Projekts "29. Starptautiskais Baltijas baleta festivāls"

Nodibinājums "DEJAS VARAVĪKSNE"
29. Starptautiskais Baltijas baleta festivāls
"VALSTISKI NOZĪMĪGI KULTŪRAS PASĀKUMI"
14 000.00 EUR
01.10.2024
10.11.2024

Projekta apraksts

Starptautiskais Baltijas baleta festivāls “No klasikas līdz avangardam” ir no 1996. gada jau tradicionāls baleta mākslas notikums Latvijā, kas ikgadēji festivāla programmas ietvaros Latvijas skatītājam piedāvā starptautiskā līmeņa izcilu profesionālā modernā un klasiskā baleta mākslinieku priekšnesumus, kā arī mūsdienīgu horeogrāfiju. Laika gaitā izstrādātās festivāla pamatvērtības ir: 1. pieejamība – festivāla programma tiek rādīta dažādos Latvijas novados, 2. popularizācija - laikmetīgās dejas māksla uzrunā daudzveidīgu auditoriju un dažādas sabiedrības grupas, 3. kvalitāte - novatoriska horeogrāfija, klasisko baleta darbu interpretācija mūsdienu kontekstā, oriģinālmūzika izrādēm, jauno tehnoloģiju izmantošana, 4. daudzveidība - mākslas veidu sintēze. Festivāla programma piedāvā ne vien avangarda baleta priekšnesumus, bet, lai radītu skatītājam iespaidu par dejas mākslas mijiedarbību ar citiem mākslas veidiem, iespēju redzēt filmas, kā arī apmeklēt vizuālās mākslas izstādes par baletu un tā māksliniekiem. Dejas profesionāļiem un interesentiem regulāri tiek rīkotas starptautiskas meistarklases. Tradicionāli festivāla atklāšanas koncerts T/C Origo - Rīgas starptautiskajā dzelzceļa stacijā - tiek organizēts kā labdarības akcija, un simbolizē mūsu sabiedrības mobilo raksturu, dodot ikvienam iespēju spontāni saskarties ar laikmetīgās dejas mākslu, kā arī parāda mūsdienīgā baleta atvērtību dažādām sabiedrības grupām. Festivāla atpazīstamība starptautiskajā līmenī tiek radīta arī sadarbojoties ar starptautiskiem kultūras un valstiskiem institūtiem: Francijas, Gētes (Vācija), Dānijas Kultūras institūtiem, Ziemeļvalstu ministru padomi, ASV, Zviedrijas, Somijas, Norvēģijas, Beļģijas, Ungārijas u.c. vēstniecībām Latvijā. Festivālam vienmēr ir
Projekta ilgtermiņa mērķi un uzdevumi: 1. Festivāla vērtību - pieejamības, popularizācijas, kvalitātes un daudzveidības – īstenošana. 2. Latvijas sabiedrības iesaiste mūsdienīgā baleta mākslas aptverē, sekmējot dažādu sabiedrības grupu interesi par dejas mākslu arī mūžizglītības kontekstā (meistarklases, semināri, izstādes). 3. Jauno profesionālo baleta mākslinieku, baleta studiju un deju skolu audzēkņu izglītība laikmetīgā baleta jomā. 4. Festivāla kvalitatīvo un kvantitatīvo faktoru sinerģija: festivāla ilgtspējas, saturiskās būtības, un tā dalībnieku un skatītāju harmonija. 5. Festivāla sekmes sadarbībā ar valsts, pašvaldības, un ārvalstu institūcijām – ieguldījums mākslas, sabiedrības un institūciju partnerības īstenošanā. Projekta īstermiņa mērķi un uzdevumi: 1. Tumšā gadalaika – festivāls notiek 2023. gada oktobrī – apgaismošana tiešajā un pārnestajā nozīmē: Latvijas skatītājiem tiek piedāvāta iespēja iejusties Quorum Ballet (Portugāle), Igaunijas Nacionālās operas, Lietuvas Nacionālais un Latvijas Nacionālā operas un baleta teātra mākslinieku, un baleta compāniju, sevišķi BalletX (Filadelfija, ASV) radīto tēlu daudzkrāsainajā un daudzšķautņainajā pasaulē. 2. Mūsdienīgā baleta mākslas - festivāla 2023. gada programmas ietvaros - popularizēšana Latvijas pilsētās un novados, īpaši ņemot vērā dejas mākslas priekšnesumu trūkumu ārpus Rīgas, sagādājot skatītājiem prieku un svētku sajūtu. 3. Starptautiskās sadarbības sekmēšana un Latvijas kultūras iekļaušana pasaules kultūras telpā un Latvija atpazīstamības pasaulē veicināšana.
