Projekts "LNSO festivāls "Vasarnīca 2023""

Valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību "Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris"
LNSO festivāls "Vasarnīca 2023"
"VALSTISKI NOZĪMĪGI KULTŪRAS PASĀKUMI"
19 000.00 EUR
03.04.2023
29.09.2023

Projekta apraksts

Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra festivāls “Vasarnīca” ir ar VKKF atbalstu profesionāli veidots un saturiski augstvērtīgs akadēmiskās mūzikas festivāls ģimenēm un draugiem, kas notiek ik vasaru vienā no augusta beidzamajām nedēļas nogalēm.Festivāla būtība – muzikāli bagātas vasaras nogales svinības ģimenēm ar bērniem, draugu lokam, klasiskās mūzikas interesentiem, profesionāļiem, garāmgājējiem. Festivāls "Vasarnīca" notiks no 2023.gada 19. - 20. augustam Latgales vēstniecībā "GORS". Šis būs devītais festivāls pēc kārtas. Festivālam “Vasarnīca” ir vairākas dimensijas: • simfoniskais vēriens, • kamermūzikas šarms, • izglītojoši pasākumi, • izklaide. Vēlamies: • nostiprināt ideju, ka festivāls “Vasarnīca” ir īpaši draudzīgs visiem ģimenes locekļiem (maziem bērniem, pusaudžiem, pieaugušajiem); • nezaudēt festivāla norises regularitāti; • uzturēt augsta līmeņa mākslas klātbūtni LNSO vasaras festivālā; • tuvināties savam klausītājam Latgalē, vairojot klasiskās mūzikas un īpaši simfoniskās mūzikas popularitāti šajā reģionā. LNSO festivāla norisēs iesaista vietējos mūziķus no novada, kurā notiek festivāls. LNSO gan izklaidē, gan izglīto: programmas bērniem un pusaudžiem, kompetenti un zinoši koncertu vadītāji, kā arī “Pirmskoncerta sarunas".
Projekta mērķi: 1) turpināt nostiprināt un attīstīt ideju par "Vasarnīcu“ kā īpaši radītu festivālu ģimenēm un draugiem; 2) nezaudēt festivāla norises regularitāti; 3) attīstīt un uzturēt augsta līmeņa kultūras klātbūtni LNSO vasaras festivālā un Latvijas kultūrtelpā kopumā; 4) tuvināties klausītājam reģionos, ceļot akadēmiskās mūzikas popularitāti šajos novados. 5) piesaistīt izcilajām reģionu koncertzālēm arī t.s. “Rīgas“ publiku. Projekta uzdevums ir īstenot augstvērtīgus koncertus un muzikālās izrādes, aicināt mākslinieciski spēcīgus viesus no ārzemēm un celt gaismā Latvijas izcilus atskaņotājmāksliniekus, izglītot, izklaidēt, sajūsmināt jau esošo klausītājus un piesaistīt jaunus. Festivālā LNSO piedāvā: • spilgtas un oriģinālas simfoniskās mūzikas programmas; • augstvērtīgi kamermūzikas koncerti; • iepriekšējo gadu pašu radītā muzikālā teātra paraugu uzvedumi; • izglītojoši izklaidējošas muzikālās nodarbības bērniem; • “Pirmskoncerta sarunas”,
līdz 01.05.2023 nošu pasūtīšana, līgumu slēgšana ar māksliniekiem, mēģinājuma plāna izstrāde līdz 01.07.2023 loģistikas izstrāde, līdz 18.08.2023 individuālie un orķestra mēģinājumi Rīgā 18.08 - 20.08 2023 mēģinājumi un koncerti/izrādes Latgales vēstniecībā GORS
