Projekts "Izrāde "Emodžiji" (pagaidu nosaukums)"

TAPUMS
Izrāde "Emodžiji" (pagaidu nosaukums)
Mērķprogramma „Programmas “LATVIJAS SKOLAS SOMA” satura radīšana”
8 500.00 EUR
11.08.2025
16.10.2025

Projekta apraksts

Šis būs Cēsu Mazā teātra un Siguldas koncertzāles “Baltais flīģelis” kopprojekts.Izrāde būs par diviem jauniešiem, kuri apstākļu spiesti atrodas vienā telpā, jo meitenei Dārtai (Sandija Dovgāne) vajadzīga puiša Olivera (Valdis Vanags) palīdzība. Dārta ir ļoti talantīga kalnu slēpotāja, kura lielu daļu mācību laika pavada ārpus Latvijas treniņnometnēs, kā rezultātā vidējas sekmes skolā. Mamma uzskata, ka viņai jāsaglabā vieta un iespēja mācīties labā, prestižā skolā par katru cenu. Olivers ir aktīvs daiļrunāšanas konkursu dalībnieks, viņam patīk mūzika, bet ir diezgan introverts. Oliveram patīk Dārta. Lai gan visiem patīk Dārta, kura ir diezgan augstprātīga. Tomēr Dārtai ir nepieciešama Olivera palīdzība, jo mamma uzstāj piedalīties daiļrunāsanas konkursā. Abi ir ļoti atšķirīgi. Kā palīdzēt cilvēkam, kurš ļoti patīk, bet bail to izrādīt? Kā savaldīt dusmas, kad tiec pazemots vai tāds jūties? Emocijas ir tās, kas neļauj tik uz priekšu. Emocionālā spriedze nosaka bērna mijiedarbību ar pasaules uztveri. Izrādē tiks parādīts īss laika sprīdis, kurā jaunieši viens otram uzticoties, palīdzot, kopā rada emociju skaņdarbu, kas nebūtu tapis, ja viņi abi nesadarbotos. Būtisku lomu izrādē spēlēs mūzika. Faktiski tā būs trešais izrādes dalībnieks, jo ar tās palīdzību jaunieši spēs izteikt savas emocijas. Izrādes komponiste Evija Vēbere radīs pamatmūziku, ritmu, uz kura abi aktieri katrā izrādē radīs savu skaņdarbu, sadarbojoties ar publiku. Darbība notiks skolas “būcenī”, kurā sakrautas dažādas trepes, saimniecības priekšmeti, skaņu tumbas. Izmantojot trepes kā metaforu tiks parādītas situācijas, kurās viens cilvēks var justies droši un labi pat visbīstamākajās situācijās, bet citā situācijā, niecīgi, nedroši un aiz bailēm pat nespēt parunāt.
Projekta mērķi: - Runāt par problēmām, kas aktuālas jauniešiem - Aktualizēt diskusiju par emocijām un to izpausmes veidiem - Runāt par to, ka just dažādas emocijas ir labi - Veicināt emocionālo inteliģenci un empātiju - Uzrunāt pēc iespējas plašāku auditoriju Projekta ilgtermiņa mērķi: - Veidot sadarbības ar dažādām kultūras iestādēm - Runāt par aktuālām tēmām, veicinot jauniešu izpratni - Sasniegt plašāku auditoriju - Veicināt teātra attīstību - Iesaistīt projektos aizvien jaunus māksliniekus - Radīt interesi par nevalstisku teātri ārpus Rīgas Projekta uzdevumi: - Izveidot dramaturģisko materiālu - Izveidot muzikālo materiālu - Organizēt mūzikas meistarklases aktieriem - Piesaistīt nepieciešamo finansējumu un sekot tā atbilstošam izlietojumam - Nodrošināt telpas mēģinājumiem - Sagādāt visu nepieciešamo izrādes iestudēšanai - Veidot informatīvās kampaņas gan sociālajā vidē, gan rakstot preses relīzes, gan organizējot intervijas ar māksliniekiem, izsūtīt informatīvos materiālus skolām, aicināt Televīzijas veidot sižetus utt. - Organizēt izrādes ne tikai “Baltajā flīģelī”, bet arī Cēsīs un citviet Latvijā.
