Projekts "30. Starptautiskais Baltijas baleta festivāls"
Nodibinājums "DEJAS VARAVĪKSNE"
30. Starptautiskais Baltijas baleta festivāls
"VALSTISKI NOZĪMĪGI KULTŪRAS PASĀKUMI"
17 000.00 EUR
20.10.2025
10.11.2025
Projekta apraksts
Starptautiskais Baltijas baleta festivāls “No klasikas līdz avangardam” ir no 1996. gada jau tradicionāls baleta mākslas notikums Latvijā, kas ikgadēji festivāla programmas ietvaros Latvijas skatītājam piedāvā starptautiskā līmeņa izcilu profesionālā modernā un klasiskā baleta mākslinieku priekšnesumus, kā arī mūsdienīgu horeogrāfiju. Laika gaitā izstrādātās festivāla pamatvērtības ir: 1. pieejamība – festivāla programma tiek rādīta dažādos Latvijas novados, 2. popularizācija - laikmetīgās dejas māksla uzrunā daudzveidīgu auditoriju un dažādas sabiedrības grupas, 3. kvalitāte - novatoriska horeogrāfija, klasisko baleta darbu interpretācija mūsdienu kontekstā, oriģinālmūzika izrādēm, jauno tehnoloģiju izmantošana, 4. daudzveidība - mākslas veidu sintēze. Festivāla programma piedāvā ne vien avangarda baleta priekšnesumus, bet, lai radītu skatītājam iespaidu par dejas mākslas mijiedarbību ar citiem mākslas veidiem, iespēju redzēt filmas, kā arī apmeklēt vizuālās mākslas izstādes par baletu un tā māksliniekiem. Dejas profesionāļiem un interesentiem regulāri tiek rīkotas starptautiskas meistarklases. Tradicionāli festivāla atklāšanas koncerts T/C Origo - Rīgas starptautiskajā dzelzceļa stacijā - tiek organizēts kā labdarības akcija, un simbolizē mūsu sabiedrības mobilo raksturu, dodot ikvienam iespēju spontāni saskarties ar laikmetīgās dejas mākslu, kā arī parāda mūsdienīgā baleta atvērtību dažādām sabiedrības grupām. Festivāla atpazīstamība starptautiskajā līmenī tiek radīta arī sadarbojoties ar starptautiskiem kultūras un valstiskiem institūtiem: Francijas, Gētes (Vācija), Dānijas Kultūras institūtiem, Ziemeļvalstu ministru padomi, ASV, Zviedrijas, Somijas, Ķīnas, Norvēģijas, Polijas, Beļģijas, Japānas, Ungārijas u.c. vēstniecībām Latvijā.
Projekta ilgtermiņa mērķi un uzdevumi:
1. Festivāla vērtību - pieejamības, kvalitātes un daudzveidības – īstenošana.
2. Latvijas sabiedrības iesaiste mūsdienīgā baleta mākslas aptverē, sekmējot dažādu sabiedrības grupu interesi par dejas mākslu mūžizglītības kontekstā.
3. Jauno profesionālo baleta mākslinieku, baleta studiju un deju skolu audzēkņu izglītība laikmetīgā baleta jomā.
4. Festivāla kvalitatīvo un kvantitatīvo faktoru sinerģija: festivāla ilgtspējas, saturiskās būtības, un tā dalībnieku un skatītāju harmonija.
5. Festivāla sekmes sadarbībā ar valsts, pašvaldības, un ārvalstu institūcijām – ieguldījums mākslas, sabiedrības un institūciju partnerības īstenošanā
Projekta īstermiņa mērķi un uzdevumi:
1. Tumšā gadalaika apgaismošana tiešajā un pārnestajā nozīmē: 2025. gada festivāla programmā iekļauti starptautisku mākslinieku priekšnesumi, tostarp tostarp ASV kompānija Giordano Dance Chicago, kas piedāvās dinamisku un enerģisku laikmetīgās dejas priekšnesumu, Beijing Dance Academy klasiskās dejas nodaļa, kas demonstrēs tradicionālās ķīniešu baleta tehnikas, Giorgi Aleksidze Tbilisi Contemporary Ballet no Gruzijas ar inovatīvām horeogrāfijām, kā arī Cie De Fakto – laikmetīgās dejas kompānija no Francijas. Festivāla apmeklētājiem tiks piedāvāta iespēja piedzīvot daudzveidīgu baleta stilu un horeogrāfisko tradīciju unikālu saplūšanu.
2. Mūsdienīgā baleta mākslas popularizēšana Latvijas pilsētās un novados. Festivāla priekšnesumi notiks ne tikai Rīgā, bet arī Daugavpilī, Liepājā un Ventspilī, sekmējot mākslas pieejamību reģionos un sniedzot skatītājiem izcilu laikmetīgās un klasiskās dejas pieredzi.
