Projekts "26. Baltijas jūras dokumentālo filmu forums"

Nacionālais Kino centrs
26. Baltijas jūras dokumentālo filmu forums
"VALSTISKI NOZĪMĪGI KULTŪRAS PASĀKUMI"
30 000.00 EUR
01.03.2022
16.09.2022

Projekta apraksts

Baltijas jūras dokumentālo filmu forums ir ikgadējs starptautisks pasākums dokumentālā kino profesionāļiem un dokumentālo filmu skatītājiem, kas notiek katru gadu septembra sākumā. Forums veicina gan jaunu filmu tapšanu, gan arī filmu izrādīšanu, nodrošinot filmu nonākšanu Latvijas repertuārā, kurā ir ļoti maza ārvalstu dokumentālo filmu klātbūtne. Forums ir nepieciešama industrijas platforma reģionā, ko apliecina tā jau 25 gadu vēsture un nemainīgi stabilā interese gan no filmu veidotājiem, gan industrijas pārstāvjiem. Lai arī starptautiski dažādās valstīs pastāv forumi un cita veida industrijas pasākumi, tomēr Baltijas jūras dokumentālo filmu forumam starp tiem ir sava unikāla vieta – tas ir vienīgais forums, kas koncentrējas tieši uz šo konkrēto reģionu (no producējošo kompāniju darbības vai projektu saturiskā aspekta): Baltijas jūras valstīm, Austrumeiropu, bijušajām Padomju Savienības teritorijām. Līdz ar to ekspertiem – televīziju redaktoriem un producentiem, filmu tiesību aģentiem, izplatītājiem, fondu pārstāvjiem – tiek piedāvāts ļoti konkrēts fokuss. Forumu atšķirīgu padara arī tā kompaktais formāts, kurā filmu ideju prezentācijas ir pamatnotikums, ļaujot ļoti koncentrētā veidā visiem dalībniekiem un viesiem fokusēties uz šo konkrēto pasākumu, tīkloties ar dalībniekiem personiskā atmosfērā. Iespēja atrast potenciālos starptautiskos partnerus projektu īstenošanai ir nepieciešams atbalsts projektu tapšanā. Pēdējās divas reizes forums notika hibrīdformātā, bet 2022. gadā vēlamies atgriezties klātienes režīmā (tiešsaistes dalības iespēju saglabājot kā rezerves variantu), jo tīklošanās klātienē ir tik pat būtiska kā oficiālās programmas daļas, ļaujot atrast arī iepriekš neplānotas sadarbības. Forums notiks no 5.-11. septembrim.
Projekta ilgtermiņa mērķi ir: profesionāli augstvērtīgā formā turpināt foruma darbību, kas ir nepieciešama platforma dokumentālo filmu veidotājiem reģionā; rosināt aktīvu komunikāciju un kontaktu paplašināšanos starp Latvijas un ārvalstu filmu nozares pārstāvjiem, veicinot kino nozares konkurētspēju un atpazīstamību starptautiskajā arēnā; nodrošināt starptautisku dokumentālo filmu pieejamību Latvijas skatītājiem, ar filmu programmas starpniecību padarot daudzveidīgāku Latvijas kultūras dzīves piedāvājumu; starptautiskā vidē popularizēt Latvijas un citu reģiona valstu dokumentālo kino. Projekta īstermiņa mērķi ir: nodrošināt starptautisku platformu dokumentālo filmu projektu autoriem integrācijai dokumentālā kino industrijā, organizējot Rīgā 26. Baltijas jūras dokumentālo filmu forumu; sagatavot un nodrošināt skatītājiem pieejamu astoņu filmu programmu ar jaunākajām dokumentālajām filmām; veicināt kontaktu uzturēšanu un veidošanu starp vietējiem un ārvalstu kino profesionāļiem; rosināt diskusiju par aktuāliem vides problēmu, sociāliem, politiskiem u.c. jautājumiem ar dokumentālo filmu starpniecību. Uzdevumi īstermiņa mērķu sasniegšanai ir: realizēt izvirzīto darbības programmu foruma industrijas un publikas pasākumu norisei. Galvenie uzdevumi – filmu programmas izveide un izrādīšanas nodrošināšana, ar to saistītās komunikācijas kampaņas nodrošināšana, projektu pieteikšanās procesa realizēšana, projektu atlase, pasniedzēju un ekspertu piesaiste, kā arī pasākuma norises septembrī plānošana un vadība. Ilgtermiņa mērķu sasniegšanai būtiska ir foruma norise, tādā veidā saglabājot foruma stabilās tradīcijas, augsto novērtējumu profesionāļu vidū un tematiski aktuāli un mākslinieciski saistošu filmu izrādīšanu Latvijas skatītājiem.