Aprīlis - Jūlijs Dramaturģiskā materiāla izveide. Darbs pie muzikālā materiāla. Augusts Muzikālās meistarklases. Mēģinājumu process, kurš norisināsies Rīgā un “Baltajā flīģelī”. Paralēli tikts papildināts, koriģēts dramaturģiskais materiāls. Tiks sākts meklēt izrādei nepieciešamos rekvizītus. Darbs pie muzikālā materiāla. Mēģinājumu process tiks atspoguļots fotogrāfiju veidā sociālajos tīklos. Septembris Mēģinājumu process “Baltajā flīģelī”. Dramaturģiskā materiāla gala varianta izstrāde. Paralēli tiks iegādāts viss izrādei nepieciešamais – scenogrāfijai, kostīmiem, rekvizīti. Darbs pie muzikālā materiāla. Sākta informatīvā kampaņa sociālajos tīklos, rakstītas preses relīzes.. Oktobris Intensīvs mēģinājumu process “Baltajā flīģelī”. Pabeigta dramaturģija, radīta mūzika izrādei. Paralēli ļoti aktīva informatīvā kampaņa sociālajos tīklos. Preses relīzes, informācijas izsūtīšana skolām, organizētas intervijas, aicinātas TV veidot sižetus. Pirmizrāde 16. oktobrī Siguldas koncertzālē ‘Baltais flīģelis”.
Projekta paredzamie rezultāti: - Iestudēta izrāde, kas veicina jauniešu pieaugšanas izpratni - Piesaistīta uzmanība jauniešu problemātika - Uzrunāti jaunieši, ne tikai tie, kas apmeklē teātrus, bet arī reģionos dzīvojošie - Veicināta interese par nevalstisku teātri ārpus Rīgas - Bagātināts teātra repertuārs Sasniegt rezultātus plānots uzrunājot skolas ne tikai Siguldas novadā, bet arī braucot uz citiem Latvijas reģioniem.
Cēsu Mazais Teātris sāka savu darbību 2019. gadā ar mērķi attīstīt profesionālu, nevalstisku mazās formas teātra platformu Cēsīs un reģionā. Teātra galvenā mērķauditorija, līdz šim, ir bijuši bērni un jaunieši. Programmā “Latvijas Skolas soma” jau 3 izrādes – “Dullais” (2019), “Saruna ar un par Čaku” (2021), “Distance” (2024). Ir arī 3 bērnu izrādes – “Ūdens ceļš” (2020), “Gadalaiki” (2022), “Figūras”, kas tapa Valmieras vasaras teātra festivālā 2023. Visas trīs bērnu izrādes tiek rādītas arī bērniem ar kustību un garīga rakstura invaliditāti. Arī turpmāk teātris vēlas uzrunāt bērnus un jauniešus, runājot par viņu un sabiedrības aktuālām un sasāpējušām tēmām. 2024. gada sezonā Siguldas koncertzāle “Baltais flīģelis” saviem klausītājiem sāka radīt īpašu kultūras oriģinālsaturu bērniem un jauniešiem, lai nodrošinātu Latvijas profesionālās mākslas piedāvājuma pieejamību saistošā un laikmetīgā veidā. 2025. gads ir koncertzāles 25. jubilejas sezonas gads, kurā īpaša uzmanība tiks veltīta bērnu un jauniešu auditorijai. Koncertzāles darbības pamatmērķis ir veidot kultūras platformu, kurā audzināt izglītotu un zinošu kultūras patērētāju, tādējādi dodot savu pienesumu Siguldas novada, Vidzemes reģiona (jaunā kultūras patērētāja) attīstībai, īpašu uzmanību veltot vispārizglītojošo skolu skolēniem. Meklējot jaunas, mūsdienīgas mūzikas klausīšanās, iepazīšanas un uztveres formas uzsākam veidot dažādu mākslu sadarbību, kurā šoreiz satiekas mūzika ar teātra mākslu. Projektā iesaistītās personas: Režisore – Liena Šmukste Dramaturgs – Klāvs Knuts Sukurs Komponiste – Evija Vēbere Scenogrāfe/ kostīmu māksliniece – Kate Krolle Aktieri – Sandija Dovgāne Valdis Vanags Producenti – Ilze Liepa un Kristaps Kiršteins
Izrādes mērķauditorija ir sākumskola 1.-5. klasei. Mērķauditoriju sasniegt plānots caur programmu “Latvijas Skolas soma”, uzrunājot katru Latvijas skolu, kā arī tirgojot biļetes Biļešu Paradīzē.