Projekts "Art Factory International treniņprograma"

EDVARDS KURMIŅŠ
Art Factory International treniņprograma
TEĀTRA MĀKSLAS NOZARE. 2022.gada 2.projektu konkurss
3 245.00 EUR
16.10.2022
31.05.2023

Projekta apraksts

2021. gada jūnijā es, Edvards Kurmiņš, absolvēju “Laikmetīgās dejas mākslas” programmu Latvijas Kultūras akadēmijā, iegūstot bakalaura grādu mākslās. Šo triju studiju gadu laikā esmu ieguvis pieredzi laikmetīgās dejas mākslas teorijā un tehnikā, kā arī tās horeogrāfijā. Pēc studiju pabeigšanas, piedaloties vairāku izrāžu un performanču tapšanas procesos, es izjutu vēlmi un tieksmi turpināt mācību procesu, uzsvaru liekot uz praktisko jeb fizisko dejas aspektu. Kopš šī gada februāra, esmu atradis savas vēlmes īstenošanai piemērotu programmu - Art Factory International (turpmāk „AFI”) - un tiecos tajā pilnveidoties. Tā ir programma, kas mērķēta uz jauniem dejas profesionāļiem un palīdzētu man pilnveidoties un veidot jaunas karjeras iespējas kā jaunajam laikmetīgās dejas māksliniekam. “AFI” ir laikmetīgās dejas treniņprogramma, kuru radījusi organizācija “Leggere Strutture Art Factory”, kas producē un rada dažādus radošos un mākslas projektus, kā arī organizē profesionālas treniņprogrammas dejā un skatuves mākslā. AFI programma ilgst 8 mēnešus (no oktobra līdz maijam). Tās dalībnieki ir atlasīti pēc vairākām atlasēm. Tā pat arī es, 26.02.2022., izturēju atlasi un tiku akceptēts kā šīs programmas nākamais dalībnieks.
Īstermiņa mērķi: 1) Turpināt attīstīties kā dejotājam ikdienā praktizējot klasikas dejas tehniku, laikmetīgās dejas tehniku un paplašinot savu dejas uztveri iegūstot pieredzi no dažādiem ārzemju pasniedzējiem un apmeklējot citas nodarbības, kas palīdzēs man pilnvērtīgāk iepazīt dejotāja ķermeni un tā iespējas izpausties. 2) Iepazīt starptautiskus dejotājus un horeogrāfus, kā arī piedalīties ar viņiem radošajos procesos, radot priekšnesumus un uzstājoties tajos. Ilgtermiņa mērķi: 1) Pēc AFI programmas pabeigšanas aktīvi darboties dejas pasaulē, proti, piedalīties izrādēs, meistarklasēs, festivālos un citos projektos. 2) Caur dalību šajos projektos, izmantot un dalīties ar savām iegūtajām zināšanām ar jaunajiem dejotājiem un citiem profesionāļiem. 3) Tiekties uz sadarbību ar citiem Latvijas jaunajiem māksliniekiem šo projektu veidošanā un dalībā, lai viņi iegūtu iespēju izpausties sev vēlamajā veidā, profesionālo un starptautisko pieredzi. 4) Šīs programmas mācību laikā un pēc tās profesionālas starptautiskas sadarbības rezultātā izvest Latvijas vārdu pasaulē. Uzdevumi: 1) Apmeklēt, cik vien iespējams, nodarbības AFI programmas ietvaros. 2) Ierasties agrāk deju studijā pirms nodarbībām, lai sagatavotu to piemērotu nodarbībām, kā arī parūpēties, lai studija ir tīra un lietojama pēc nodarbību beigām. 3) Iegūt pēc iespējas vairāk jaunus kontaktus ar skatuves māksliniekiem, lai pēc absolvēšanas būtu iespējams realizēt radošās sadarbības. 4) Veiksmīgi iedzīvoties Boloņas pilsētā, lai es spētu ikdienā veikt savus pienākumus.
AFI programma notiek Itālijā, Boloņā un tā ilgst 8 mēnešus. Nodarbības norisinās darba dienās no plkst. 9:00 līdz 15:00. Dienas pirmajā pusē ir laikmetīgās dejas un klasiskās dejas nodarbības. Šīs nodarbības ir plānotas ik dienas, un katrai no tām ir vairāki pasniedzēji. AFI sastāvā ir 3 klasiskās dejas pasniedzēji un 5 laikmetīgās dejas pasniedzēji. Pēc pusdienu pauzes ir nodarbības, kuras mainās ik pa paredzētajiem programmas periodiem. Kopumā ir paredzēti 6 viespasniedzēji un 3 mākslinieku rezidences šo 8 mēnešu laikā. Viespasniedzēji strādās ar AFI dalībniekiem nosacītu periodu (kā minimums nedēļu), otrajā dienas daļā pasniedzot dažādas deju tehnikas, daloties ar savu pieredzi un paplašinot dalībnieku radošo un fizisko redzesloku. Rezidenču laikā notiek gan ierastie treniņi, gan radošais process, kura beigās tiek rādīta izrāde. Periodiski notiek arī kapoeiras nodarbības, Feldenkraisa metodes nodarbībās, dramaturģija, BMC nodarbības (Body-mind centering) un citas dejas un ķermeņa fiziskās sagatavotības nostiprināšanas nodarbības. Ir arī iespējamas papildnodarbības, kas notiktos ārpus paredzēto nodarbību laika, proti, itāļu valodas kursi un iespēja strādāt kopā ar cilvēkiem, kuriem ir kustību traucējumi (Dance & Disability with L’Atelier Corpopoetico). Papildus nodarbībām, mana darbības programma ietver arī darbu kā tehniskajam darbiniekam, ko AFI programma man piedāvāja, lai atvieglotu finansiālās grūtības, ko man sagādāja programmas izmaksas. Starp visām viespasniedzēju nedēļām un rezidencēm, ir divi brīvlaiki paredzēti – Ziemassvētku brīvlaiks (3 nedēļas) un Lieldienu brīvlaiks (1 nedēļa).
