Projekts "Jēkaba Jančevska jaundarbs Latvijas Radio korim un Rīgas Saksofonu kvartetam"

JĒKABS JANČEVSKIS
Jēkaba Jančevska jaundarbs Latvijas Radio korim un Rīgas Saksofonu kvartetam
Mērķprogrammma "LATVIEŠU ORIĢINĀLMŪZIKA"
1 006.00 EUR
01.11.2024
01.02.2025

Projekta apraksts

Iecere par jaundarbu radusies pēc veiksmīgas sadarbības ar Rīgas Saksofonu kvarteta mūziķiem 2015. gadā, kad savulaik tapis skaņdarbs “Poga” korim, saksofoniem ērģelēm un sitaminstrumentiem, kas kopš tā pirmatskaņojuma atskaņots vairākas reizes, piedaloties dažādiem izpildītājmāksliniekiem. Arī šoreiz jaundarba pirmatskaņojums plānots Festivāla Saxophonia ietvarā, Garīgās mūzikas koncertā 2025. gada februārī. Koncerta pamatass būs Latvijas Radio koris, tā mākslinieciskais vadītājs Kaspars Putniņš un Rīgas Saksofonu kvarteta mūziķi. Pasūtināmā skaņdarba nepieciešamību pamato ilgnoturīgās festivāla Saxophonia tradīcijas, kas allaž pienes daudz jaunas mūzikas Latvijas kultūrvidē, turklāt šī būtu pirmā reize, kad Jančevska mūziku pirmatskaņo Latvijas Radio koris tieši diriģenta Kaspara Putniņa vadībā. Jaundarba tematiku plānots balstīt garīgajos rakstos "The Essene Gospel of Peace; Book three" (Esēņu Miera evaņģēlija 3. grāmata). Šis Evaņģēlijs atrasts 1964. gadā «Nāves jūras tīstokļos», kad tika atrasti vairāki nezināmi Evaņģēliji, kuri nav iekļauti kanoniskajā Jaunajā Derībā. Skaņdarba plānotā hronometrāža būs 10 -15 minūtes. Atskaņotāju sastāvā Latvijas Radio koris, Rīgas Saksofonu kvartets un divi perkusionisti.
Projekta īstermiņa mērķis ir realizēt autora ideju par oriģināldarba radīšanu korim un saksofonu kvartetam, tādējādi sekmējot radošās darbības nodrošināšanas atbalstu un izcilību savā darbībā. Projekta ilgtermiņa mērķis ir sekmēt latviešu garīgās mūzikas žanra paplašināšanu, radot jaundarbu gan vietējas, gan starptautiskas nozīmes izpildītāju sastāvam. Kora un saksofonu kvarteta sadarbība uzskatāma par ļoti efektīvu tieši garīgās mūzikas kontekstā un jau tradicionālais festivāla Saxophonia Garīgās mūzikas koncerts ir izcila platforma darba pirmatskaņojumam. Projekta uzdevumi: - Komponistam sadarbībā ar pirmatskaņojuma realizētājiem izstrādāt vienotu vīziju par oriģināldarba radīšanu un tā iekļaušanos kopējā koncerta mākslinieciskajā programmā; - Rast finansējumu oriģinālmūzikas tapšanai, pretendējot uz stipendiju skaņdarba autoram; - Radīt skaņdarbu, kas vēlāk var sekmēt latviešu mūzikas izplatīšanu starptautiski; - Pēc konkursa noslēgšanās, savlaicīgi nokārtot saistības ar skaņdarba finansētāju.
Darba veikšanai plānoju veltīt 3 mēnešu darbu. Procesā ietilpst mākslinieciskās koncepcijas nostiprināšana saskaņā ar koncerta mākslinieciskā vadītāja Kaspara Putniņa iecerēto koncertprogrammu, darbs ar skaņdarba saturisko konceptu, mūzikas radīšana. Skaņdarba pirmatskaņojums paredzēts Festivāla Saxophonia Garīgās mūzikas koncertā 2025. gada februārī, piedaloties Latvijas Radio korim, Rīgas Saksofonu kvartetam un diviem perkusionistiem.