- piesaistīti jauni reģionālās koncertzāles apmeklētāji; - aizraujošas muzikālās programmas piedāvājums reģionu klausītājiem; - veicināta bērnu un jauniešu interese par akadēmisko un neakadēmisko mūziku, deju un drāmu festivāla laikā un ilgtermiņā; - izglītots klausītājs, festivālā piedāvājot izmeklētu un mūzikas vēsturē nozīmīgu opusu atskaņojumus; - latviešu un ārzemju komponistu mūzikas augstvērtīgi atskaņojumi, to fiksācija (saglabāts kultūrmantojums); - veicināta mākslu sintēze un sadarbība starp dažādiem kultūras jomu pārstāvjiem (muzikālais teātris, dejas izrāde u.c.); - kvalitatīvas muzikālās atpūtas nodrošinājums ilgtermiņā, nostiprinot festivālu “Vasarnīca” kā tradīciju Latvijas kultūrtelpā; - veicināta latviešu mūzikas nozīme, atskaņojot latviešu skaņražu mūziku festivālā (dejas izrāde “Tīklā”, Jāņa Ivanova opusa atskaņojums)
Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) ir viens no nacionālās kultūras pamatakmeņiem ar gandrīz simt gadu ilgu vēsturi. LNSO misija ir piedāvāt klausītājiem izcilā mākslinieciskā sniegumā plaša spektra simfoniskās mūzikas repertuāru, iepazīstinot Latvijas publiku ar pasaules mūzikas pamatvērtībām un aktualitātēm, savukārt ārvalstu publiku – ar Latvijas mūzikas dārgumiem. Viens no LNSO darbības galvenajiem virzieniem ir arvien jaunas auditorijas piesaistīšana ar izglītojošām programmām mūsdienīgā, radoši pārsteidzošā formā. LNSO darbība sešas reizes novērtēta ar Latvijas augstāko apbalvojumu klasiskās mūzikas jomā – Lielo mūzikas balvu (1993, 2009, 2012, 2013, 2016 un 2019). Kopš 2013. gada novembra LNSO mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents ir Eiropas, Ķīnas un Japānas labāko orķestru pieprasītais maestro Andris Poga, kurš no 2021./2022. gada sezonas vadīs Stavangeras simfonisko orķestri Norvēģijā. Franču mūzikas kritiķe Florānsa Mišela par Andri Pogu saka: “Viņš vada savu “karapulku” ar precizitāti un iekšēju mieru. Nepaļaujas uz nejaušību savās iecerēs, līdz ar to skaņdarba kopējā arhitektūra balstās uz gruntīgiem pamatiem, un to izgaismo uzrunājoša, elpojoša saturiskā vadlīnija.” Orķestra iepriekšējo māksliniecisko vadītāju saraksta nozīmīgākie ir Jānis Mediņš, Leonīds Vīgners, Edgars Tons, Vasilijs Sinaiskis (kopš 2017. gada – LNSO goda viesdiriģents), Olari Eltss un Karels Marks Šišons. Viesdiriģentu vidū – pasaulslavenie latvieši Arvīds Jansons, Mariss Jansons un Andris Nelsons, Nēme Jervi, Pāvo Jervi, Kirils Kondrašins, Kurts Mazūrs, Kšištofs Pendereckis, Genādijs Roždestvenskis, Jevgēņijs Svetlanovs, Jurijs Simonovs un daudzi citi. No 2022.gada rudens LNSO galvenais diriģents ir Tarmo Peltokoski.
Ģimenes ar bērniem, draugu kompānijas, pieaugušie, skolēni un jebkurš, kam ir interese par kvalitatīvu laika pavadīšanu muzikāli piepildītā vidē. Mērķauditoriju plānots sasniegt, piedāvājot atbilstošu un aktuālu repertuāru katrai sabiedrības grupai, nodrošinot kvalitatīvu pasākumu izpildi un galvenokārt plaši izvēršot reklāmu par festivālu internetā, laikrakstos, radio u.c. Jau tradicionāli pirms festivāla LNSO komanda organizē ekspedīciju "Ceļā uz Vasarnīcu", aicinot potenciālos festivāla apmeklētājus dodoties uz festivālu, pa ceļam apskatīt arī dažādus tūrisma objektus, kas sastopami Rēzeknē un tās apkārtnē.