Foruma industrijas pasākumu praktiskā sagatavošana pakāpeniski sākas no marta, bet intensīvais posms no 2022. gada maija, kad darbu sāk foruma komanda. Tomēr arī jau pirms tam sekojam līdzi festivālu programmām, uzsākam sarunas ar potenciālajiem pasniedzējiem un ekspertiem. Būtiskākie darbības programmas posmi: Industrijas pasākumu plānošana (norises grafiks, vieta, tehniskais nodrošinājums u.tml.): aprīlis – augusts. Pasniedzēju un ekspertu piesaiste industrijas pasākumiem: aprīlis – jūlijs. Foruma projektu pieteikšana, atlase, rezultātu izziņošana: maijs – jūlijs. Filmu programmas veidošana (atlase, vienošanās ar tiesību turētājiem, failu sagatavošana): marts – augusts. Informatīvo materiālu satura un dizaina izstrāde, druka: jūlijs – augusts. Mediju un komunikācijas kampaņas norise: maijs – septembris (intensīvais laiks: augusts – septembris). Foruma norise: 5.-11. septembris (industrijas pasākumi un filmu programma). Atskaišu sagatavošana: septembris – oktobris. Būtiskākie datumi: 9. maijs – izsludināta projektu pieteikumu pieņemšana dalībai forumā (foruma mājas lapā, informācija izplatīta starptautiskos industrijas medijos, e-pastu sarakstos u.c.) 8. jūnijs – projektu pieteikumu pieņemšanas gala termiņš 6. jūlijs – atlasīto projektu paziņošana 1. augusts – pabeigta filmu programmas atlase 5.-7. septembris – sagatavošanās kursi atlasītajiem filmu projektiem 8.-9. septembris – filmu projektu prezentācijas un individuālās tikšanās ar ekspertiem 6.-11. septembris – filmu programmas demonstrēšana
Forumam plānots atlasīt aptuveni 20 topošo dokumentālo filmu projektu idejas (vadoties no iepriekšējo gadu pieredzes un tendences filmas veidot kā kopprodukcijas, projekti varētu būt pārstāvēti no aptuveni 15 valstīm). Projektu pārstāvjus prezentācijām gatavos 7 pasniedzēju komanda (pasniedzēju grupu vadīs dokumentālā kino konsultanti Tue Stēns Millers, Mikaels Opstrups (Dānija). Ir uzrunāti vairāki pasniedzēji – kino režisors Pāvels Ložiņskis (Polija), producente Estelle Robina Jū (Francija), dokumentālā kino konsultante Gite Hansena (Šveice), montāžas režisors Fils Džandalijs (Zviedrija)). Ekspertu (televīziju redaktori, filmu tiesību un izplatīšanas kompāniju, filmu fondu pārstāvji) vidū plānoti forumā regulāri klātesošu institūciju pārstāvji no: televīzijām YLE (Somija), BBC (Lielbritānija), NHK (Japāna), SVT (Zviedrija) Al Jazeera (Katara), PTV (Polija), Current Time TV (ASV), Baltijas valstu televīzijas, filmu tiesību kompānijas Cat&Docs (Francija), Taskovski Films (Lielbritānija), Rise and Shine (Vācija) u.c. Papildus aptuveni 20 ekspertiem no kompānijām, plānots aicināt arī festivālu, citu industrijas pasākumu pārstāvjus, kā arī vismaz divus programmā iekļauto filmu režisorus. Konkrētu rezultātu sasniegšana pēc projektu dalības forumā ir pakāpenisks process, atkarībā no projekta stadijas. Iepriekšējos gados forumā atbalstīti projekti sasnieguši plašu starptautisku rezonansi: “Lēciens” (Giedre Žickīte, LT/LV, kooproducē VFS Films) saņēmusi balvas un tiek virzīta uz Oskara balsu kā labākā dokumentālā filma, “Mans mīļākais karš” (Ilze Burkovska Jakobsena, NO/LV, producē Ego Media) saņēma galveno balvu Ansī festivālā u.c. Filmu programmā tiks iekļautas 8 filmas izrādīšanai kinoteātrī un 3 filmas tiešsaistē, piedāvājot satura un formas ziņā dažādus darbus.
