Projekts "Rīgas Doma zēnu kora sadraudzības koncerti ar Kopenhāgenas Karalisko zēnu kori viņu 100. jubilejā Dānijā"

Rīgas Doma Zēnu kora biedrība
Rīgas Doma zēnu kora sadraudzības koncerti ar Kopenhāgenas Karalisko zēnu kori viņu 100. jubilejā Dānijā
MŪZIKAS NOZARE. 2024.gada 2.projektu konkurss
4 700.00 EUR
27.11.2024
30.11.2024

Projekta apraksts

Rīgas Doma zēnu koris tika laipni uzaicināts kopā ar Kopenhāgenas Karalisko zēnu kori sniegt dāņu kora 100. jubilejas koncertus gan Rīgā, gan Dānijas pilsētās Kopenhāgenā un Ringstedā. Esam ar prieku atsaukušies un jau 3. maijā Doma baznīcā notiks abu koru koncerts, kura centrālais skaņdarbs Diriflē " Rekviēms" izskanēs divu fantastisku zēnu koru - 110 zēnu un vīru balsu varenā kopumā. Mūsu koristu ģimenes parūpēsies arī par to, lai dāņu zēni labi jūtas Latvijā, lai izjūt mūsu viesmīlību un gardu ēdienu. Esam noorganizējuši arī Mežaparka Lielās estrādes un ekspozīcijas Dziesmusvētku telpa apskati. Un tālākā sadarbība vainagosies ar diviem kopkoncertiem Dānijā skaistās un nozīmīgās baznīcās. Šis rudens arī mūsu korim ir visai nozīmīgs - sāksim Rīgas Doma zēnu kora 75. jubilejas koncertsezonu. Koncertus programmas veidotas SATB sastāvam, tāpēc kora jubilejas noskaņās esam izlēmuši mūsu bijušo zēnu kora dziedātājus, kas šobrīd mācās NMV RDKS, profesionālās kvalifikācijas paaugstināšanas nolūkā iesaistīt šai projektā tenoru un basu grupas sastāvā. Jāteic, ka šis koncertceļojums būs visai nozīmīgs mazajiem koristiem, kas mācījušies attālināti, tātad mūzikas jomā arī daudz zaudējuši tai laikā, jo nebija iespēju koncertēt, tāpēc mūsu pirmais " jauno laiku" koncertceļojums notika tikai pērn uz Kauņu, kur sajutām, ka atkal varam, atkal mūzikas pazinēji un klausītāji ir sajūsmā par kora tīro un muzikāli smalko sniegumu. Mazajiem dziedātājiem tā ir jauna prakse un pieredze - sniegt koncertu kopā ar citu kori, redzēt, dzirdēt un iepazīt citu koru sniegumu un reizē pārdomāt arī par sevi, savu piederību konkrētam kolektīvam. Kopenhāgenā arī mūsu mazie zēni uz 2 naktīm tiks izmitināti viesģimenēs, visi citi- hostelī. Kopā iepazīsim pilsētas un apgūsim nozīmīgas kultūras vietas.
Projekta ilgtermiņa mērķi: * celt jauno mākslinieku profesionālo kvalifikāciju , izmantojot jaunas pieredzes apgūšanas un apmaiņas iespējas, * sekmēt Latvijas profesionālās mūzikas attīstību un māksliniecikā līmeņa izaugsmi un eksportspējas attīstību, * veicināt un stiprināt starptautisku sakaru attīstību, nodrošinot to ilgspēju, * turpināt kora skolu sadarbību , veicināt arī pedagošiskā sastāva pieredzes apmaiņas iespēju, * popularizēt Latvijas mākslas un kultūras augsto kvalitāti pasaulē. Īstermiņa mērķi: * paplašināt jauno mākslinieku redzesloku, sniedzot koncertēšanas iespējas ne tikai ierastajās Latvijas koncertzālēs, * iedrošināt zēnus jaunām komunicēšanas iespējām gan mūzikā, gan angļu valodā, * sniegt bērniem jaunu pieredzi, tā, iespējams, nostiprinot un palielinot vēlmi darboties mūzikā, * augsta māksliniecikā līmenā sasniegšana katrā koncertā ar atsauci uz regulāru,nopietnu mācību darbu ikdienā.
Vispirms Kopenhāgenas zēnu koris viesojas Rīgā, kur 3.05.24. Rīgas Domā notiks koncerts.Tāpēc visi sagatavošanās darbi jau sākušies janvārī. janvāris - aprīlis - programmas skaņdarbu atlase, sagatavošana un iestudēšana; 2.-3. maijs - mēģinājumi un koncerts Rīgas Domā; augusta radošā vasaras nometne Apšuciemā - programmas atkārtošana un atjaunošana; septembris- jauno koristu iesaistīšana programmas apguvē; oktobris - novembris - programmas atkārtošana, papildināšana, noslīpēšana; 27. novembris - lidojums Rīga -Kopenhāgena; 28. novembris - mēģinājums un koncerts Ringsted Sogn baznīcā Ringstedā, Dānijā; 29. novembris - mēģinājums un koncerts Vor Frue Kirke baznīcā Kopenhāgenā, Dānijā; 30. novembris - lidojums Kopenhāgena -Rīga.
