Projekts "Koris un kokles. Mūzikas cikls RASA"

Ogres mūzikas biedrība
Koris un kokles. Mūzikas cikls RASA
Mērķprogramma "Nemateriālā kultūras mantojuma vērtību attīstība un ilgtspēja"
5 000.00 EUR
16.09.2025
30.11.2026

Projekta apraksts

Dvēseles pārceļošana caur koku, kas vēlāk pārtop par kokli un skan no instrumenta, ir radījusi teiksmainu instrumentu - kokli. Kā svētu un sakrālu instrumentu, to spēlējuši pat priesteri. Kokles īpašais skanējums, savienots ar mūsdienīgi radošu un atvērtu paša šī instrumenta spēli, ļauj sajust mūsu identitāti, turklāt - dzīvu, nevis muzejisku. Ārpus Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku ikdienas procesa, tādējādi uzturot un veicinot māksliniecisko kvalitāti, Ogres novada Kultūra centra sieviešu koris RASA un Madonas novada kultūras centra Koklētāju ansamblis RASA 2025./2026.gadā radošajā sezonā plāno sagatavot un īstenot jaunu kultūra produktu ‘’Koris un kokles. Mūzikas cikls RASA ‘’, īpaši akcentējot kokli kā latviešu mūzikas zīmīgu spēkavotu nākotnei. Komponiste Agneta Krilova uzrunāta sacerēt jaundarbu - kora ciklu "DEBESU RITUMS" sieviešu korim un koklētāju ansamblim (4 skaņdarbi, ar kokļu partijas klavieru pārlikumu, lai būtu iespējams atskaņot arī šādā versijā) ar latviešu tautas dziesmas vārdiem. Komponistei un Ogres novada Kultūra centra sieviešu korim RASA izveidojusies profesionālā sadarbība, t.sk. komponēti īpaši pasūtījumi, no kuriem - AVE MARIS STELLA - tika izvirzīts balvai GADA JAUNRADE KORMŪZIKĀ 2023. Kora cikla "DEBESU RITUMS" tēma - debesu norises, ritums, debesu spīdekļi, izmantojot īpaši šim ciklam atlasītus, piemērotus latviešu tautas dziesmu vārdus, tiem radīta oriģinālmūzika latviešu tautas dziesmu intonācijās. Jaundarba hronometrāža:≈ 20 min. Projektu ‘’Koris un kokles. Mūzikas cikls RASA’’ plānots īstenot Bērzaunes, Viļānu un Ventspils kultūrvietās, kuras, izrādot dziļu cieņu un pietāti pret vēstures, garīgo un kultūras mantojumu, kļuvušas par satikšanās telpu, apvienojot tradīcijas un radošumu, drosmi un jaunradi, pagātni un nākotni.
Projekta īstenošana ilgtermiņā veicina attiecīgā Latvijas novada kultūrvēsturiskā mantojuma apzināšanu, kultūrvēsturiskās vides un kultūrtelpu saglabāšanu un ilgtspējīgu attīstību. Projekta ''Koris un kokles. Mūzikas cikls RASA'' ietvaros komponētais jaundarbs "DEBESU RITUMS" bagātinās Latvijas sieviešu koru repertuāru un koklētāju ansambļu repertuāru, tādējādi radot iespēju tikt iekļautam nākamo Dziesmu un Deju svētku norisēs. Projekta īstenošana īstermiņā veicina kokļu mūzikas piesaisti aktīvā koncertdzīvē, tradicionālo kormūzikas vērtību saglabāšanu un sniedz ieskatu amatierkolektīvu daudzveidīgajos repertuāros, un paplašina kultūras interesentu un tādējādi Dziesmu un Deju svētku kustības sekotāju loku, klausītājiem sniedz emocionālu un izglītojošu baudījumu. Kora RASA radošās aktivitātes ir svarīgs un vienojošs izaugsmes ceļš gan amatiermākslā iesaistītajiem, gan kultūras pasākumu apmeklētājiem. Kora cikla "DEBESU RITUMS" apgūšana un izpilde kopā ar daudzveidīgu koklētāju ansambļa mūzikas skanējumu un muzikālo interpretāciju, ir novitāte kora RASA un koklētāju ansambļa RASA radošajā darbībā. Koncertu programmās skanēs latviešu mūzika solistes Ievas Paršas izpildījumā, Ventspilī, Livonija ordeņa pilī, koncertā aicināts pievienoties Ventspils Kultūras centra sieviešu koris "Venda", tādējādi sniedzot koncerta klausītājiem iespēju iepazīt un uzklausīt daudzkrāsaino un daudzveidīgo sieviešu koru skanējumu.