No 2006. gada Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma galvenais organizators ir Nacionālais Kino centrs, kas ir tiešās pārvaldes iestāde LR Kultūras ministrijas pakļautībā. Foruma plānošanā konsultējamies ar starptautiskiem partneriem, neatkarīgiem konsultantiem (ekspertiem no Dānijas Tue Stēnu Milleru un Mikaelu Opstrupu) un organizācijām (Eiropas Dokumentālā kino asociāciju (DAE), Igaunijas filmu institūtu, Lietuvas kino centru, Dokumentālo filmu institūtu (Čehija)), kā arī radniecīgiem pasākumiem (IDFA, Nordisk Panorama, Dok Leipzig u.c.). Nacionālais Kino centrs foruma realizēšanai piesaista neatkarīgus kultūras menedžerus. No 2019. gada kā foruma projekta vadītāja tiek piesaistīta Zane Balčus. Balčus pārziņā ir projekta finansējuma piesaiste gan vietējos, gan ārvalstu avotos, komandas izveide, pasākuma plānošana un realizēšanas nodrošināšana, darbības izvērtējums un atskaišu sagatavošana. Zane Balčus ir kuratore, pētniece un kino kritiķe. Balčus ir ilgstoša pieredze dažādu kino projektu izveidē un realizācijā, kā arī administratīvā darbā. Balčus arī regulāri publicējas par Latvijas un pasaules kino dažādos medijos, kā arī ir zinātnisku publikāciju autore, darbojusies dažādu festivālu žūrijās. Sīkāka informāciju skatīt CV. Foruma komandas kodols pamatā ir nemainīgs: projekta koordinatore Margarita Rimkus (strādā forumā no 2012. gada ar projektu iesniegšanu, kataloga gatavošanu, mājas lapu u.c. uzdevumiem), Pāvels Terentjevs (no 2017. gada, kultūras menedžeris un grafiskais dizainers, kurš forumā strādā pie filmu programmas izveides un tehniskās nodrošināšanas), Ieva Lange (mediju un komunikācijas koordinatoore, komandā no 2017. gada, ar iepriekšēju pieredzi kinoteātrī Kino Bize), Zane Dzene (mediju speciāliste).
Foruma industrijas pasākumu dalībnieku, ekspertu un viesu skaits sasniedz aptuveni 150 cilvēkus, kas ir gan vietējie, gan ārvalstu kino profesionāļi. Forumam ir starptautisks raksturs, līdz ar to lielākā daļa ir ārvalstu dalībnieku. Nodrošinot iespēju pievienoties pasākumam arī tiešsaistē, šis skaits būs lielāks. Filmu programma tiks izrādīta gan kinoteātrī “K.Suns” Rīgām gan tiešsaistē. Laikā pirms pandēmijas, seansu noslodze kinoteātrī 2019. gadā bija 85%, 2020. gada rādītāji tiešsaistes seansos portālā filmas.lv un klātienes seansos sasniedza nepilnus 10 tūkstošus (rēķinot tiešsaistes skatītāju skaitu ar koeficientu 1,6). 2021. gada rādītāji bija zemāki, kas sasaucas ar kopējām tābrīža tendencēm. Plānojam, ka 2022. gadā, kombinējot klātienes un tiešsaistes seansus, būs iespējams sasniegt atkal lielāku apmeklētāju skaitu – ap 2500 skatītājiem kinoteātrī un aptuveni 1000 tiešsaistē (pirms koeficienta aprēķina). Filmu programma tek veidota saturiski dažāda, lai sasniegtu dažādas interesentu grupas. Mediju un komunikācijas kampaņa filmu programmai vērsta pamatā tikai uz Latvijas vidi, jo filmu programmas izrādīšana notiek Latvijā. Savukārt starptautiski vairāk tiek komunicēts par industrijas pasākumiem, lai starptautiskā apritē demonstrētu foruma darbību tādos medijos kā Cineuropa.org (plānojam realizēt kampaņu ar konkrētu vairāku posmu sadarbības formu), Filmneweurope.com, Modern Times Review u.c.