- Īstenota komponista radošā iecere veidot jaundarbu korim un saksofonu kvartetam, atbalstot komponista radošo darbību un izcilību; - Radīts orģinālmūzikas darbs latviešu garīgās mūzikas žanrā, tā pirmatskaņojumā piedaloties izciliem izpildītājmāksliniekiem; - Jaundarba atskaņojums tradīcijām bagātajā festivālā Saxophonia, kas sekmē ieguldījumu Latvijas kultūrvides attīstīšanā un saglabāšanā; - Jaundarbam ir liels potenciāls tā turpmākai atskaņošanai citu izpildītāju sastāvā un oriģinālmūzikas popularizēšanai starptautiski; - Ņemot vērā iecerēto izpildītājmākslinieku un arī festivāla Saxophonia popularitāti, jaundarbam ir liels potenciāls plašas mērķauditorijas piesaistīšanā.
Latvijas Radio koris ir unikāla, godalgota profesionālu dziedātāju apvienība, kas savai publikai piedāvā nepieredzēti plašu repertuāru – ļaujoties senās mūzikas izpētei un klasicisma galantumam, balansējot romantiķu pāri plūstošo emociju jūrā un ar aizrautību iepazīstot mūsdienu komponistu partitūru kalambūrus. Latvijas Radio koris piedalījies Arvo Perta mūzikas albuma “Adam’s Lament” (ECM) ieskaņojumā, kas saņēmis “Grammy” mūzikas balvu. Koris 2023. gada rudenī ieguva prestižo britu žurnāla ‘‘Gramophone’’ gada balvu par ierakstu ‘‘John Cage. Choral Works’’ (2022, Ondine) kategorijā ‘‘Labākais kormūzikas albums’’. Koris ir vairākkārtējs valsts augstākā apbalvojuma par sasniegumiem profesionālajā mūzikā – Lielās mūzikas balvas ieguvējs, kā arī LR Ministru kabineta balvas laureāts. Kopš 2024. gada mākslinieciskā vadītāja amatā stājies diriģents Kaspars Putniņš. Rīgas Saksofonu kvartets (RSK) daudzsološi sevi pieteica 1992. gadā un tieši ar tā darbību Artis Sīmanis aizsāka akadēmiskās saksofonmūzikas ēru latviešu mūzikā. Kvartets pašreizējā sastāvā kopā spēlē kopš 2022. gada. RSK ir kā centrālā ass starptautiskajam saksofonmūzikas festivālam Saxophonia, kas kopš 1999. gada katru otro gadu norisinās Latvijas koncertzālēs. Komponists un diriģents Jēkabs Jančevskis (1992) laika gaitā kļuvis par vienu no pieprasītākajiem savas paaudzes latviešu skaņražiem. 2023. gadā ieguvis "Spēlmaņu nakts" balvu kategorijā "Gada jaundarbs mūzikā" par izrādi "Brands". Lielās Mūzikas balvas 2021 laureāts kategorijā “Gada komponists”, savukārt 2019. gadā plūcis laurus starptautiskajā komponistu konkursā ROSTRUM (vecuma grupā līdz 30 gadiem).
Festivāls Saxophonia 2025. gadā norisināsies jau četrpadsmito reizi, un Latvijas kultūrvidē tas notiek jau kopš 1999. gada, katru otro gadu februāra mēnesī. Festivālam ir sava stabila mērķauditorija, kas piesaista arī klausītājus ārpus Latvijas robežām, jo festivāls savos koncertos piesaista starptautiskas izcilības akadēmiskajā un džeza saksofonmūzikā. Turklāt, festivāla mērķauditorija iedalāma arī dažādu žanru cienītājos, sekojot visiem festivāla koncertiem tai atsķirīgajos žanros. Līdzās festivālam norit arī saksofonmūzikas audzēkņu konkurss, kas Rīgā vienlaicīgi ar festivāla koncertiem pulcina saksofonspēles audzēkņus un viņu pedagogus no visas Latvijas, nodrošinot arī koncertu mērķauditorijas pieplūšanu no reģioniem. Ārpus festivāla norisēm, Latvijas Radio korim, Rīgas Saksofonu kvartetam un komponistam ir plašs un nozīmīgs daiļrades cienītāju loks, kas jaundarba pirmatskaņojuma koncertā un arī pēcāk nodrošina plašu un daudzpusīgu interesi par šo jaunradīto mūziku.