Mērķprogramma "Nemateriālā kultūras mantojuma vērtību attīstība un ilgtspēja"
1 400.00 EUR
13.09.2025
15.11.2025
Projekta apraksts
Projekta mērķis ir nodrošināt Aleksandram Logvinam, pieredzējušam stikla pūtējam, iespēju aizbraukt uz Venēcijas stikla nedēļu, lai iegūtu jaunas zināšanas, paplašinātu profesionālās prasmes un attīstītu mākslinieciskos redzējumus par stikla mākslu un tehnoloģijām. Venēcijas stikla nedēļa norisināsies no 13. līdz 21. septembrim. Pieredzes brauciens sniegs iespēju apmeklēt stikla pūšanas darbnīcas, izstādes, meistarklases, iepazīt Venēcijas stikla vēsturi un mūsdienu tendences.
Aleksandrs Logvins ir stikla pūtējs ar 40 gadu pieredzi un šobrīd vienīgais praktizējošais stikla pūtējs Latvijā ar šādu pieredzi. Kopš 2016. gada viņš strādā Līvānu stikla un amatniecības centra stikla pūšanas darbnīcā, veidojot izstrādājumus, kas balstīti uz Līvānu stikla tradīcijām un Venēcijas stikla tehnikām. Venēcijas stikla nedēļa ir nozīmīgs notikums stikla izstrādes profesionāļiem. Brauciena laikā Aleksandrs apmeklēs stikla pūšanas darbnīcas Murano , kur viņš iepazīs dažādas tehnikas, kuras izmanto mūsdienu stikla pūtēji. Viņš piedalīsies organizētajos pasākumos, kuros būs iespēja satikt nozares profesionāļus un uzzināt par jaunākajām tendencēm stikla mākslā. Papildus tam Aleksandrs apskatīs stikla galerijas un Venēcijas stikla muzeju, kurā tiks iegūta padziļināta izpratne par stikla mākslas vēsturi un tās attīstību gadsimtu gaitā, kā arī ar mūsdienu stikla mākslas darbiem un radošajiem risinājumiem.
Papildus praktiskajai pieredzei, brauciens veicinās arī profesionālos kontaktus un sadarbības iespējas ar citiem stikla pūtējiem un māksliniekiem. Pēc brauciena plānots sarīkot tikšanos ar bijušajiem stikla pūtējiem, māksliniekiem un studentiem, lai dalītos pieredzē un organizētu meistarklasi par senajām Venēcijas stikla izstrādes tehnikām.
Mērķi:
1. Iegūt jaunas zināšanas un prasmes stikla pūšanas mākslā.
2. Paplašināt profesionālo pieredzi un radošo iedvesmu.
3. Veidot starptautiskus profesionālos kontaktus.
4. Izpētīt Venēcijas stikla mākslas vēsturi un mūsdienu tendences.
Uzdevumi:
1. Apmeklēt stikla pūšanas darbnīcas : Apmeklēt vadošās stikla pūšanas darbnīcas Venēcijā, lai novērotu ražošanas procesus, iepazītos ar jaunākajām tehnoloģijām un pielāgotām metodēm, kā arī gūtu jaunas prasmes un uzlabot savu profesionālo meistarību.
2. Apmeklēt stikla mākslas galerijas un izstādes: Apskatīt dažādas stikla mākslas izstādes un galerijas, lai iegūtu iedvesmu un paplašinātu redzesloku par mūsdienu stikla mākslas tendencēm un dizaina inovācijām. Pilnveidot Aleksandra māksliniecisko izpratni un darbu kvalitāti.
3. Veidot profesionālus kontaktus un tīklu: Piedalīties pasākumos, kas ļauj veidot profesionālus kontaktus ar citiem māksliniekiem, ražotājiem un galeriju pārstāvjiem, kā arī apspriest sadarbības iespējas un nākotnes projektus.
4. Izpētīt Venēcijas stikla vēsturi un kultūru: Apmeklēt stikla muzejus un izglītojošos pasākumus, lai izprastu Venēcijas stikla mākslas vēsturi, tās attīstību un tās nozīmi pasaules kultūras mantojumā.
5. Veikt detalizētu pieredzes analīzi pēc brauciena, lai iegūto informāciju un pieredzi izmantotu savā darbā un dalītos ar citiem stikla mākslas entuziastiem un profesionāļiem. Novadīt meistarklasi par Venēcijas senajām stikla izstrādes tehnikām.
• 2025. gada 13.septembris ielidošana Venēcijā, Itālijā.
• 14.-20.septembris stikla pūšanas studiju apmeklējums Murano salā, Venēcijas stikla muzeja apmeklējums, stikla nedēļas pasākumu un izstāžu apmeklējums Venēcijā un Mestrē.
• 21.septembris atgriešanās Latvijā, Rīgā.
• 4.oktobris: stāsts un meistarklase par stikla izstrādes tehnikām Venēcijā, Līvānu stikla un amatniecības centra stikla pūšanas darbnīcā.
