerte (mecosoprāns), Rūta Īzāka-Mača (flauta), Mārcis Kuplais (čells) un Ilze Kundziņa (klavieres) klausītājiem Vircavas muižas istabās, Ventspils Pārventas bibliotēkā un Sējas Mūzikas un mākslas skolā piedāvās etniski iekrāsotu klasicisma un 20./21. gadsimta mūziku programmā "Velsas un Madagaskaras dziesmas" . Programmas centrā divi opusi- Ludviga van Bēthovena 26 Velsiešu dziesmas WoO155 (koncertā dzirdama izlase) un Morisa Ravela "Madagaskaras dziesmas", ko apvieno komponistu interese par citas tautas kultūru, folkloru. Bēthovena tautasdziesmu (arī īru, skotu, ukraiņu, u.c.) apdares ir viņa daiļrades mazāk zināmā daļa, kas klausītājiem varētu būt atklājums. Savukārt Ravela "Madagaskaras dziesmās", kas oriģināli tapušas tieši sastāvam - balss, flauta, čells, klavieres, ir izmantoti Bēthovena laikabiedra, kreolu-franču dzejnieka Evaristes de Parnī teksti. Arī šis opuss nav tipiskākais Ravela daiļradē ne sastāva, ne skanējuma ziņā - jūtama modernisma ietekme; pats Ravels šo sastāvu nodēvējis par īpašu kvartetu, kurā balsij ir galvenā "instrumenta" loma. Programmā vēl viena franču komponista - Filipa Gobēra "Akvareļi" - impresionistiski krāsoti skaņdarbi, kas tapuši klasiskajam klaviertrio, savukārt popularitāti ieguvuši versijā ar flautu, bet programmas izskaņā divi latviešu komponistu darbi - Paula Dambja asprātīgais opuss "Home coming", kurā arī parādās folkloras ietekme - taivāniešu dziesma pakāpeniski pārvēršas par kādu labi pazīstamu latviešu tautasdziesmu, bet Selga Mence savā veltījumā apvienībai "Kameransamblis.lv" mūzikā ietērpusi latviešu tautas sakāmvārdus.
Projekta mērķis ir izveidot un Sējas Mūzikas un mākslas skolā, Vircavas muižas istabās un Ventspils Pārventas bibliotēkā atskaņot kvalitatīvu un spilgtu folkloras un etnisku motīvu iedvesmotu klasicisma un 20/.21. gadsimta kamermūzikas programmu, tādejādi veicinot vispārējo mūzikas dzīves attīstību Latvijā un profesionālās mākslas pieejamību arī reģionos. Mērķis ir arī ar šo koncertu sēriju atzīmēt apvienības "Kameransamblis.lv" 10 gadu darbību - šajā laikā bijuši koncerti Latvijas muižās, pilīs, uzstāšanās Pļaviņu kamermūzikas dienās un Madonas latviešu mūzikas svētkos. Projekta mērķis ir turpināt attīstīt "Kameransamblis.lv" mūziķu sadarbību arī nākotnē. Projekta uzdevumi - veikt skaņdarbu atlasi, iestudēšanu, izveidot sadarbību ar koncertvietām Sējā un Vircavā, turpināt iepriekšējo sadarbību ar Ventpils Pārventas bibliotēku, kā arī nodrošināt atskaņotājmāksliniekiem koncerta rīkošanai atbilstošus apstākļus. Uzdevums pēc koncerta - izvērtēt rezultātus.
Projekta īstenošanā sākotnēji tiek veikta skaņdarbu atlase, balstoties uz projekta mērķi. Seko skaņdarbu individuāla apgūšana, izstrādāšana, pēc tam kopīgs mēģinājumu process. Paralēli notiek saziņa ar koncertvietām – Sējas Mūzikas un mākslas skolu, Vircavas muižas istabām un Ventspils Pārventas bibliotēku par organizatoriskajiem jautājumiem, kā arī preses relīzes sagatavošana un izsūtīšana medijiem (interneta portāliem, presei, radio), afišu maketu un programmiņu sagatavošana, drukāšana, izplatīšana. Pēc koncerta norises notiek rezultātu izvērtēšana.
