Projekts "Aiz robežas"

Nodibinājums "vienradzis viens"
Aiz robežas
MŪZIKAS UN DEJAS MĀKSLAS NOZARE. 2022.gada 3.projektu konkurss
900.00 EUR
13.03.2023
20.05.2023

Projekta apraksts

Projekts "Aiz robežas" ir latviešu laikmetīgās mūzikas komponistu - sieviešu darbu atskaņojums flautistes Rūtas Īzākas-Mačas un pianistes Ilzes Kundziņas (ansamblis DuoRI) izpildījumā, pievienojoties vienai no pazīstamākajām Latvijas dzejniecēm Ingai Gailei – spilgtai, harismātiskai personībai, kura ir 7 dzejoļu krājumu, 4 romānu un citu darbu autore. Inga ir arī viena no aktīvākajām Latvijas feministēm. Projekta nosaukums raksturo gan koncertprogrammas specifiku – mūzikas un dzejas mijiedarbību, vēršot koncertu plašāk definējamā notikumā, gan Ingas Gailes daiļradi, kur robežstāvokļiem ir izšķiroša nozīme. Mūziķes un dzejniece ieskicēs mūsdienu Latvijas sievietes sajūtas laikā, kad iepriekš noteiktās robežas izzūd, rodas nepieciešamība no jauna definēt sievietes sūtību, izpausmes iespējas. Programmai izvēlēti dažādu paaudžu mūsdienu latviešu komponistu – sieviešu skaņdarbi. Skanēs Indras Rišes, Mārītes Dombrovskas, Renātes Stivriņas, Vinetas Līces, Lindas Leimanes un Rūtas Īzākas-Mačas darbi gan flautai un pikolo flautai ar klavierēm, gan flautai un klavierēm solo. Izskanēs 2023. gada jubilāres Selgas Mences īpaši šai programmai radītais darbs “Trīs Ingas Gailes dzejoļi” flautai un klavierēm. Ingas dzeja autores lasījumā koncertā būs spilgts notikums pats par sevi, atklājot gan pašai dzejniecei, gan sabiedrībai aktuālas tēmas. Koncertos Kuldīgas Mākslas namā un Lūznavas muižā dzejas lasījumi mijiedarbosies ar mūziku, kontrastēs vai, gluži pretēji, skanēs vienā harmonijā, veidojot īpašu koncerta atmosfēru.
Projekta mērķis ir izveidot un Kuldīgā un Lūznavā atskaņot koncertprogrammu, kurā līdzās laikmetīgajai latviešu mūzikai liela nozīme ir arī laikmetīgajai dzejai, aktualizējot tieši sieviešu radošo darbību un devumu Latvijas laikmetīgās mūzikas un literatūras kopainā. Mērķis ir arī reģionu iedzīvotājiem piedāvāt laikmetīgās mūzikas projektu, tādā veidā iepazīstinot klausītājus ar Latvijas komponistu mūziku un veicinot šādu pasākumu organizēšanu arī nākotnē. Uzdevumi ir izveidot sadarbību ar koncertvietām - Kuldīgas Māklsas namu un Lūznavas muižu, kā arī turpināt jau agrāk aizsākto mūziķu un dzejnieces sadarbību. Veikt skaņdarbus atlasi, iestudēšanu, koncerta apstākļu nodrošināšanu. Uzdevums pēc koncerta - izvērtēt rezultātus.
Skaņdarbu atlase, pamatojoties uz projekta mērķiem, dzejas atlase, iekļaujot arī darbus no jaunākajiem Ingas Gailes dzejoļu krājumiem. Skaņdarbu iestudēšana, mēģinājumu process, sadarbība ar koncertvietām, organizējot koncertus, kā arī reklāmas materiālu (afišu, relīzes, programmiņu) sagatavošana un izplatīšana. Māksliniekiem un koncertam nepieciešamo apstākļu nodrošināšana koncerta dienā Lūznavas muižā un Kuldīgas Mākslas namā, sadarbojoties ar vietējiem organizatoriem, tad koncerta norise. Pēc koncerta - sasniegto rezultātu izvērtēšana, iespējamas sadarbības plānošana nākotnē citu projektu ietvaros.