2025.gada septembris - decembris - jaundarba - četru dziesmu kora cikla "DEBESU RITUMS" idejas "izauklēšana" (koncepcija, nosaukums, katras daļas/dziesmas tekstu – latviešu tautas dziesmu meklēšana, saskaņošana, kompilācija, ideju, fantāziju ģenerēšana), komponēšana un partitūras nodošana; 2026.gada janvāris-aprīlis kora cikla "DEBESU RITUMS" iestudēšana - mēģinājumi, korekcijas partitūrā (ja nepieciešams) un ''Koris un kokles. Mūzikas cikls RASA'' koncertu cikla mākslinieciskā un organizatoriskā sagatavošana - kora RASA diriģente Aira Birziņa kopā ar koklētāju ansambļa RASA māksliniecisko vadītāju Inesi Ābolu veidos koncertu cikla aktivitāšu koncepciju, muzikālā materiāla izvēli, koncertu mākslinieciskās programmās iekļaujot latviešu komponistu mūziku korim un koklēm, gan latviešu tautasdziesmu apdares un orģinālmūziku. Koncertu programmās skanēs latviešu autoru Valda Zilvera, Lauras Jēkabsones, Agnetas Krilovas kompozīcijas. Projekta administratīvos procesus nodrošina Ogres mūzikas biedrība, aktīvi iesaistoties komunikācijā ar projekta atbalsta koordinatoriem kultūrvietās, transporta pakalpojumu sniedzēju, komplektējot nošu materiālu, piedaloties projekta publicitātes un informatīvajās aktivitātēs, nodrošinot projekta īstenošanas finanšu procedūras, t.sk. atskaišu sagatavošanu un iesniegšanu projekta finansētājiem.
Izveidojot jaunu, augstvērtīgu kultūras produkta piedāvājumu ārpus Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku ikdienas procesa un programmā iekļaujot latviešu mūziku instrumentālās kokles partijās, korim a cappella un kopā ar kokļu pavadījumu, īstenots kora un kokļu mūzikas koncertu cikls, tādējādi nodrošinot kultūrvēsturiskās vides, kultūrtelpas saglabāšanu un ilgtspējīgu attīstību, un veicinot kokļu mūzikas piesaisti aktīvā koncertdzīvē, klausītāji iepazīstināti ar tradicionālo kormūzikas vērtību saglabāšanu un radošo pilnveidi. Īstenojot četru skaņdarbu kora ciklu "DEBESU RITUMS", ilgtermiņā bagātināts Latvijas sieviešu koru un koklētāju ansambļu repertuārs, kā arī radīta mākslinieciski augstvērtīga koncertprogramma laikmetīgā muzikālā skanējumā. Projekta ''Koris un kokles. Mūzikas cikls RASA'' koncerti plānoti sekojošā laika grafikā:2026.gada maijs - koncerts Bērzaunes evaņģēliski luteriskajā baznīcā; 2026.gada septembris - Viļānu Svētā Erceņģeļa Miķeļa Romas katoļu baznīcā, 2026.gada novembris - koncerts Ventspilī, Ventspils Livonija ordeņa pilī.
Komponiste Agneta Krilova ( Volkova), Ogres novada Kultūras centrs, Ogres mūzikas biedrība, koris RASA, mākslinieciskā vadītāja un diriģente Aira Birziņa, kormeistare Alise Meļko, Madonas novada Kultūras centrs, koklētāju ansamblis RASA, mākslinieciskā vadītāja Inese Ābola, soliste Ieva Parša, Ventspils Kultūras centrs, koris "Venda", mākslinieciskā vadītāja Rudīte Tālberga, projekta atbalsta koordinatori-Bērzaunes evaņģēliski luteriskajā baznīca-Sauleskalna tautas nama vadītājs Kristaps Šķēls, Viļānu Svētā Erceņģeļa Miķeļa Romas katoļu baznīca un klosteris-priesteris Rinalds Stankēvičs un projekta koordinatore Vija Piziča, Ventspils Livonija ordeņa pils - Ventspils Kultūras centra sieviešu kora "Venda" mākslinieciskā vadītāja Rudīte Tālberga.
Aktīvā mērķa grupa - koris RASA, koklētāju ansamblis RASA, koris Venda. Iesaistītā mērķa grupa - ap 500 klausītāju - kultūras un kormūzikas interesenti, kultūras jomā nodarbinātie Madonas novadā, Viļānos, Ventspilī. Projekta plānošanā tiks nodrošināti arī komunikācijas pasākumi, kas ļaus piesaistīt ne tikai koncertu norises vietu iedzīvotājus. Papildus informācija par koncertu norisēm tiks ievietota aktīvās mērķa grupas sociālajos kontos.