Projekts "Skatuves mākslas profesionāļu diskusija “Vai skatuves mākslas notikumu bērnu un jauniešu auditorijai veidotājiem ir nepieciešamas specifiskas zināšanas?” (pagaidu nosaukums)"

ASSITEJ Latvijas Nacionālais Centrs
Skatuves mākslas profesionāļu diskusija “Vai skatuves mākslas notikumu bērnu un jauniešu auditorijai veidotājiem ir nepieciešamas specifiskas zināšanas?” (pagaidu nosaukums)
SKATUVES MĀKSLU NOZARE. 2024.gada 2.projektu konkurss
600.00 EUR
01.11.2024
08.11.2024

Projekta apraksts

2024. gada 20. martā, Pasaules bērnu un jauniešu teātra dienā ASSITEJ Latvija ar VKKF atbalstu rīkoja publisku paneļdiskusiju Valsts SIA “Latvijas Leļļu teātris” telpās ar iespēju diskusijai sekot līdzi un piedalīties klātienē vai tiešsaistē. Tiešsaiste tika nodrošināta ar sadarbības partneri Sabiedrisko Mediju portālu LSM.LV, kas pēc tiešsaistes publicēja diskusijas rakstīto versiju. Diskusiju vadīja teātra zinātniece Kitija Balcare. Diskusija un rezonanse pēc tās apliecina, ka jāveido diskusiju cikls. Plānotas diskusijas divas reizes gadā – 20. martā, Pasaules bērnu un jauniešu teātra dienā un novembra pirmajā nedēļā, kas ir skatuves mākslas nozares Latvijā mēnesis dēļ Latvijas Teātra darbinieku savienības balvas “Spēlmaņu nakts”. Diskusiju temati ir mēģinājums šķetināt un domāt par skatuves mākslu bērniem un jauniešiem secīgi. Pirmā diskusija bija tēmas atvēršana, iesaistot profesionāļus, kritiķus un auditorijas pārstāvjus. Novembra diskusiju plānots veltīt skatuves mākslas nozares profesionāļiem – veidotājiem un izpildītājiem. Diskusijas laikā tiks mēģināts rast atbildes, vai skatuves mākslas profesionāļiem ir nepieciešamas specifiskas zināšanas par auditoriju? Vai un kā atšķiras mākslas notikumu radīšana pieaugušajiem un bērniem/jauniešiem? Kā profesionāļi izvēlas strādāt ar bērnu un jauniešu auditoriju un cik noturīga ir šāda izvēle? Gatavojoties diskusijai plānots apzināt, kāda ir Baltijas un Skandināvijas pieredze (Assitej Latvija ir The Nordic-Baltic Assitej Network dalībniece). Diskusija plānota darba dienā novembra pirmajā nedēļā, 16.00 - 17.00, publiskā daļa, 17.00-18.00 neformālā diskusijas daļa; dienas laiks un diskusijas ilgums izvēlēts, domājot par nozarē aktīvi strādājošo cilvēku pieejamību un iespēju apmeklēt notikumu.
Ilgtermiņa: -attīstīt skatuves mākslas nozari bērniem un pusaudžiem kā patstāvīgu mākslas formu ar savu attīstību un nozares profesionāļiem; -attīstīt skatuves mākslas profesionāļu kopienu, kuri savā darbā respektē bērnu un pusaudžu auditoriju, fiksējot un ņemot vērā tēmas, estētiku, saturu, kas interesē mērķauditoriju; -veicināt nozares kvalitatīvu pašrefleksiju; -celt profesionālas, augstvērtīgas skatuves mākslas nozares bērniem un pusaudžiem atpazīstamību un novērtējumu. Īstermiņa: -skatuves mākslas profesionāļu diskusija par izglītību, profesionālām zināšanām, radot skatuves mākslas bērniem un pusaudžiem; -pievērst plašākas sabiedrības uzmanību skatuves mākslai bērniem un pusaudžiem, atspoguļojot diskusijas saturu sociālajos un sabiedriskajos medijos; -veidot atvērtu platformu refleksijai un pārdomām, kopīga redzējuma veidošanai; -aktualizēt Assitej Latvija darbību, piesaistot ieinteresētus nozares profesionāļus sekot aktivitātēm, kļūt par biedriem, lai veidotu kopīgu nozares stratēģiju.
