Projekts "Eiroradio Ziemassvētku dienas koncerts Latvijas Radio 1. studijā"

Valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību "Latvijas Radio"
Eiroradio Ziemassvētku dienas koncerts Latvijas Radio 1. studijā
MŪZIKAS UN DEJAS MĀKSLAS NOZARE. 2021.gada 2.projektu konkurss
2 000.00 EUR
01.11.2021
22.12.2021

Projekta apraksts

2012. gada decembrī, kad Eiroradio speciālajā Ziemassvētku dienas projektā piedalījās baroka orķestris Collegium Musicum Riga diriģenta Māra Kupča vadībā, šo tiešraidi EBU (European Broadcasting Union) tīklā izvēlējās raidīt 27 dalīborganizācijas. Eiroradio Ziemassvētku dienas tiešraides piesaista vislielāko klausītāju auditoriju Eiropā, ASV, Kanādā, Japānā un Austrālijā un nokļūt starp tiešraižu organizētājvalstīm (EBU ir 74 aktīvas dalīborganizācijas) ir reta iespēja. Latvijas Radio šajā vērienīgajā projektā vēlas piedalīties, lai starptautiskajā apritē popularizētu Latvijas mūziķus un lai Eiroradio mērogā pozicionētu Latviju arī senās mūzikas kultūras kontekstā. Ar VKKF finansiālo atbalstu aizvadītajos gados regulāri notikuši klasiskās kamermūzikas, tradicionālās mūzikas un džeza koncerti Latvijas Radio 1. studijā, taču senās mūzikas koncerti ļoti reti. Baroka mūzikas piedāvājumam Eiroradio dalībvalstu tīklā ir teicama piekrišana un izveidotā programma “Hendelis un laikabiedri” satura ziņā ir starptautiski atpazīstama un konvertējama dažādu raidstaciju formātiem. Turklāt interpretu sastāvs veidots ar spilgtiem šīs jomas māksliniekiem, kas ņem vērā autentisko atskaņošanas praksi mūsdienās. Grupas mākslinieciskā vadītāja ir klavesīniste Ieva Saliete, piedalās Agnese Kanniņa (baroka vijole), Māra Botmane (baroka čells), kā arī soprāns Ilze Grēvele – Skaraine un flautiste Maija Kļaviņa.
Jau daudzus gadus Eiroradio Ziemasvētku dienas ilgtermiņa mērķis ir organizēt un piedāvāt klausītājiem augsti profesionālu koncertu tiešraides visas dienas garumā no pasaules 12 valstīm, katrai dalībvalstij atvēlot vienas stundas ilgu programmu. Projekta ilgtermiņa mērķis ir izglītot plašu sabiedrības daļu par baroka laikmeta vokālās mūzikas meistara Georga Frīdriha Hendeļa (1685-1759) devumu un skaņdarbu priekšnesumos parādīt ietekmes arī no citu baroka autoru mūzikas paraugiem. Projekta īstermiņa mērķis ir plašai sabiedrības daļai parādīt savdabīgi radniecīgos instrumentus un vokālu, kam ir raksturīgas skaniskās un fakturālās spēles līdzvērtīga tehnika un dziļš estētiskums. Projekta mērķis ir starptautiskā vidē popularizēt vienu no nedaudzajām senās mūzikas kamermūzikas apvienībām Latvijā. Projekta uzdevums ir programmas “Hendelis un laikabiedri” iestudēšana un atskaņošana Eiroradio tiešraidē, kā arī ierakstīšana Latvijas Radio fonotēkas arhīvam, spēlējot uz perioda instrumentiem autentiskā manierē.
2021. gada janvārī EBU sanāksmes laikā Latvijas Radio 3 „Klasika” direktore Gunda Vaivode prezentēja koncerta idejas pieteikumu, Latvijas māksliniekus šajā projektā un aicināja citas Eiropas raidorganizācijas ņemt šī koncerta tiešraidi vai ierakstu Eiroradio speciālajā programmā 2021. gada 19. decembrī, kad visas Eiroradio dalībvalstis atzīmēs sevišķu Ziemassvētku koncertu tiešraižu maratonu. 2021. gada aprīlī un maijā mūziķu apvienība, izvēloties četras Georga Frīdriha Hendeļa ārijas, precizēja programmas kopumu ar Pjetro Lokatelli un Johana Sebastiāna Baha skaņdarbiem. No decembra dažādos sastāvos mūziķi sāk mēģinājumu procesu koncerta programmai (viendaļīga koncerta hronometrāža 1 stunda). Mēnesi pirms koncerta 2021. gada novembrī projekta koordinatore Zane Prēdele izsūta pilnībā sagatavoto teksta scenāriju visām Eiroradio dalīborganizācijām, kas šo koncertu izvēlējušās pārraidīt gan tiešraidē, gan ierakstā, lai šis Latvijas mākslinieku koncerts būtu ērti pieskaņots dažādu valstu Ziemassvētku mūzikas piedāvājumam viņu radio programmās.