3. Starptautiskās sadarbības sekmēšana un Latvijas kultūras iekļaušana pasaules kultūras telpā un Latvija atpazīstamības pasaulē veicināšana.
2025. gada 20.oktobris – 10. novembris
Rīga, Daugavpils, Liepāja, Ventspils
Precīzi norises laiki un datumi vēl tiek saskaņoti, precizēti.
Oktobris. Festivāla atklāšana – Labdarības koncerts, plkst. 17.00, T/C Origo, Rīga
Oktobris. Izstādes atklāšana: plkst. 17.00, Rīgas Latviešu biedrības nams
Novembris (2-6) Giordano Dance Chicago, "Gershwin In B", ASV, - Cēsis, VEF Rīga, Liepāja
Novembris. Giordano Dance Chicago, meistarklase, Rīga
Novwmbris. Giordano Dance Chicago, meistarklase, Liepāja
Oktobris (26- 30) Beijing Dance Academy, Chinese Classical Dance Department, “Acīmredzamais neiespējamais”, Ķīna, VEF Rīga
Oktobris (19 )Cie De Fakto, “C’est la vida!”, Francija, plānots OratoriO (iespējama vietas maiņa), Rīga
Novembris ( 21-23) Giorgi Aleksidze Tbilisi Contemporary Ballet, "Medea", Liepāja
Paredzamie festivāla rezultāti, balstoties uz iepriekšējo gadu pieredzi:
1. Festivāla vērtību īstenošana – nodrošināt festivāla pamatvērtības: pieejamību, kvalitāti un daudzveidību, piedāvājot augstvērtīgus mākslas priekšnesumus un paplašinot festivāla auditoriju visā Latvijā.
2. Latvijas sabiedrības iesaiste mūsdienīgā baleta mākslas aptverē – sekmējot dažādu sabiedrības grupu interesi par dejas mākslu arī mūžizglītības kontekstā (meistarklases, semināri, izstādes).
3. Jauno profesionālo baleta mākslinieku, baleta studiju un deju skolu audzēkņu izglītība laikmetīgā baleta jomā.
4. Festivāla kvalitatīvo un kvantitatīvo faktoru sinerģija: festivāla ilgtspējas, saturiskās būtības, un tā dalībnieku un skatītāju harmonija.
5. Festivāla sekmes sadarbībā ar valsts, pašvaldības, un ārvalstu institūcijām – ieguldījums mākslas, sabiedrības un institūciju partnerības īstenošanā.
1. 30. Starptautiskā Baltijas baleta festivāla direktore: Lita Beiris, nodibinājuma “Dejas varavīksne” valdes priekšsēdetāja.
2. Administratīvie, publicitātes, mārketinga speciālisti/darbinieki.
3. Partneri & atbalstītāji: Pasākumu vietas: T/C Origo, Kultūras pils VEF, Latgales vēstniecībā GORS, OratoriO, Liepājas Olimpiskā centra Rožu zāle.
Finansiālie atbalstītāji un sadarbības partneri: Valsts kultūrkapitāla fonds, Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Rīgas Dome, Latvijas Profesionālā baleta asociācija, Latvijas Dejas informācijas centrs (LDIC), Ārvalstu vēstniecības un kultūras institūcijas, Latvijas uzņēmumi.
Saskaņā ar festivāla pamatvērtībām: - pieejamību – festivāla programma tiek rādīta dažādos Latvijas novados, - popularizāciju - laikmetīgās dejas māksla uzrunā daudzveidīgu auditoriju un dažādas sabiedrības grupas, festivāla mērķauditorija ir praktiski visas sabiedrības grupas, jo festivāla saturs tiek veidots ņemot vērā iespējamās auditorijas intereses, kā arī zināmu mākslas pedagoģijas aspektu, aptverot gan dažāda vecuma grupu skatītājus, gan mākslas interesentus un profesionāļus, gan baleta skolu un studiju audzēkņus. Festivālam ir arī noteikta skatītāju kopa, kura regulāri un ikgadēji apmeklē festivāla pasākumus. Festivāla mērķauditorijas daļa tiek uzrunāta arī visa “festivāla gada” garumā, festivāla direktores Litas Beiris organizētajos semināros un lekcijās Baleta skolā un studijās. Tiek plānots uzturēt regulāru komunikāciju festivāla sociālajos tīklos (Facebook un Instagram), atspoguļojot Starptautiskā Baltijas baleta festivāla vēsturi. Satura veidošanai tiktu izmantoti festivāla arhīva materiāli – foto, preses publikācijas, video, afišas u.c. Sagatavot retrospektīvus informatīvos materiālus festivāla mājas lapai un medijiem.