10.10.24. – 17.10.24. paneļdiskusijas satura un norises plāna izveide; 17.10.24. – 23.10.24. paneļdiskusijas dalībnieku piesaiste; 24.10.24. – 31.10.24. komunikācija sociālajā un mediju vidē, mērķēta nozares profesionāļu uzrunāšana iesaistīties un apmeklēt diskusiju; 01.- 08.11.24. kādā no darba dienām, plkst.16.00 – 18.00 paneļdiskusija klātienē Valsts SIA “Latvijas Leļļu teātris” kamerzālē un tiešsaistē Facebook/LSM.LV; 08.11.24. -15.08.24. monitorings/ izvērtējums, rezultātu publiskošana.
- publiska paneļdiskusija diskusija par izglītību, profesionālām zināšanām, radot skatuves mākslas bērniem un pusaudžiem; - iegūti viedokļi, redzējumi nākotnes skatuves mākslas bērniem un pusaudžiem kultūrpolitikas veidošanai; - skatuves mākslas notikumu veidotāju, profesionālās izglītības nozares profesionāļu satikšanās klātienē, vienotā sarunā; - nacionāla rezonanse medijos, pievērsta uzmanība nozarei; - starptautiska rezonanse Assitej International platformā, kas palīdz popularizēt un veidot jaunas sadarbības.
ASSITEJ Latvijas nacionālā centrs” (ASSITEJ Latvija) ir Assitej International - starptautiskās bērnu un jauniešu profesionālo teātru asociācijas (International Association Theatres Children and Youth www.assitej-international.org) nacionālais centrs Latvijā, kas apvieno un pārstāv divdesmit fiziskas un juridiskas personas, kuru mērķis ir skatuves mākslas kultūras notikumu veidošana vai organizēšana bērnu un jauniešu auditorijai. Taču vienlaikus ASSITEJ Latvija pilda arī jumta organizācijas funkcijas Latvijā ar mērķi sekmēt bērniem un jauniešiem veltīto projektu veidošanu profesionālās skatuves mākslas vidē Latvijā. Assitej Latvija ir projekta idejas autors un iniciators. ASSITEJ Latvija personā projektu realizēs valdes locekle Alma Kušķe (producente, Istabas teātra valdes locekle un viena no Valmieras vasaras teātra festivāla organizatoru komandas). Valsts SIA “Latvijas Leļļu teātris” (Nodoma protokols pielikumā nr. 3) ir Assitej Latvija biedrs, kurš projekta ietvaros nodrošina telpas, infrastruktūru un piedalās diskusijas satura veidošanā; Teātra kritiķe, publiciste Kitija Balcare piekritusi turpināt būt paneļdiskusijas moderatore un satura veidotāja, atspoguļotāja medijos. Pirmās diskusijas partenris bija Sabiedrisko mediju portāls LSM.LV, sabiedrisko mediju portāls ir izteicis gatavību turpināt sadarboties un atspoguļot Assitej Latvija rīkotās diskusijas, taču tā kā diskusija plānota pēc vairākiem mēnešiem, projektam nav pievienots nodoma protokols. Ja LSM.LV kādu iemeslu dēļ atteiktu, organizatori meklēs citu mediju, kā piemēram protāls mammaiuntetiem.lv, kurš jau ir izteicis vēlmi sadarboties.
Paneļdiskusijas uzaicinātie dalībnieki – 5-6 nozares pārstāvji: skatuves notikumu radītāji, veidotāji, izpildītāji, producenti, skatuves mākslas profesionālās izglītības politikas veidotāji un īstenotāji. Dalībnieku kritērijs būs pieredze darbā ar bērniem un pusaudžiem savā nozarē. Paneļdiskusijas auditorija: nozares profesionāļi - jebkura organizācija, fiziska persona, kura savu profesionālo darbību saista ar bērniem un jauniešiem; sabiedrības pārstāvji, kuri ir ieinteresēti nozares attīstībā.