Projekta rezultātā paredzēts attīstīties kā dejotājam un horeogrāfam, sastrādājoties un mācoties no ārzemju pasniedzējiem, dejotājiem un māksliniekiem. Plānota attīstība gan dejas tehnikā un manā izpildījuma kopumā, gan arī plānots iegūt jaunu perspektīvu pret deju un deju kā mākslinieciskās izpausmes līdzekli. Viena no lietām, kas mani ļoti piesaistīja šai programmai, ir tas, ka man tās direktors Matija Gandīni pēc atlases intervijā man rekomendēja, ka šī programma spētu koncentrēties, nostiprināt un uzlabot manas fiziskās spējas dejā, ko arī es pats ļoti vēlos un tiecos darīt. Arī tik pat nozīmīgi ir iegūt jaunus kontaktus ar skatuves mākslas pārstāvjiem ārpus Latvijas, lai ar tiem varētu nākotnē sastrādāties. Kā pozitīvu rezultātu es saskatu iespēju piedalīties atzītu ārzemju horeogrāfu izrādēs vai performancēs AFI ietvaros, jo tā ir vienreizēja iespēja, kas palīdz paplašināt manu redzesloku dejā un tās mākslinieciskajā izpausmē. Šīs programmas pabeigšana pavērs jaunas karjeras durvis man kā laikmetīgās dejas pārstāvim, kas reprezentē Latviju (projekti Eiropā, meistarklašu pasniegšana un potenciāla dalība deju kompānijā), kas būtu grūti izdarām darbojoties tikai Latvijas mērogā, vai arī tas būtu prasījis daudz vairāk laika.
Programmas potenciālais dalībnieks ir Edvards Kurmiņš, 2021. gada jūnija Latvijas Kultūras akadēmijas Laikmetīgās dejas mākslas programmas absolvents. Pirms studēšanas akadēmijā, es dejoju hip-hop, house, popping un citus ielu deju stilus. Pēc absolvēšanas man bija iespēja piedalīties vairākās Latvijas horeogrāfu izrādēs, deju festivālos Latvijas ietvaros un citos ar skatuves mākslu saistītos projektos. AFI programma ir intensīva profesionāla dejas treniņu programma, kura ir paredzēta jauniem dejotājiem, kuri vēlas attīstīt, nostiprināt un paplašināt savas laikmetīgās dejas prasmes. Šī programma ir aktīva kopš 2008. gada un to ir radījusi organizācija Leggere Strutture Art Factory, kas atrodas Boloņā un atbalsta un organizē gan mākslas projektus, gan profesionālus dejas un horeogrāfijas treniņu programmas. AFI direktors un viens no klasiskās dejas pasniedzējiem ir Matijas Gandīni (Mattia Gandini), projektu menedžere ir Rozella Russo (Rossella Russo), projektu koordinators ir Vedrans Smiljaničš (Vedran Smiljanic). AFI ir vairāki deju un citu nodarbību pasniedzēji, kuri savā starpā mainās atkarībā no perioda programmā. Kopā ir trīs klasikas skolotāji, no kuriem viens ir direktors, bet otri ir Mauro Karboni (Mauro Carboni) un Vinčenzo Kapecuto (Vincenzo Capezzuto). Laikmetīgās dejas tehnikai ir 5 regulārie pasniedzēji Goja Morisko (Gioia Morisco), Emanuēls Rosa (Emanuele Rosa) un citi. Programmā ir vēl citi pasniedzēji un viespasniedzēji, kā piemēram, Terija Veikela (Teri Weikel), Jurijs Pokornijs (Jiri Pokorny), Eduards Torroja (Eduardo Torroja). Šīs programmas absolventi pēc tam strādā kā profesionāli dejotāji. Pēc absolvēšanas ir iespēja mācīties Anfibia art, kura ir zem tās pašas organizācijas kā AFI (Leggere Strutture Art Factory), un ir mērķēta horeogrāfijai.
Mērķauditorija ir skatītāji, kuri būs apmeklēs AFI programmas ietvaros radītās izrādes un performances Boloņā, Italijā. Ir ieplānotas 3 rezidences, kuru rezultātos būs izrādes, kā arī AFI administratīvā komanda šogad atklās performanču platformu Spazio CRUDO. Tās ietvaros dejas mākslinieki varēs izrādīt savas horeogrāfiskās idejas, performances vai padalīties ar saviem vēl tapšanas procesā esošajiem priekšnesumiem, ar iespēju sasniegt Boloņas skatītājus un praktizēt savu māksliniecisko redzējumu un izpildījumu. Pēc AFI programmas absolvēšanas mērķauditorija būs ne tikai skatītāji visā Eiropā, tajā skaitā Latvijā, bet arī jaunie dejotāji, horeogrāfi un citi skatuves mākslinieki, ar kuriem es spēšu dalīties savā pieredzē vai nu ar meistarklašu palīdzību, sadarbību projektos, izrādēs vai ar citu saziņas un kopdarba palīdzību.