Projekts "15. starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls "Vox angelica""

"DUBULTU EVAŅĢĒLISKI LUTERISKĀ DRAUDZE"
15. starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls "Vox angelica"
MŪZIKAS NOZARE. 2023.gada 1.projektu konkurss
3 461.00 EUR
25.06.2023
10.09.2023

Projekta apraksts

Šovasar ikgadējais starptautiskais Jūrmalas ērģeļmūzikas fesivāls "Vox angelica" svinēs piecpadsmito jubileju! Ik gadu vasaras svētdienu vakaros tas priecē jūrmalniekus un pilsētas viesus klausītāju pilnā baznīcā, kas apliecina, ka šī ilggadīgā tradīcija Latvijā, Jūrmalas pilsētā ir ieguvusi savu nozīmīgu vietu kultūras notikumu spektrā un ir jāturpina. Kopš pirmā festivāla "Vox angelica" festivāls izcēlās ar daudzveidīgām un augstvērtīgām mākslinieciskajām programmām, kā arī tolaik tehnisku novitāti - video ekrānu baznīcā, kurā redzama mūziķu spēle tuvplānā, šādi aizsākot jaunu tendenci Latvijas ērģeļmūzikas koncertu jomā, ko tagad pārņēmuši daudzi koncertu rīkotāji Latvijā. To ļoti iecienījuši klausītāji, novērtējot iespēju ne tikai dzirdēt, bet arī redzēt visas mūzikas tapšanas nianses. Festivāls saņēmis Jūrmalas pilsētas Gada balvu kultūrā 2008 par izcila kultūras projekta realizāciju un skatītāju simpātiju balvu Jūrmalas pilsētas Gada balva kultūrā 2017. Festivālā ir piedalījušies praktiski visi pazīstamākie latviešu ērģelnieki, kā arī vairāki ārzemju ērģelnieki, kopā ar ērģelēm muzicējuši virkne Latvijā un pasaulē pazīstamu izpildītājmākslinieku, koru un ansambļu. Dubultu ev. luteriskā baznīca lepojas ar trīs manuāļu angļu ērģelēm, uz kurām iespējams atskaņot dažādu laikmetu stilu mūziku. To klusākā reģistra – Vox angelica (tulk. enģeliskā balss) vārdā nosaukts festivāls. Viens no festivāla mērķiem visus gadus ir bijis parādīt ērģeles kā universālu instrumentu karalieni - ne tikai spilgtu solisti, bet arī kā lielisku sadarbības partneri kopā ar citiem solistiem – dziedātājiem un instrumentālistiem. Festivālā kopumā iecerēti 13 koncerti ar daudzveidīgām koncertu programmām kā muzikālā, tā izpildītāju sastāva ziņā. Sk. "Koncertu programmas".
Mērķi ilgtermiņa: 1. Turpināt ilggadīgu tradīciju - bagātināt Latvijas un Jūrmalas pilsētas koncertdzīvi ar ikgadēju, spilgtu profesionālas mākslas notikumu - ērģeļmūzikas festivālu "Vox angelica" Jūrmalā, Dubultu luterāņu baznīcā; 2. Popularizēt akadēmiskās mūzikas mākslas vērtības, iepazīstināt klausītājus ar Latvijas, Eiropas un pasaules ērģeļmākslas tradīcijām, kā arī veicināt latviešu izpildītājmākslinieku un latviešu mūzikas atpazīstamības un popularitātes pieaugumu; 3. Veicināt profesionālās izglītības izaugsmes veicināšana ērģeļmākslas jomā. Mērķi īstermiņa: 1. Piedāvāt interesantas un daudzveidīgas koncertu programmas, kuru tematiskais spektrs un izpildītāju sastāvs spēj piesaistīt pēc iespējas lielāku klausītāju skaitu; 2. Padarīt muzicēšanas procesu saprotamāku, vieglāk uztveramu plašakai auditorijai ar video ekrāna palīdzību, ļaujot ikvienam klausītājam zālē redzēt ekrānā mūzikas radīšanas procesu ērģeļu balkonā; paplašināt klausītāju auditoriju ar interneta vides starpniecību, piedāvājot koncertu ierakstus YouTube; 3. Piedāvāt iespēju visiem, arī pilsētas mazturīgajiem iedzīvotājiem, apmeklēt augsta mākslinieciska līmeņa koncertus (ieeja koncertos ir bez maksas); 4. Atbalstīt topošo jauno mūziķu izaugsmes iespējas profesionāla festivāla ietvaros; 5. Radīt interesi un sniegt informāciju par festivālu un ērģeļmākslas jomu, informējot sabiedrību par šī fesivāla norisi publiskajā telpā - presē, radio, interneta vidē (preses relīzes, intervijas par festivāla koncertiem to programmām un dalībniekiem, festivālam ir savs FB profils: @Festival Vox angelica un pilsētvidē (afišas, banneri).