2024. gada 1. oktobris – 10. novembris Rīga, Preiļi, Rēzekne, Cēsis, Ventspils Precīzi norises laiki un datumi vēl tiek saskaņoti, tiks precizēti. 3. oktobris – 10. novembris Izstādes atklāšana: plkst. 17.00 Mencendorfa nams, Rīga 4. oktobris Festivāla atklāšana – Labdarības koncerts, plkst. 17.00 T/C Origo, Rīga n/a. oktobris “Flamenco”, Granada Flamenco Ballet, Spānija, plkst. 19.00, VEF kultūras pils, Rīga, n/a. oktobris Cēsis, n/a. oktobris Latgales vēstniecība “GORS” n/a. oktobris “Opinion Public”, Beļģija , Latvijas Nacionālā opera un balets plkst. 19.00, VEF, Rīga n/a. oktobris Preiļi 20. oktobris “BalletX”, ASV, VEF Rīga, n/a. 18. oktobris Ventspils n/a. oktobris Danish Dance Theatre, Dānija plkst. 19.00,VEF Rīga, Meistarklases ar ASV BalletX baleta māksliniekiem. n/a. oktobris Rīga, n/a. oktobris Liepāja ​ n/a. oktobris Kino seanss Prel Jakaj izrādei "Gulbju ezers" plkst. 20.00 “K.Suns”, Rīga
1. Festivāla vērtību - pieejamības, popularizācijas, kvalitātes un daudzveidības – īstenošana. 2. Latvijas sabiedrības iesaiste mūsdienīgā baleta mākslas aptverē, sekmējot dažādu sabiedrības grupu interesi par dejas mākslu arī mūžizglītības kontekstā (meistarklases, semināri, izstādes). 3. Jauno profesionālo baleta mākslinieku, baleta studiju un deju skolu audzēkņu izglītība laikmetīgā baleta jomā. 4. Festivāla kvalitatīvo un kvantitatīvo faktoru sinerģija: festivāla ilgtspējas, saturiskās būtības, un tā dalībnieku un skatītāju harmonija. 5. Festivāla sekmes sadarbībā ar valsts, pašvaldības, un ārvalstu institūcijām – ieguldījums mākslas, sabiedrības un institūciju partnerības īstenošanā.
1. 29. Starptautiskā Baltijas baleta festivāla direktore: Lita Beiris, nodibinājuma “Dejas varavīksne” valdes priekšsēdetāja, 2. Administratīvie, publicitātes, mārketinga speciālisti/darbinieki, 3. Partneri & atbalstītāji: - Pasākuma vietas: T/C Origo, kinoteātris Splendid Palace, Kultūras pils VEF, Nacionālā opera un balets, Preiļu novada kultūras centrs, Liepājas Tautas mākslas un kultūras centrs/Koncertzāle “Lielais dzintars”, Latgales vēstniecība GORS Rēzekne, Cēsu kultūras centrs, - Valsts kultūrkapitāla fonds, Latvijas Republikas Kultūras ministrija, - Rīgas Dome - Latvijas Profesionālā baleta asociācija, Latvijas Dejas informācijas centrs (LDIC) - Ārvalstu vēstniecības un kultūras institūcijas, - Latvijas uzņēmumi.
Saskaņā ar festivāla pamatvērtībām: - pieejamību – festivāla programma tiek rādīta dažādos Latvijas novados, - popularizāciju - laikmetīgās dejas māksla uzrunā daudzveidīgu auditoriju un dažādas sabiedrības grupas, festivāla mērķauditorija ir praktiski visas sabiedrības grupas, jo festivāla saturs tiek veidots ņemot vērā iespējamās auditorijas intereses, kā arī zināmu mākslas pedagoģijas aspektu, aptverot gan dažāda vecuma grupu skatītājus, gan mākslas interesentus un profesionāļus, gan baleta skolu un studiju audzēkņus. Festivālam ir arī noteikta skatītāju kopa, kura regulāri un ikgadēji apmeklē festivāla pasākumus. Festivāla mērķauditorijas daļa tiek uzrunāta arī visa “festivāla gada” garumā, festivāla direktores Litas Beiris organizētajos semināros un lekcijās Baleta skolā un studijās. Mērķauditoriju plānots sasniegt dažādās interneta vietnēs un publiskajos medijos, kā arī veidot drukas materiālus (plašāku informāciju skatīt sadaļā "cita informācija").