Projekts "Dziesmuspēles "Trasuna fabulas""

SNIEDZE PRAULIŅA
Dziesmuspēles "Trasuna fabulas"
Mērķprogrammma "LATVIEŠU ORIĢINĀLMŪZIKA"
914.00 EUR
31.12.2022
23.04.2023

Projekta apraksts

Projekta idejas iniciators ir Latgales vēstniecība GORS - pirmā jaunizbūvētā reģionālās daudzfunkcionālā koncertzāle Latvijā. 2023. gadā tā svinēs savas pastāvēšanas 10. gadadienu.
Jubilejas gadā koncertzāle ir iecerējusi radīt jaunu skatuves darbu – dziesmuspēli, kuras pamatā ievērojamas Latgales un Latvijas personības, garīdznieka, politiskā, sabiedriskā un kultūras darbinieka Franča Trasuna (1864-1926) fabulas. 
Dziesmuspēles režisors Elmārs Seņkovs tās koncepciju raksturo šādi: “Francis Trasuns savās fabulās asi un tieši apraksta cilvēka vājības, toties to dara ar lielisku humoru un mīlestību. Šodienas kontekstā arī caur liberālām vērtībām iezogas nemanāma moralizēšana. Sabiedrība publiski var nosodīt nekrietnību, viltību, netoleranci, utt. Ja agrāk baznīca bija vieta, kur caur reliģiskām vērtībām tika lasīta morāle. Tad šobrīd tā ir mūsu sabiedrība- jebkurš šodien var izteikt savu viedokli, nosodīt, jo mūsu publiskā socialā telpa ir ļoti atvērta. Toties vairāk kā pirms simts gadiem Trasuns savās fabulās to darīja caur humoru un sirds mīlestību. Iespējams, bērnišķīgi un naivi, bet asi un dzēlīgi. Sabiedrība un cilvēks pēc būtības nemainās. Jo mūsu cilvēcīgās vājības jebkurā kritiskā brīdī parādās kā uz delnas. Par to arī būs šis muzikālais priekšnesums, kur tiks izdziedātas un izspēlētas mūsu “mazā cilvēka” vājības- greizsirdība, cietsirdība, aprobežotība, alkatība, nenovīdība, utt. Cik mēs paši esam drosmīgi paskatīties acīs šīm savām vājībām. Ja mēs tās apzināmies, tad ir cerība, ka paši paliksim tikai labāki. 
Caur teātrāliem paņēmieniem, tiks matearilizēts šo īpašību kopums. Morāle tiks izdziedāta. Un atdzims viduslaiku teātris, kur parādīsies mistērijas un moralitē iezīmes. Varbūt reizēm mākslā mēs par daudz runājam caur puķēm- tad Trasuna fabulas mums palīdzēs
Projekta mērķis ir jaunas kvalitatīvas mūzikas radīšana, jaunu sadarbības formu meklējumi, jaundarba iestudējums Latgales reģionā. 

Oriģinālmūzikas sacerēšana - līdz 2022.gada 31.decembrim Iestudējums – 2023.gads. Pirmatskaņojums – 2023.gada aprīlis
Tapusi mūzika jaunam skatuves mūzikas darbam, ar pirmatskaņojumu Latgales vēstniecībā GORS, audio un video fiksāciju un iespējām dziesmuspēli vai tā atsevišķas daļas teatralizētā vai koncertizpildījumā atskaņot arī citur Latvijā.
Sniedze Prauliņa piedalīsies projekta īstenošanā ne vien ar kompozīcijas radīšanu, bet arī to izpildot ar balsi, vajadzības gadījumā kuplinot skanējumu ar flautu un cilpotāju. Skaņdarbos ceru iekļaut arī dziedošos kolēģus - Orestu Silabriedi, Ievu Paršu, izmantot Platona Buravicka ekspresīvās klavieru pasāžas, iekļaut Ernesta Mediņa muzikalitāti, spēlējot Vibrofonu. Kā parasti, palīgā ar tekstiem, to pielāgošanu un, ja nepieciešams, scenāriju, man nāktu tekstu autors, mūziķis Edgars Šubrovskis. Pateicoties iepriekšējo gadu VKKF radošo personu nodarbinātības programmas finansēšanas laikā es sacerēju daudz dziesmu, izmantojot E. Kronberga "Laikabikšu" krājumā iekļautos dzejoļus. Trasuna fabulas būs ļoti interesants materiāls. Mūziķi – mūziķu sastāvu veidos projekta orķestris, kurā apvienosies Rīgas profesionālo orķestru, J.Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas un PO “Rēzekne” profesionālie mākslinieki. 
Solisti – tiks precizēti uzveduma tapšanas laikā
. Diriģents – Jānis Stafeckis. Dažādos orķestros, kamermūzikas sastāvos spēlējošs kontrabasists, diplomēts simfoniskā orķestra diriģents. Kopš 2011.gadā - Rēzeknes kamerorķestra diriģents. Kopā ar Jāni Stafecki GORĀ tapušas dažādu laikmetu un žanru mūzikas koncertprogrammas, tostarp, 2021.gada “Kilograms kultūras” laureāte nominācijā “Mūzika” – Ivetas Apkalnas, Raimonda Paula un LNSO koncertprogramma.
Latgales vēstniecība GORS – skanīgākā koncertzāle Latvijā ar nozīmīgu pieredzi akadēmiskās mūzikas, kamermūzikas, skatuves darbu, laikmetīgās mūzikas un dejas programmu, kino, izstāžu organizēšanā un producēšanā. Koncertzāle ar pašpietiekamu cilvēkresursu (producenti, skaņu, gaismu, video operatori, mārketinga speciālisti) un tehnisko nodrošinājumu.
Muzikālā uzveduma mērķauditorija nav specifiski definējama. Tas ir jebkurš skatītājs un klausītājs, kuram interesē jaunā mūzika, dziesmuspēles žanrs, Elmāra Seņkova un projektā pieteikto komponistu radošās izpausmes. Muzikālā uzveduma pirmizrādi Latgales vēstniecībā GORS noskatīsies ~ 200 cilvēki (Mazā zāle vai citas līdzvērtīgas telpas)
Muzikālā uzveduma audiovideo materiālu, atkārtotas izrādes Latgalē un citur Latvijā – 5000 cilvēki