15. starptautiskā ērģeļmūzikas festivāla "Vox angelica" gaitā plānots organizēt 13 koncertus, kuri, tradicionāli notiks svētdienās plkst. 18:00, šogad no 25.06. - 10.09. Svinot 15to jubileju festivālu iecerēts atklāt ar 15 latviešu ērģelnieku piedalīšanos vienā koncertā. Festivāla ietvaros 2. 07. plānots festivāla idejas autores, projekta vadītāja un ērģelnieces Edītes Alpes jubilejas koncerts. Pirmo reizi festivāla gaitā notiks Latvijas topošo jauno ēģelnieku maratonkoncerts, kurā piedalīsies audzēkņi no Latvijas mūzikas skolām, kurās apgūst ērģeļu spēli. Savā ziņā tā ir viena no profesionālās mākslas misijām – veidot izaugsmes platformu jaunajiem, topošajiem jomas profesionāļiem un šāda līmeņa festivāls palīdz veicināt tam atbilstošās profesionālās mākslas izglītības attīstību pilsētas kontekstā, kā arī valstī kopumā. Festivāla turpinājumā vēl desmit spilgtas koncertprogrammas ar dažādu profesionālu mūziķu piedalīšanos, detalizētāk sk. pielikumos "Koncertu plāns" un “Koncertu programmas”. Darbības laika plāns: maijs, jūnijs - darbs pie festivāla publicitātes; drukas materiālu izstrāde; līgumu slēgšana; 25.06. – 10.09. festivāla koncertu organizēšana, mēģinājumu grafiku izstrāde, tehnisko pakalpojumu koordinēšana, koncerta programmu sastādīšana; rēķinu un līgumu apmaksa; septembris - projekta atskaites.
1. Klausītāju un mūziķu iecienīta muzikāla notikuma tradīcijas turpinājums - ikgadējs festivāls Latvijas koncertdzīvē ārpus Rīgas jau 15-to gadu; 2. Latviešu un pasaules ērģeļmākslas, latviešu mūzikas un latviešu izpildītājmākslinieku atpazīstamības un popularitātes pieaugums; 3. Jūrmalas pilsētas kultūrvides bagātināšana; 4. Profesionālās izglītības izaugsmes veicināšana ērģeļmākslas jomā.
Festivālu rīko LELB Dubultu draudze. Projekta vadītāja ir festivāla idejas autore un visu līdzšinējo Vox angelica festivālu projektu vadītāja Edīte Deksne (Alpe). Ilggadīga projekta vizuālās identitātes un reklāmas veidotāja ir Mairita Timrote. Festivālā piedalīsies ērģelnieki Nicola Cittadin (Itālija), Kristīne Adamaite, Edīte Alpe, Jolanta Barinska, Ilona Birģele, Larisa Bulava, Larisa Carjkova, Līga Dejus, Roberts Hansons, Līga Īvāne, Diāna Jaunzeme - Portnaja, Guna Kise, Ilze Reine, Aigars Reinis, Ligita Sneibe, Aija Zingīte, flautistes Dita Krenberga, Ilze Urbāne un Liene Denisjuka - Straupe, dziedātājas Ilona Bagele, Inga Šļubovska, Gunta Gelgote. Katrīna Paula Felsberga. Kristīne Gailīte, Laura Grecka un Viktorija Pakalniece, vijolnieki Jāzeps Jermolovs un Monta Wermann (Vācija), saksofonists Aigars Raumanis, arfiste Ieva Šablovska, sitaminstrumentālisti Reinis Tomiņš, Uģis Krūskops un Edgars Saksons, kā arī vokālā grupa “Schola Cantorum Vox Iubilantis” (sk. CV pielikumā). Tradicionāli, ka festivāla koncertos neredzamais ērģelnieks, kā arī pārējie mūziķi, klausītājiem ir redzami baznīcā uz ekrāna, kas vienmēr ir izpelnījies publikas interesi un atzinību. Jau vairākus gadus festivāla koncertu ieraksti pieejami arī YouTube, kas palielinājis festivāla publicitāti. Koncertiem uz vietas baznīcā tas piešķir īpašu svētku notikuma sajūtu, kā arī paaugstina profesionālās mākslas pieejamību un saprotamību ikvienam klausītājam. Šogad video un skaņas tehnisko risinājumu plānots uzticēt līdzšinējam skaņu režisoram Andrim Balodim, kurš darbojās tehniskās grupas sastāvā iepriekšējo festivāla gadu gaitā. Lai filmēšana notiktu atbilstošā kvalitātē, papildus nepieciešams gaismošanas pakalpojums.
Jebkura vecuma un tautības, sākot no skolas vecuma bērniem, kam interesē akadēmiskā mūzika. No iepriekšējo gadu pieredzes var secināt, ka festivālu iecienījuši gan jūrmalnieki, gan arī pilsētas viesi, dažādu tautību tūristi, kuri veido lielu auditorijas daļu un augstu vērtē šo festivālu. Daudzi, kas regulāri vasarās apmeklē Jūrmalu, jau savlaicīgi ik gadu meklē informāciju par festivāla norisi, ir pieraduši un novērtē šī kultūras dzīves notikuma kvalitāti un regularitāti. Paredzamais apmeklētāju skaits vienā koncertā ~ 200 līdz 400 klausītāji (skaitļi balstīti uz iepriekšējo gadu pieredzi), festivālā kopumā ap 4000 klausītāju.