Sadarbībai ar ārvalstu māksliniekiem ir neatsverama nozīmē jauno mūziķu izaugsmē, attīstībā, progresēšanā. Tas ir laiks, kad varam pavērot arī citus māksliniekus darbībā, paskatīties, ko labu varam pārņemt savā ikdienā, ko uzlabot, ko no sava darba stila piedāvāt sadarbības partneriem. Sagaidām, ka būsim paplašinājuši jauno mākslinieku apvārsni, uzrunājuši zēnus jaunām komunicēšanas iespējām, nostirpinājuši vēlmi sniegt izcilu priekšnesumu un darboties ar pilnu atdevi. Šādi pasākumi noteikti sekmē jauno mākslinieku profesionālās kvalifikācijas pilnveidi, līdz ar to arī priekšnesumu kvalitātes paaugstināšanos. Pilnīgi noteikti vēlamies stiprināt saites ar līdzīgas skolas zēnu kora kolektīvu, veicināt arī pedagošiskā sastāva pieredzes apmaiņas iespēju un citu mūsu skolas kolektīvu iesaisti. Un noteikti esam gatavi , būdami pārliecināti par sava kolektīva profesionalitāti, popularizēt Latvijas mākslas un kultūras augsto kvalitāti ārpus mūsu valsts robežām.
RĪGAS DOMA ZĒNU KORIS dibināts 1950. gadā. Līdzās sniegumam labdarības akcijās un priekšnesumiem daudzām Latvijā oficiālās vizītēs esošām amatpersonām ( to vidū minami ASV, Somijas, Uzbekijas, Ukrainas un Turcijas prezidenti, Velsas princis Čārlzs, Apvienotās Karalistes karaliene Viņas Majestāte Elizabete II u.c.), regulāri notiek kora koncerti ne tikai visas Latvijas vadošajās koncertzālēs un baznīcās, bet arī daudzās jo daudzās pasaules valstīs. Koris pabijis Beļģijā, Nīderlandē, Vācijā, Francijā, Šveicē, Somijā, Zviedrijā, Norvēģijā, Amerikā, Kanādā, Japānā u.c. Radošie sasniegumi mūzikā pēdējos gados: 2017 – dalība 8 pasaules labāko uzaicināto jauniešu koru festivālā un solo uzstāšanās ar Baltijas komponistu programmu Albertholā Londonā -4500 klausītājiem; 2017 - Pērnavas koncertzālei -15. Rīgas Doma zēnu kora solo koncerts; 2018 – Japānas koncerttūre 10 pilsētās , ko noklausījās 15 000 mūsu kora mūzikas pazinēju; 2019 - XXV Starptautiskajā senās mūzikas festivālā 11. jūlijā Rīgas Sv. Jāņa baznīcā atskaņota Georga Frīdriha Hendeļa mūzika, kas rakstīta pēc britu monarha karaļa Džordža II aicinājuma - komponēt kronēšanas antēmus. Koncerts izskanēja Rīgas Doma zēnu kora, kamerorķestra "Sinfonietta Rīga" un itāļu diriģenta Kristiana Fratimas sniegumā. MĀRTIŅŠ KLIŠĀNS ir viens no Latvijas aktīvākajiem kordiriģentiem. Kopš 1998. gada - Rīgas Doma zēnu kora mākslinieciskais vadītājs. Šajā laikā koris saņēmis Lielo mūzikas balvu 2000 un Lielās mūzikas balvas 2008 nomināciju. Pēdējie 18 zēnu kora ieraksti veikti Mārtiņa Klišāna vadībā. Rīgas Doma kora skolas pasniedzējs. Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas docents. Ievēlēts par 2008., 2013., 2018. un 2023. g. Dziesmu svētku virsdiriģentu. Triju zvaigžņu IV šķiras Ordeņa virsnieks.
Mērķauditorija, pirmkārt, ir ikviens kultūru un mūziku cienošs cilvēks jebkurā vecumā, kuram nav vienaldzīga kultūras un mākslas turpmākā attīstība, virzība un ilgtspēja. Noteikti sagaidām sasniegt skolu jaunatni, bērnus, viņu vecākus un vecvecākus, arī draugus un radiniekus, kas nav ikdienā ciešā sasaitē ar mūziku. Tālab informējam savus sadarbības partnerus Kopenhāgenā, sagaidām atgriezenisko saiti un jūtam ieinteresētību mūsu kopējā projekta veiksmīgā norisē. Sniedzam informāciju par kora aktualitātēm un norisēm sociālajos tīklos un saņemam pateicības vārdus no klausītājiem par gūto muzikālo baudījumu, esot pasākumos, kuros piedalās mūsu zēnu koris.