DIZAINA un ARHITEKTŪRAS NOZARE. 2025.gada 1.projektu konkurss
1 500.00 EUR
08.09.2025
19.12.2025
Projekta apraksts
Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas (turpmāk VDMV) darbības vadošā ideja ir – kvalitatīva mākslas un dizaina izglītība visa mūža garumā, sagatavojot Latvijas un starptautiskajā darba tirgū pieprasītus un konkurētspējīgus dizaina un mākslas speciālistus. VDMV īsteno 5 profesionālās vidējās izglītības programmas “Grafikas dizains”, “Apģērbu dizains”, “Interjera dizains”, “Audiovizuālās komunikācijas dizains” un kopš 2024.gada septembra arī programmu "Produktu dizains". Kā arī profesionālās ievirzes izglītības programmu “Vizuāli plastiskā māksla”. Projekta ietvaros vēlamies radīt lekciju ciklu “Dizains tuvplānā.”, kas ietvertu vismaz 5 nodarbības (vienu vai divas mēnesī). Katra cikla daļa notiktu sadarbībā ar konkrētas jomas profesionāli, kas klātienes lekcijās, darbnīcās vai meistarklasēs praktiski un radoši darbotos ar izglītojamiem un pedagogiem. Šādā alternatīvā mācību procesā, sadarbojoties ar nozares profesionāļiem, kas guvuši nozīmīgus panākumus, ir atpazīstami un novērtēti gan nacionālā un starptautiskā līmenī, izglītojamiem tiktu veicināta interese un izpratne par dizaina procesiem un aktuālajām darba metodēm nozarē, kā arī izpratne par dizaina starpdisciplināro dabu. Tas būtu izcils veids kā veicināt izglītojamo motivāciju apgūt izvēlēto profesiju un celt izglītības kvalitāti un domāt multidisciplionāri. Vidzemes reģionā ir diezgan liels skaits mākslas izglītības iestāžu, kuru pedagogiem arī būtu interese apmeklēt šī projekta pasākumus. Tāpat arī informācija par radoši izglītojošo aktivitāšu norises laikiem un tematiku būtu pieejama Valmieras novada vispārizglītojošajām skolām, lai vizuālās mākslas, dizaina un tehnoloģiju pedagogiem būtu pieejama kvalitatīva un praktiska profesionālā pilnveide tepat savā novadā/pilsētā.
Projekta mērķis ir, sadarbībā ar nozares profesionāļiem, veicināt izcilību un profesionalitāti mākslas un dizaina izglītībā visās VDMV piedāvātajās izglītības programmās.
Projekta uzdevumi:
1. Veicināt izglītojamo interesi par aktualitātēm nozarē un izpratni par tās attīstības tendencēm;
2. Sekmēt dalībnieku (pedagogu) profesionālo pilnveidi, praktiski iesaistoties jaunradē un paplašinot redzesloku par jaunākajām tendencēm dizaina nozarēs;
3. Rosināt dalībnieku (skolēnu un pedagogu) interesi par multidisciplināriem projektiem;
4. Akcentēt mākslas un dizaina izglītības nozīmi plašākā kontekstā;
5. Palielināt izglītojamo motivāciju un spēju konkurēt Latvijas un starptautiskajā līmenī, piedāvājot praktiskas un aktuālas izglītības iespējas.
6. Stiprināt VDMV pozīciju kā reģiona līderim kvalitatīvas mākslas un dizaina izglītības nodrošināšanā, veicinot sadarbību ar nozares profesionāļiem un citiem izglītības iestāžu pedagogiem.
Pēc projekta apstiprināšanas tiks veidota VDMV darba grupa (administrācijas pārstāvji un izglītības programmu nodaļu vadītāji), kas sadarbībā ar apzinātajiem nozares profesionāļiem (lektoriem un meistarklašu / darbnīcu vadītājiem) veidos plānu par iespējamiem cikla norises laikiem, tematiku, radošajām aktivitātēm un nepieciešamo materiāli tehnisko nodrošinājumu. Darba grupa izskatīs arī scenārijus kā lekcijas / darbnīcas pielāgot dažādu mācību programmu audzēkņiem un pedagogiem multidisciplinārās pieredzes veicināšanai.