Klausītājiem Vircavas muižas istabās, Ventspils Pārventas bibliotēkā un Sējas Mūzikasun mākslas skolā būs iespēja klausīties augsti profesionālu un spilgtu koncertprogrammu retāk sastopamajam balss, flautas, čella un klavieru ansamblim, kas izpildīs gan klasicisma, gan 20. un 21. gadsimta skaņarbus, kā arī speciāli šim ansamblim komponēto Selgas Mences skaņdarbu. Līdz ar to tiks veicināta profesionālās mākslas pieejamība Latvijas reģionos un bagātināta Jelgavas, Saulkrastu un Ventspils novadu kultūras dzīve. Tiks sekmēta sadarbība ar koncertvietām un turpināsies sadarbība starp "Kameransamblis. lv" mūziķiem, kuru kopīgā koncertdarbība notiek jau 10. gadu.
Mārcis Kuplais, čells (Šveice). Vairāk kā 20 solo un kamermūzikas konkursu laureāts, mācījies Bāzelē pie Ivana Monigeti, iegūstot pedagoga, koncertmākslinieka un maģistra-solista diplomus. Uzstājies Eiropā, Japānā, Dienvidkorejā, Brazīlijā un ASV. Kā solists spēlējis ar “Academy of St. Martins in the Fields”, Bāzeles simfonisko orķestri, Gruzijas nacionālo simfonisko orķestri, Rīgas kamermūziķiem u.c. orķestriem, veikti dažādi radio un cd ieraksti. Baiba Renerte, mecosoprāns. Maģistra grāds operdziedāšanā, repertuārā lomas vairākos LNO iestudējumos. Paralēli darbībai dažādos laikmetīgās, kamermūzikas un populārās mūzikas projektos, Baiba darbojas kā vokālais pedagogs Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā un ir filmu dublāžas režisore. Rūta Īzāka-Mača, flautiste.Maģistra grāds solo un kameransambļa klasēs. Piedalījusies konkursos un festivālos Latvijā, Vācijā, Itālijā un Nīderlandē. Soliste un orķestra mūziķe kamerorķestra Latvijas filharmoniķi sastāvā koncertos Latvijā, Polijā un Vācijā. Piedalījusies muzikālos projektos ar kamerorķestriem "Konsonanse", Vidzemes kamerorķestris, Gaudeamus orchestra, muzicējusi The Moscow City Ballet orķestra sastāvā Lielbritānijā. Flautas pedagoģe Bolderājas Mūzikas un mākslas skolā. Ilze Kundziņa, pianiste. Maģistra grāds klavierspēlē. Jāz. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Vispārējo klavieru katedras lektore, Jāz. Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolas pedagoģe, koncertmeistare. Ieguvusi godalgotas vietas starptautiskos solo un kamermūzikas konkursos Lietuvā, Itālijā, Čehijā, Francijā. Uzstājusies Latvijā, Somijā, Nīderlandē, Vācijā, ASV. Nodibinājums "vienradzis viens" dibināts 2015. gadā. Tā mērķis ir ar nodibinājuma, atbalsta un ziedojuma līdzekļem veicināt un atbalstīt kultūras attīstību, tajā skaitā mākslas un mūzikas jomā.
Projekta "“Velsas un Madagaskaras dziesmas ”. Kameransamblim.lv -10!" mērķauditorija ir dažādu vecuma grupu apmeklētāji: Saulkrastu un Jelgavas novadu,Ventspils pilsētas, kā arī apkārtējo novadu un tuvāko pilsētu iedzīvotāji, tūristi, vispārējās izglītības iestāžu un mūzikas skolu audzēkņi, to vecāki, pedagogi, visi kultūras pasākumu regulārie apmeklētāji, sevišķi kamermūzikas interesenti. Vircavas muižas istabas ir jauna kultūrvieta, kura nesen atvērta un aktīvi veido savu tēlu sociālajos tīklos un rīkojot pasākumus, tā piesaistot savus apmeklētājus. Savukārt Ventspils Pārventas bibliotēkas koncertiem ir savs regulāro apmeklētāju loks, bet Sējā apmeklētāji būs pārsvarā mūzikas un mākslas skolas audzēkņi,viņu radinieki un skolu pedagogi. . Paralēli notiks reklamēšana sociālajos tīklos, koncertvietu mājaslapās, vietējā presē, radio.