Projekta veiksmīga realizācija dotu iespēju plašai interesentu auditorijai labi prezentēt radiofoniski pateicīgo 18. gadsimta mūzikas kultūras mantojumu, gan latviešu atskaņotājmākslinieku senās mūzikas ansambli. Koncerts paredzēts ar programmas vadītāja scenāriju, kurā senās mūzikas mantojums tiks profesionāli komentēts un saistoši izgaismots. Latvijas Radio fonotēka būs ieguvusi jaunu baroka mūzikas koncerta ierakstu, ko radio ēterā var raidīt atkārtoti, tas izskanēs tiešraidē Eiroradio un šī koncerta ieraksts Eiropas sabiedrisko raidstaciju savienības dalībvalstīs drīkstēs vēl izskanēt vismaz trīs reizes, ievērojot sabiedrisko mediju autortiesību noteikumus. Paredzamais rezultāts arī paliekoša video tiešraides fiksācija, ko savā mājaslapā nodrošina Latvijas Radio.
Soprāns Ilze Grēvele - Skaraine ieguvusi maģistra grādu Senās mūzikas dziedāšanā Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā docentes Airas Rūrānes klasē. Studējusi Hāgas Karaliskajā konservatorijā Nīderlandē un Lietuvas Mūzikas un Teātra akadēmijā. Šobrīd turpina apgūt vokālo meistarību LNO solista Rinalda Kandalinceva vadībā, studējot operdziedāšanu JVLMA. Flautiste Maija Kļaviņa absolvējusi Ilonas Meijas flautas spēles klasi JVLMA un 2015. gadā ieguvusi maģistra grādu mūzikā. Zināšanas papildinājusi Nīderlandē, Šveicē, ASV un Lielbritānijā. Studiju noslēgumā saņēmusi Arnolda Šturma balvu par radošiem sasniegumiem. Apguvusi traversflautas saimes instrumentus - pikolo, Hotetēra traversflautu un klasicisma flautu. Šobrīd aktīvi muzicē senās mūzikas projektos. Vijolniece Agnese Kanniņa absolvējusi Jāņa Bulava klasi JVLMA, savukārt 2007. gadā ieguvusi maģistra grādu senās mūzikas, baroka vijolspēles un baroka orķestra spēles specialitātē. Šobrīd JVLMA Senās mūzikas katedras docente. Kopš 2006. gada ir Sinfonietta Rīga II vijoļu grupas koncertmeistare un paralēli darbam orķestrī spēlē Sinfonietta Rīga stīgu kvartetā, kā arī koncertmeistare baroka orķestrī Collegium musicum Riga. Čelliste Māra Botmane ir kamerorķestra Sinfonietta Rīga mūziķe un spēlē baroka čellu Māra Kupča vadītajā orķestrī Collegium Musicum Riga. Klavesīniste Ieva Saliete regulāri koncertē ar Eiropas izcilākajiem baroka ansambļiem, ilgus gadus dzīvojusi Freiburgā kā brīvmāksliniece, sadarbojas ar latviešu komponistiem un pirmatskaņo jaundarbus klavesīnam solo. Lielās mūzikas balvas laureāte kategorijā "Par izcilu darbu ansamblī".
Šī koncerta plānotā auditorija klātienē koncerta tiešraidē Latvijas Radio 1. studijā būs atkarīga no epidemioloģiskajiem nosacījumiem valstī. Informāciju par šo koncertu varēs iegūt mājaslapā vai ar sociālo tīklu starpniecību, kā arī ziņu portālos un Latvijas Radio ēterā. Mērķauditorija būs visi baroka mūzikas cienītāji, kuri 19. decembrī sekos līdzi svētdienas tiešraides pārraidei programmā “Klasika”, neatkarīgi no savas atrašanās vietas, kā arī darot to vēlāk Latvijas radio mājaslapas arhīvā. Kopš 2021. gada 19. decembra šī koncerta ieraksts būs pieejams Eiroradio koncertu ierakstu datubāzē īpašo projektu „EURO” sērijā un turpmākā viena gada laikā to būs iespēja pasūtīt un pārraidīt sava klasiskās mūzikas raidstacijas vai kultūras kanāla mērķauditorijai Eiropā, ASV, Kanādā, Japānā un Austrālijā.