Lektoru izvēles un atlases procesā tika iesaistīti galvenokārt izglītības programmu nodaļu vadītāji. Pedagogi kuri vislabāk orientējas savas jomas profesionāļos, viņu piedāvājumā un spēj norādīt arī uz formālajā izglītības programmā īpaši izceļamo saturu, ko vērts iepazīt caur praktizējošo profesionāļu prizmu.
Projekta paredzamais rezultāts ir nozīmīgs solis ceļā uz kvalitatīvu dizaina un mākslas izglītību, jo sadarbībā ar nozares profesionāļiem tiktu veicināta izglītojamo interese par aktualitātēm nozarē un izcelta izpratne par nozares attīstības tendencēm un to multidisciplināro dabu. Esam pārliecināti, ka šī projekta piedāvātās iespējas sekmēs VDMV izglītojamo veidošanos par profesionāli kompetentām, daudzpusīgām un radošām personībām. Savukārt iespēja pedagogiem piedalīties lekcijās, meistarklasēs un darbnīcās ir lielisks veids kā pilnveidot savu profesionālo kompetenci un gūt daudzveidīgāku mākslas un dizaina pieredzi, saredzot un izmēģinot saikņu veidošanu starp dažādām dizaina nozarēm.
Projekta plānošanā iesaistīta VDMV projektu vadītāja Andra Gloka un profesionālās vidējās izglītības programmu nodaļu vadītāji Rūta Kristena Bukava, Inga Berga-Bīriņa, Ilze Melnalksne un Artūrs Tiguls. Katrs no nodaļu vadītājiem pamatojoties uz izglītības programmas apgūstamo saturu un kompetencēm, ir apzinājis savas jomas profesionāļus un iesniedzis projekta vadītājai informāciju par tām personām, kuras būtu vispiemērotākās kandidatūras lekciju, darbnīcu un meistarklašu organizēšanai izglītības iestādē. Audiovizuālās komunikācijas dizaina nodaļas izglītojamiem un pedagogiem lekciju pasniegs Rihards Fedotovs - viens no zināmākajiem Latvijas elektroniskās mūzikas producentiem pasaulē. Apģērbu dizaina nodaļas izglītojamiem un pedagogiem lekciju pasniegs Anita Altmane - viena no vadošajām Latvijas stilistēm/imidža dizainerēm. Interjera dizaina nodaļas izglītojamiem un pedagogiem lekciju pasniegs Ilze Leduskrasta Buša - "gaismas arhitekte" ar 12 gadu pieredzi. Grafiskā dizaina nodaļas izglītojamiem un pedagogiem lekciju pasniegts dizaina studijas "Overpriced" līdzdibinātājs un radošais direktors, dizainers Aigars Mamis. Profesionālās ievirzes programmas pedagogiem lekciju pasniegs mākslinieks Gustavs Filipsons (Pielikumā: projekta vadītājas CV, lektoru CV).
Lekciju cikla "Dizains tuvplānā" radošās aktivitātes prioritāri tiek nodrošinātas Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas izglītajamiem savā specialitātē un profesionālo mācību priekšmetu skolotājiem. Lekcijās piedalās visi konkrētās izglītības programmas izglītojamie un pedagogi, kā arī, iepriekš piesakoties, tiks dota iespēja lekcijas apmeklēt arī citu izglītības iestāžu pedagogiem piedalīties lekcijās un iegūt apliecību par pedagogu profesionālās pilnveides programmas apguvi 5 stundu apmērā (programmas tiks iepriekš saskaņotas ar Valmieras novada pašvaldību). Šobrīd kopējais izglītojamo skaits izglītības programmās ir sekojošs: “Grafikas dizains” - 39, “Apģērbu dizains” - 29, “Interjera dizains”- 40, “Audiovizuālās komunikācijas dizains” - 46 un "Produktu dizains" - 11, “Vizuāli plastiskā māksla” (1.- 7.klase) - 173. Mērķauditorijas tikšanās ar nozares profesionāļiem, sarunas caur mākslas un dizaina prizmu, kā arī radošās aktivitātes rosinātu diskusiju par sociāli nozīmīgām, aktuālām tēmām, un veicinātu katra dalībnieka atvērtību jaunajam, dodot iespēju "iziet ārpus ierastajiem rāmjiem", gūt jaunu mākslas pieredzi, sajust un saredzēt pasauli citādāku. Kā arī saredzēt katram savu potenciālu dizaina nozaru plašajās iespējās.