Projekta īstenošanas rezultātā Kuldīgas Mākslas namā un Lūznavas muižā izskan spilgts, kvalitatīvs latviešu laikmetīgās mūzikas komponistu - sieviešu skaņdarbu koncerts ar dzejnieces Ingas Gailes darbiem autores lasījumā, tādejādi , bagātinot reģionu koncertdzīvi ar kvalitatīvu, atšķirīgu programmu, kuras klausītāji ir atvērti jaunam skatījumam uz mūsdienu radošo sievieti un tās vietu Latvijā. Tāpat tiek veicināta mākslinieku - ansambļa DuoRI un Ingas Gailes savstarpējā sadarbība, kā arī sadarbība ar Lūznavas muižu un Kuldīgas Mākslas namu, piesaistot jaunu auditoriju laikmetīgajai mūzikai un rosinot iespēju tur notikt citiem līdzīgiem projektiem nākotnē;
Inga Gaile ir viena no pazīstamākajām Latvijas dzejniecēm, rakstniecēm. Inga zināma arī kā aktīva sabiedriska darbiniece, PEN Latvija vadītāja, feminisma ideju paudēja. Dzejoļi atdzejoti angļu, lietuviešu, zviedru un bengāļu valodās. Daudzu balvu laureāte: Klāva Elsberga prēmija (1999), Annas Dagdas fonda balva (2004), Ojāra Vācieša prēmija (2004, 2012), Dzejas dienu balva (2007), Prozas lasījumu galvenā balva (2012). 2016.gadā debitējusi romāna žanrā ar grāmatu “Stikli” sērijā “Mēs. Latvija, XX gadsimts”, 2018. gadā klajā nācis dzejas krājums “Lieldienas” un otrais romāns “Neredzamie”. 2019. gadā tapis romāns "Skaistās", kas ieguva Literatūras gada balvu, 2020.gadā - romāns "Rakstītāja", bet 2021.gadā - dzejas krājums “Nakts”. Rūta Īzāka-Mača, flautiste. Maģistra grāds solo un kameransambļa klasēs. Piedalījusies konkursos un festivālos Latvijā, Vācijā, Itālijā un Nīderlandē. Soliste un orķestra mūziķe kamerorķestra Latvijas filharmoniķi sastāvā koncertos Latvijā, Polijā un Vācijā. Piedalījusies muzikālos projektos ar kamerorķestriem "Konsonanse", Vidzemes kamerorķestris, Gaudeamus orchestra, muzicējusi The Moscow City Ballet orķestra sastāvā Lielbritānijā. Flautas pedagoģe Bolderājas Mūzikas un mākslas skolā. Ilze Kundziņa, pianiste. Maģistra grāds klavierspēlē. Jāz. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Vispārējo klavieru katedras lektore, Jāz. Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolas pedagoģe, koncertmeistare. Ieguvusi godalgotas vietas starptautiskos solo un kamermūzikas konkursos Lietuvā, Itālijā, Čehijā, Francijā. Uzstājusies Latvijā, Somijā, Nīderlandē, Vācijā, ASV. Nodibinājums "vienradzis viens" dibināts 2015. gadā. Tā mērķis ir ar nodibinājuma, atbalsta un ziedojuma līdzekļem veicināt un atbalstīt kultūras attīstību, tajā skaitā mākslas un mūzikas jomā.
Projekta mērķauditorija Kuldīgas Mākslas namā un Lūznavas muižā ir pilsētu un apkārtējo novadu iedzīvotāji, viesi, tūristi, regulārie kamermūzikas koncertu apmeklētāji, laikmetīgās mūzikas un dzejas interesenti, mūzikas izglītības iestāžu audzēkņi, viņu vecāki, pasniedzēji, un citi, kuriem interesē projekta piedāvājums. Mērķauditoriju plānots sasniegt izvietojot reklāmu minēto koncertvietu sociālajos tīklos, tādā veidā uzrunājot regulāro auditoriju; tiek plānots uzrunāt potenciālo publiku, arī sūtot uzaicinājumus uz skolām un mūzikas skolām, kā arī izvietot afišas pilsētvidē.