• Līdz 2025.gada 15.novembrim atskaites VKKF.
Kvalitatīvie rezultāti:
• Veicināta stikla pūšanas tradīciju saglabāšana un attīstība Latvijā, īpaši Līvānos.
• Iegūta jauna praktiska pieredze un radoša iedvesma no Venēcijas stikla mākslas meistariem, kas ļaus pilnveidot Aleksandra Logvina māksliniecisko izpratni un darbu kvalitāti.
• Paplašinātas zināšanas par mūsdienu stikla tehnoloģijām un inovatīvām metodēm.
• Stiprināta Līvānu kā stikla mākslas centra identitāte un starptautiskā atpazīstamība.
• Veicināta sadarbība ar citiem stikla māksliniekiem un ražotājiem, kas paver iespējas nākotnes projektiem.
• Pēc brauciena iegūtās zināšanas un prasmes nodotas tālāk, organizējot meistarklasi un daloties ar pieredzi.
Kvantitatīvie rezultāti:
• Noorganizēts un īstenots 1 pieredzes brauciens uz Venēcijas stikla nedēļu.
• Apskatītas vismaz 10 stikla pūšanas studijas, lai iepazītu dažādas tehnikas un pieejas.
• Dalība vismaz 3 oficiālajos pasākumos, lai iegūtu jaunāko informāciju par stikla mākslas attīstību un inovācijām.
• Apmeklētas vismaz 20 stikla galerijas, analizējot mūsdienu stikla mākslas tendences.
• Apmeklēts Venēcijas stikla muzejs, lai izpētītu stikla mākslas vēsturi un tās attīstību.
• Iegūti vismaz 5 jauni profesionālie kontakti turpmākai sadarbībai.
• Noorganizēta 1 tikšanās un meistarklase Latvijā ar bijušajiem Līvānu stikla pūtējiem, māksliniekiem, mākslas studentiem un citiem interesentiem, lai dalītos pieredzē un popularizētu stikla pūšanas tradīcijas.
Līvānu novada pašvaldībai ir pieredze dažādu projektu (piemēram ERAF, ESF, ELFLA, Valsts budžeta programmas u.c.) realizācijā vairāku gadu garumā. Laika periodā no 2007. - 2024. gadam Līvānu novada domē bez ārējo ekspertu piesaistes ir izstrādāti 97 apjomīgi projektu pieteikumi. Kopējā apstiprināto projektu summa sastāda vairāk kā 42 milj. EUR. Tie ir finansiāli apjomīgi projekti dažādās ES fondu un citu pieejamo finansējuma avotu aktivitātēs. Kopumā projekti aptver dažādas nozares ar daudzveidīgām aktivitātēm - infrastruktūras izveide, aprīkojuma iegāde un uzstādīšana, speciālistu piesaiste, plānošanas dokumentu izstrāde, pasākumu organizēšana u.c. Pašvaldībai ir pieredze kultūras nozares projektu izstrāde un ieviešanā. Pašvaldība projektu izstrādē un realizācijā aktīvi sadarbojas ar projektu “ideju” autoriem, iestādē, kuras vēlas iegūt finansējumu kāda pasākuma īstenošanai. Pašvaldības iestādes aktīvi iesaistās Valsts kultūrkapitāla fonda projektu izstrādē un ieviešanā, kā arī aktīvi darbojas Latgales kultūras programmu projektu konkursos, iesniedzot savas idejas.
Līvānu stikla un amatniecības centrs savā pastāvēšanas laikā kopš 2003.gada ir kvalitatīvi realizējis neskaitāmus projektus. Projekta realizāciju koordinēs Līvānu stikla un amatniecības centra vadītāja Ilze Griezāne, persona ar nozīmīgu projektu izstrādes un ieviešanas pieredzi, jo ir apmeklējusi apmācību kursus un veiksmīgi ieviesusi neskaitāmus savai nozarei atbilstošus projektus VKKF, KNHM Mazo grantu programma u.c.
Mērķauditorija būs stikla pūtējs Aleksandrs Logvins. Citi stikla pūtēji, stikla mākslinieki un stikla mākslas studenti. Līvānu stikla un amatniecības centra apmeklētāji. Citi interesenti.
Šis pieredzes apmaiņas brauciens ir būtisks solis Aleksandra Logvina profesionālās karjeras attīstībā, paplašinot viņa zināšanas un veidojot starptautiskas saites stikla mākslas jomā., kā arī uzturēs dzīvas senās stikla pūšanas tradīcijas Latvijā un iedvesmos citus pūtējus turpināt attīstīt šo unikālo amatniecības veidu. Projekta rezultātā attīstīsies stikla pūtēja Aleksandra Logvina amata meistarība un stikla dizaina izpratne, ko izjutīs stikla pūšanas darbnīcas apmeklētāji un stikla mākslinieki, kas veido savus unikālos autordarbus pie meistara.